Eîden kaì epísteusen.
Życzenia na Wielkanoc 2018 roku

Eîden kaì epísteusen. Życzenia na Wielkanoc 2018 roku

.Eîden kaì epísteusen – ujrzał i uwierzył. Dwóch apostołów pobiegło do grobu pańskiego – Jan i Piotr. Ale tylko jeden z nich uwierzył zobaczywszy chusty i płótna, zaś Piotr odszedł, dziwiąc się temu co zobaczył. Uwierzył dopiero później, gdy zobaczył Jezusa Zmartwychwstałego.

Święta Wielkanocne są trudne do objęcia i rozumem i wiarą, bo wykraczają ponad to co znamy, z czym kiedykolwiek się zetknęliśmy. To jest coś, czego ludzki mózg nie jest w stanie „poskładać” z elementów sobie znanych. Jak przecież mogły płótna pozostać w stanie takim, w jakim Jezus został złożony do grobu, zaś chusta – odłożona na innym miejscu. Jednoczesne przenikanie przez materię ziemską i jej uleganie – to niepojęte. Cielesność a zarazem przenikanie przez zamknięte drzwi. To pojęcia, które zwykle się wykluczają. Ale też, jak widać po postawach dwóch apostołów – nie ma jednego wzoru przeżywania Wielkanocy. To ciekawość ich zawiodła ich do grobu, wzbudzona opowieściami kobiet. Jan – mistyk, zaufał słowom Jezusa i z jego zaufania powstała wiara. Piotr – człowiek ciężkiej pracy, mocno stąpający po ziemi potrzebował czasu i widoku Zmartwychwstałego.

.Życzymy Państwu na te Święta aby ich przeżywanie, choć różne dla każdego z nas wiodło, choćby z ciekawości, do odkrywania Tajemnicy Radości.

Prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny,
wraz z Zespołem Wszystko Co Najważnejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 marca 2017