Po największym wymieraniu ekosystem odbudowywał się milion lat

Po największym wymieraniu ekosystem odbudowywał się milion lat

Po największym wymieraniu, ekosystem ziemski zregenerował się szybciej niż przypuszczano. Z danych z badań skamieniałości sprzed 250 mln lat wynika, że trwało to około milion lat.

Ekosystem nie potrzebował 10 mln lat na odbudowę po największym wymieraniu

.O odkryciu naukowcy poinformowali na łamach „Science”. Największe wymieranie w dziejach Ziemi wydarzyło się 250 mln lat temu na przełomie epok permu i triasu. Wyginęło wówczas ok. 80 procent gatunków.

Naukowcy długo uważali, że nasza planeta potrzebowała nawet do 10 mln lat, żeby odrodził się na niej złożony ekosystem. Zanim to się stało na Ziemi miały żyć głównie proste organizmy. Z dotychczasowych badań wynikało, że trudne warunki w oceanach, wytworzone przez katastrofalne warunki klimatyczne, hamowały rozwój złożonych organizmów.

Najnowsze badania skamieniałości z chińskiej prowincji Guizhou dowodzą jednak, że złożony ekosystem ziemski, ze skomplikowanymi zależnościami pokarmowymi, odbudował się znacznie szybciej – dowodzi międzynarodowy zespół naukowców.

Trwało to „zaledwie” ok. miliona lat po ustaniu intensywnych zjawisk wulkanicznych, które napędzały wielkie wymieranie permskie.

„Skamieniałości z regionu Guizhou ukazują ekosystem oceanu z różnorodnością gatunków, które tworzą złożony łańcuch pokarmowy, w tym życie roślinne, ryby kostnoszkieletowe, ryby promieniopłetwe, kraby, homary, krewetki, mięczaki” – opisał Morgann Perrot z Universite du Quebec w Montrealu (Kanada). Jak wskazał, zespół w sumie odkrył 12 klas organizmów, a nawet skamieniałe odchody, co pomogło w poznaniu diety ówczesnych zwierząt.

Rozwój paleontologii i paleogenomiki

.W 2022 r. odkrycia w dziedzinie paleontologii zostały docenione Nagrodą Nobla w zakresie fizjologii i medycyny. Wyróżnienie otrzymał Svante Pääbo za pracę nad odczytaniem genomu neandertalczyka i człowieka z Jaskini Denisowa. Naukowiec, dzięki swoim badaniom, dał początek archeogenetyce i paleogenomice.

„Svante Pääbo jest twórcą paleogenomiki, czyli genomiki archaicznej, jak sam lubi nazywać tę nową dyscyplinę. Jest ona oparta na genetyce i pojawiła się przed 30 laty jako jego autorski pomysł. Wśród wymienionych sukcesów paleogenomiki większość jest jego zasługą lub powstała przy jego udziale” – pisał na łamach Wszystko co Najważniejsze prof. Marek SANAK.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 lutego 2023