Ekstremalne ideologie zmuszają do podniesienia poziomu zagrożenia terrorystycznego

zagrożenia protesty

Władze Australii podniosły poziom zagrożenia terrorystycznego z „możliwego” do „prawdopodobnego” z powodu obaw przed rosnącą radykalizacją wywołaną wojną między Izraelem a organizacją palestyńską Hamas w Strefie Gazy.

Zagrożenia ze strony radykalnych ideologii

.Podnosząc poziom zagrożenia terrorystycznego władze Australii równocześnie uspokajają mieszkańców kraju. – Chcę zapewnić Australijczyków, że prawdopodobne nie oznacza nieuchronne. nie pojawiły się informacje wywiadowcze o bezpośrednim zagrożeniu – mówił dziennikarzom premier Anthony Albanese.

Australijski wywiad zwrócił jednak uwagę rządu na fakt, że większe grypy Australijczyków przyjmują różnego rodzaju ekstremalne ideologie. „Naszym obowiązkiem jest zachowanie czujności” – oświadczył premier.

„Widzieliśmy globalny wzrost przemocy i ekstremizmu na tle politycznym (…) Istnieje wiele czynników napędzających ten globalny trend. Rządy na całym świecie są zaniepokojone radykalizacją młodzieży, radykalizacją w internecie i wzrostem nowych mieszanych ideologii” – stwierdził Albanese, cytowany przez agencję AP.

Szef wywiadu Mike Burgess uważa, że coraz większa grupa Australijczyków szybko się radykalizuje i „jest gotowa do stosowania przemocy”. Oświadczył, że do wcześniejszych zagrożeń, do których zaliczane były szpiegostwo i wpływy zewnętrzne doszło obecnie zagrożenie przemocą motywowaną politycznie, co utrudnia pracę agencji wywiadowczej. „Trudniej jest przewidywać i identyfikować zagrożenia” – oświadczył.

Burgess wyjaśnił, że „prawdopodobny” poziom zagrożenia oznacza, iż agencje szacują prawdopodobieństwo ataku lub planu ataku w ciągu 12 miesięcy na ponad 50 proc.

Przed dwoma laty Australia obniżyła poziom zagrożenia, kiedy zostało pokonane Państwo Islamskie – ekstremistyczna grupa sunnicka, która usiłowała stworzyć kalifat na zajętych terenach w Iraku i Syrii. Jednak polaryzacja polityczna, nietolerancja i wymierzone we władze przekonania zaczęły narastać po pandemii Covid-19 i przyspieszyły po ataku Hamasu na Izrael w październiku ubiegłego roku.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy wywiad australijski odkrył osiem zamierzeń lub planów ataków. Ich autorami byli ludzie w wieku 14-21 lat, co podkreśla skłonność młodzieży do ekstremizmu – stwierdził Burgess. „Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Libanie, zwiększy napięcia” – ostrzegł.

Dlaczego radykalizm polityczny to droga do nikąd?

.Zagrożenia płynące ze strony różnych ideologii czy radykalizmów politycznych szybko prowadzą do refleksji nad zaletami umiarkowania. Temu właśnie poświęcił swój esej na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Jacek HOŁÓWKA. Wielu obywateli unika radykalizmu i politycznych skrajności. Woli kierować się dążeniem do wspólnego dobra i stara się wprowadzić zasady niewymuszonej, pokojowej współpracy – przekonuje profesor. „Polityczne dyskusje w prasie nie muszą być jednak kłótniami. Spory polityczne nie muszą być nierozwiązywalne. Współpraca mediów z władzą nie musi być wojną podjazdową. Istnieje metoda uwolnienia nas od niekontrolowanego medialnego zgiełku i od awanturniczych pomysłów politycznych. Prasa nie musi bronić radykalnych stanowisk, a rząd nie musi stosować ręcznego sterowania. W prasie i w polityce można wybrać styl programowej rozwagi i powściągliwości. Taka postawa unika łatwizny i nowinkarstwa, wzmacnia wiarę w nieomylność klasyków i szacunek dla kultury opartej na talencie i wysiłku. Tę postawę zalecał Arystoteles, gdy charakteryzował cnoty charakteru, a pośrednio projektował postać tolerancyjnego konserwatysty” – pisze prof. Hołówka.

 

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 sierpnia 2024