Festiwal Łódź Czterech Kultur

Tegoroczna, 23. edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur po raz pierwszy odbędzie się pod nową nazwą – Łódź Wielu Kultur. W jej programie zaplanowano szereg wydarzeń z dziedziny teatru, performensu, filmu, literatury, muzyki, sztuk wizualnych oraz różne formy artystycznego aktywizmu.

Artyści i artystki z Łodzi, Polski i całej Europy

.O nowej formule tego najważniejszego w Łodzi święta kultury miejskiej, organizowanego po raz 23. (od 2002 roku jako Festiwal Dialogu Czterech Kultur, a od 2009 roku pod nazwą Festiwal Łódź Czterech Kultur), poinformowało w środę Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Jak podano, tegoroczna edycja rozpocznie się 4 października i potrwa ok. 2 tygodnie.

Pierwotnie nazwa Festiwalu nawiązywała do kultur: polskiej, żydowskiej, rosyjskiej i niemieckiej, które na przełomie XIX i XX wieku tworzyły Łódź przemysłową. Z upływem lat coraz więcej festiwalowych wydarzeń nawiązywało do problemów współczesności.

„Zmieniło się też nasze rozumienie kultury. Kultura poszerza swoje pole, nie zamykając się jedynie w granicach przynależności etnicznej czy narodowej. Współczesna Łódź to przestrzeń, w której koegzystują ze sobą kultury etniczne – obok polskiej, także romska czy ukraińska – ale także feministyczna, queerowa, ludowa, osób z niepełnosprawnościami, kultura dzieci i młodzieży” – podkreślają organizatorzy, uzasadniając zmiany w linii programowej i nazwie festiwalu.

Do współtworzenia tegorocznej edycji zaproszeni zostali artyści i artystki z Łodzi, Polski i Europy. Premierowe projekty dla festiwalowej publiczności przygotują m.in. artysta wizualny młodego pokolenia Daniel Rycharski, współtwórczyni pierwszego feministycznego romskiego teatru w Rumunii Mihaela Drăgan, określany jako „światowa ikona sztuki zaangażowanej” Krzysztof Wodiczko, eksperymentująca reżyserka ukraińska Victoria Myronyuk oraz Michał Zadara – twórca teatralny, który do współpracy przy projekcie „400 mkw. nadziei”, nawiązującym do praktyki i badań pisarki i działaczki ekologicznej Isabelli Tree, zaprosił Andrzeja Smolika. Bezprecedensowym wydarzeniem festiwalu ma być pierwsza w Polsce monograficzna wystawa Ceiji Stojki, zmarłej przed dziesięciu laty romskiej malarki i pisarki z Austrii.

Na otwarcie festiwalu zaplanowano koncert w Klubie Wytwórnia pt. „WE”. Muzyk, kompozytor i producent Grzech Piotrowski reaktywuje swoją World Orchestra, międzynarodowy projekt muzyczny, będący zderzeniem muzyki świata z muzyką symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową. Ambasadorką projektu jest Urszula Dudziak.

Jak będzie wygladać tegoroczna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur?

.W programie znajdziemy wydarzenia reprezentujące wiele twórczych dyscyplin: od teatru, performensu, filmu, literatury, poprzez muzykę, sztuki wizualne, aż po różne formy artystycznego aktywizmu. Będzie też Mały Festiwal Łódź Wielu Kultur, którego idea opiera się na budowaniu bliskości między małymi i dużymi odbiorcami sztuki. Festiwalowa publiczność zostanie zaproszona do dużych instytucji kultury, lokalnych galerii sztuki, a także w miejsca nieoczywiste, m.in. na Dworzec Łódź Fabryczna.

Dodatkowo od 24 czerwca rozpocznie się nabór do nowego programu Festiwalu Łódź Wielu Kultur – „Rezydencje badawczo-artystyczne 2024/2025 – Wielokulturowość Łodzi: poszerzanie pola”. Do udziału w rezydencji zgłosić się mogą osoby twórcze, które widzą w Łodzi potencjał dla stworzenia narracji o wielokulturowości, dla której medium mogą być rozmaite praktyki artystyczne (np. performatywne, wizualne, muzyczne, społeczne, literackie i interdyscyplinarne). Organizatorzy zapewniają, że są otwarci na różnorodne propozycje, dla których punktem odniesienia będzie miasto Łódź.

Festiwal Łódź Wielu Kultur jest współfinansowany z dotacji Miasta Łodzi oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 lipca 2024