Festiwal muzyki jednogłosowej w Płocku - pieśni Leonarda Cohena i średniowieczne poematy

Występ Joela Frederiksena i jego zespołu Ensemble Phoenix Munich prezentujący utwory niemieckiego średniowiecznego poety Walthera von der Vogelweide oraz pieśni Leonarda Cohena otworzy w piątek, 4 kwietnia, w Płocku 31. Festiwal Muzyki Jednogłosowej. Koncerty w ramach wydarzenia potrwają trzy dni.

Podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory Walthera von der Vogelweide’a

.Jak poinformował Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, tradycyjnie główny organizator Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, w trakcie tegorocznej 31. odsłony tego cyklu koncertów nawiązujących do muzyki dawnej wystąpią m.in. zespół La Morra oraz Agnieszka Budzińska-Bennett i Hanna Järveläinen z Ensemble Peregrina.

Festiwal, w ramach którego utwory rozbrzmiewać będą w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zostanie zainaugurowany w piątek premierą projektu „Trubadurzy: 800 lat pieśni od Walthera von der Vogelweide do Leonarda Cohena” w wykonaniu Joela Frederiksena i jego zespołu Ensemble Phoenix Munich.

Podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory Walthera von der Vogelweide’a (1170-1230), uznawanego za jednego z najwybitniejszych poetów niemieckich, który pisał wiersze liryczne i miłosne. Ensemble Phoenix Munich wraz Joelem Frederiksenem wykonają też pieśni Leonarda Cohena, nawiązując do swego albumu z 2023 r. „A Day with Suzanne. A Tribute to Leonard Cohen with French Renaissance Chanson”.

Drugi dzień 31. Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, sobota, będzie należał do Coriny Marti i Michała Gondki, czyli zespołu La Morra, który wystąpi z programem „O, ślepy świecie! Późnośredniowieczne pieśni o miłości, polityce i zbawieniu”. „Ich koncert będzie swoistym muzycznym opisaniem późnośredniowiecznej gry o tron, gdzie erotyczne namiętności łączą się z dworskimi intrygami i aferami spiskowymi. Dla równowagi artyści zaprezentują również pieśni kompozytorów, dla których modlitwa o zbawienie duszy była czymś znacznie ważniejszym niż miłość i polityka” – anonsują organizatorzy wydarzenia.

Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbywa się od 1994 roku

.W trzecim, finałowym dniu Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, w niedzielę, Agnieszka Budzińska-Bennett, śpiewaczka, harfistka i muzykolożka, zaprezentuje wraz z Hanną Järveläinen „Lamenty średniowieczne”. Jak podkreślają twórcy cyklu koncertów, Budzińska-Bennett, założycielka międzynarodowego zespołu wokalnego Ensemble Peregrina, do którego należy także Järveläinen, to „jedna z najwybitniejszych na świecie specjalistek od muzyki średniowiecznej, przy czym obie artystki potrafią w wyjątkowy sposób poruszyć emocje ukryte w prostych średniowiecznych lamentacjach.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, gdzie będą się odbywały koncerty 31. Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, została wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-1144. Jest jedną z pięciu najstarszych w kraju, a także jedną z trzech, w których spoczywają dawni władcy Polski. To zarazem największa nekropolia Piastów.

Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbywa się w Płocku od 1994 r. Prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, śpiewy i pieśni, które w różnych regionach Europy na przestrzeni wieków rozbrzmiewały w kościołach.

W trakcie dotychczasowych odsłon tego wydarzenia wystąpiło około 70 polskich i zagranicznych grup, chórów i zespołów muzyki dawnej, w tym z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Wlk. Brytanii i Ukrainy. Wśród wykonawców byli m.in.: Marcel Peres z Ensemble Organum, The Hilliard Ensemble, Schola Antiqua, Trio Mediaeval, Graindelavoix i Tomasz Stańko z zespołem Bornus Consort oraz La Reverdie i Schola Teatru Wiejskiego Węgajty.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

..„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 kwietnia 2025