Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie

Muzykę żydowską a także inspirowaną kulturą i religią Żydów będzie można usłyszeć podczas Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie (Podlaskie). Koncerty będą odbywać się w Wielkiej Synagodze, rozpoczną się 12 maja wieczorem.

Koncerty w słynnej synagodze

.To pierwsza edycja festiwalu organizowanego przez Instytut Mieczysława Wajnberga we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Koncerty odbywać się będą w jednej z najstarszych – jak podkreślają organizatorzy – synagog w kraju. Została wybudowana w XVII wieku, słynie z murowanej kazalnicy (bimy) z późnorenesansową sztukaterią i malowidłami. Obecnie synagoga jest częścią gromadzącego pamiątki po żydowskiej społeczności Muzeum w Tykocinie, oddziału Muzeum Podlaskiego.

„Podczas festiwalu będziemy opowiadać o polsko-żydowskiej historii nie tylko Tykocina, ale także całego wschodniego regionu Polski. Będziemy prezentować zarówno dzieła znanych kompozytorów, takich jak Felix Mendelssohn, Ernest Bloch, Franz Schubert czy Mieczysław Wajnberg, jak i utwory dopiero niedawno odkryte, a także współczesne interpretacje tradycyjnej muzyki żydowskiej” – zapewniają inicjatorzy.

Festiwal Muzyki Żydowskiej – kim jest jego patronka?

.Patronką festiwalu jest Rywka (Rebeka) Tiktiner – urodzona w Tykocinie w XVI wieku uczona talmudystka i autorka literatury religijnej adresowanej do kobiet.

„Rywka Tiktiner jest dla mnie symbolem Tykocina, którego już nie ma. Jedną z najwybitniejszych kobiet urodzonych właśnie tutaj, która w czasach, kiedy bardzo niewiele osób potrafiło pisać i czytać, stworzyła poradnik zawierający zasady moralnego postępowania. Upamiętniając jej imię, odwołujemy się do przeszłości tego wyjątkowego miasteczka” – powiedziała kuratorka festiwalu Maria Sławek.

Festiwal Muzyki Żydowskiej zainauguruje koncert „Muzyka Wielkiej Synagogi”. Wystąpią: organista Jakub Stefek, tenor Wojciech Parchem i zespół wokalny Match Match Ensemble pod dyrekcją Lilianny Krych. Będzie można usłyszeć utwory Gerszona Efrosa, Louisa Lewandowskiego, Dawida Ajzensztadta i Jehana Alaina. Wcześniej też będzie można posłuchać wykładu o przedwojennej muzyce synagogalnej.

W kolejne weekendy zaplanowano koncerty, podczas których będzie można usłyszeć utwory Wajnberga, Mendelssohna czy Blocha w wykonaniu Marii Sławek (skrzypce) i Łukasza Chrzęszczyka (fortepian), a także występ Poldowski String Quartet, który zagra m.in. Franza Schuberta i Johna Zorna.

Festiwal potrwa do 2 czerwca. Został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 maja 2024