"Folk Heritage" opowie o polskiej kulturze Japończykom

Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” ponownie wyruszą 6 marca do Japonii. W ramach projektu „Folk Heritage” zaprezentują polską kulturę ludową w unikalnej interpretacji scenicznej. Koncerty odbędą się w Tokio, Gifu i Kioto, ukazując zarówno narodowy charakter, jak i uniwersalny wymiar polskiego dziedzictwa kulturowego.
„Folk Heritage” to dynamiczne spektakle
.Jak poinformowała rzeczniczka Zespołu Agnieszka Kukuła, program wydarzenia oparty jest na twórczości trzech kompozytorów – Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny, założyciela Zespołu „Śląsk”.
Podczas koncertów w Japonii artyści Zespołu „Śląsk” zaprezentują kompilację polskiej muzyki ludowej i klasycznej w nowoczesnej adaptacji scenicznej. Publiczność usłyszy m.in. „Walc No. 19 in A Minor” i „Nokturn No. 20 in C-sharp Minor”, „Szła dzieweczka”, „Karolinkę” oraz „Suitę żywiecką”, „Poloneza”, „Preludium”.
W spektaklu nie zabraknie dynamicznych układów tanecznych, w tym poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i tańców góralskich. Za choreografię widowiska odpowiedzialni byli Elwira Kamińska, Hanna Chojnacka i Michał Zubkow.
Projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca 2024-2025”, obejmuje nie tylko spektakularne widowisko artystyczne, ale także warsztaty nauki poloneza oraz spotkania z japońską publicznością i lokalnymi instytucjami kultury.
Realizowany jest we współpracy z Theater Xcai w Tokio, Ambasadą RP oraz Instytutem Polskim w Tokio, a także Japońsko-Polskim Towarzystwem Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego oraz Rządem Prefektury Gifu – Wydział Wymiany Międzynarodowej.
Marcowa trasa koncertowa to już dziewiąta wizyta Zespołu „Śląsk” w Japonii. Ostatni raz artyści występowali tam pod koniec 2024 roku, m.in. przed japońską parą cesarską podczas The Cultural Festival 2024. W 2025 roku powrócą ponownie do Japonii w maju, by reprezentować Polskę na EXPO Osaka 2025 podczas Tygodnia Województwa Śląskiego.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
„.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB