I Festiwal Musica Sacra w Warszawie

Podczas długiego weekendu majowego w stolicy odbędzie się I Festiwal Musica Sacra. W programie m.in. „Ciemne jutrznie” François Couperina. Koncerty będą się odbywały w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze.

Bogactwo muzyki sakralnej na majowym festiwalu

.I Festiwal Musica Sacra potrwa cztery dni. Zainauguruje go 1 maja o godz. 18 msza św. w katerze warszawsko-praskiej, której będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. W ramach oprawy muzycznej liturgii będzie można usłyszeć instrumenty dęte, chorał gregoriański oraz śpiew polifoniczny – poinformowano w przekazanym komunikacie.

Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyrekcją prof. Pawła Łukaszewskiego nagrodzony został Srebrnym Medalem „Gloria Artis” w 2022 r. oraz medalem 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

2 maja wystąpi Polski Chór Kameralny nazywany „Wokalnym Stradivariusem’”, „orkiestrą głosów”, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Będzie można usłyszeć muzykę a cappella największych polskich kompozytorów, takich jak: Miłosz Bembinow, Marian Borkowski, Paweł Łukaszewski, Krzysztof Penderecki, Maciej Małecki czy Edward Pałłasz.

Barokowa muzyka w stolicy – Festiwal Musica Sacra

.W programie kolejnego dnia festiwalu – 3 maja – podczas koncertu zaplanowano perłę barokowej muzyki sakralnej „Ciemne jutrznie” – „Leçons de ténebres” François Couperina. Podczas koncertu wybrzmią lamentacje połączone ze starodawnym obrzędem gaszenia świec.

Koncert finałowy pt. „Gregorian Priests” odbędzie się 4 maja o godz. 20. Projekt muzyczny zestawia ze sobą średniowieczny śpiew Kościoła katolickiego – chorał gregoriański, jazzowe improwizacje oraz muzykę organową.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Musica Vera, a partnerem – Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 kwietnia 2024