Ile będziemy żyli w Polsce? Jaka będzie średnia życia w Europie? Poznaliśmy najnowsze dane

jak długo będą żyli Polacy

Eurostat opublikował statystyki, z których wynika odpowiedź na pytanie jaka będzie średnia długość życia w Europie i jak długo będą żyli Polacy urodzeni w roku 2023. Niestety nie są to dobre wiadomości.

Jak długo będą żyli Polacy urodzeni w 2023 r.?

.Jak długo będą żyli Polacy, którzy przyszli na świat niedawno? Według danych Eurostatu „jedynie” między 77 a 79 lat, zależnie od regionu kraju i jest to krócej niż wyniesie średnia długość życia w Unii Europejskiej czyli 81 lat.

Analiza danych Eurostatu jasno pokazuje, że spodziewaną największą długość życia mają mieszkańcy tzw. starej Unii czyli tych krajów, które wcześniej nie należały do strefy wpływów ZSRR. Zarówno bowiem Hiszpanie, Włosi, Francuzi, jak i Norwegowie czy Szwedzi mają według szacunków dożyć nawet do 82-84. roku życia.

Najkrócej według tych danych będą żyli mieszkańcy Rumunii, Bułgarii i Węgier bo będzie to między 72 a 74 lata.

Aby dokonać tego typu wyliczeń autorzy analizy brali pod uwagę różne czynniki, przede wszystkim obecną umieralność populacji UE, w tym umieralność niemowląt, ale też rozwój medycyny i dostępność do służby zdrowia, jakość życia, zanieczyszczenie środowiska, wykształcenie.

jak długo będą żyli Polacy

Jak wyjaśniają autorzy oczekiwana długość życia przy urodzeniu jest najczęściej używanym wskaźnikiem do analizy śmiertelności i pokazuje średnią liczbę lat, które mieszkaniec danego regionu może przeżyć przy urodzeniu, jeśli będzie poddawany obecnym warunkom śmiertelności przez resztę swojego życia. „Jest to prosty, ale skuteczny sposób zilustrowania zmian w śmiertelności” – czytamy w opracowaniu.

W analizowanym obecnie roku 2023 we wszystkich krajach UE odnotowano znaczny wzrost oczekiwanej długości życia w porównaniu z 2022 r. Największy wzrost całkowitej oczekiwanej długości życia przy urodzeniu (mężczyźni i kobiety) odnotowano na Litwie (+1,8 roku), w Bułgarii (+1,6 roku) i Rumunii (+1,3 roku) w porównaniu z 2022 r. Przy tym wzroście oczekiwana długość życia przy urodzeniu była taka sama jak w 2019 r., przed wybuchem pandemii COVID-19.

We wszystkich krajach stwierdzono również różnicę w spodziewanej długości życia kobiet i mężczyzn, niemniej w jednych krajach jest ona mniejsza niż w innych. Statystycznie dziewczynki urodzone w Unii Europejskiej w 2023 r. będą żyły aż 5,3 lata dłużej niż ich rówieśnicy – chłopcy. Największą różnicę między płciami stwierdzono na Łotwie (10,1 roku), a najmniejszą w Holandii (3,0 roku).

Jak długo będą żyli Polacy zależnie od płci? Okazuje się, że statystyczna Polka będzie żyła aż 7,5 roku dłużej niż statystyczny Polak.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 marca 2025