Impulsywne zakupy młodych mężczyzn - najnowsze badania

Mężczyźni częściej niż kobiety robią impulsywne zakupy o znacznej wartości, ale więcej kobiet żałuje takiego wydatku – wynika z badania „Finanse w parach 2025” . Do impulsywnych zakupów najbardziej skłonni są najmłodsi i osoby z wyższym wykształceniem.

Impulsywne zakupy robią częściej osoby z wyższym wykształceniem

.Z badania wynika, że odsetek mężczyzn, którzy przyznają, iż zdarzyło im się dokonać impulsywnego zakupu o znacznej wartości, sięga 31 proc., a wśród kobiet to 20 proc. Autorzy badania zwrócili uwagę, że jednocześnie to kobiety są bardziej skłonne do refleksji nad swoimi decyzjami zakupowymi – 29 proc. z nich przyznało, że żałowało takiego wydatku, w porównaniu do 26 proc. mężczyzn.

Do spontanicznych wydatków przyznają się najczęściej osoby w wieku 18-24 lata (48,5 proc.). „Natomiast tylko co czwarty młody człowiek żałował takiego zakupu” – dodali autorzy. W grupie powyżej 65. roku życia było to 29 proc. W grupie tej jest też najwięcej osób, które nigdy nie dokonały takiego zakupu (71 proc.).

Impulsywne zakupy robią częściej osoby z wyższym wykształceniem (48 proc.), choć nie żałują ich tak często (28 proc.). Wśród osób z wykształceniem podstawowych lub zawodowym co trzecia dokonała impulsywnych zakupów i prawie co trzecia tego żałowała – podano.

Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, najczęściej takie zakupy robią mieszkańcy małych i średnich miejscowości – tu odsetek sięga prawie 50 proc. „Osoby z większych miast (100-500 tys. mieszkańców) częściej niż inne grupy przyznają, że żałowały swoich impulsywnych zakupów (34 proc.)” – zauważyli autorzy badania.

Zaznaczyli, że nie jest to wyłącznie polskie zjawisko, a „podobnych wniosków dostarczają międzynarodowe badania”. „Według danych Invesp, zakupy impulsywne stanowią niemal 40 proc. wszystkich wydatków w e-commerce. Jednocześnie aż 80 proc. wszystkich tego typu zakupów odbywa się w sklepach stacjonarnych” – podali autorzy badania. Dodali, że samotni kupujący dokonują o 45 proc. więcej takich zakupów, niż osoby będące w związkach małżeńskich.

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest obecnie ponad 2 mln osób, a ich łączne zadłużenie przekroczyło 44 mld zł; średni dług przypadający na jedną osobę to 21,7 tys. zł.

Badanie „Finanse w parach 2025” zostało zrealizowane na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w styczniu br. przez IMAS International wśród 749 osób w wieku 18–74 lata, będących w związkach partnerskich lub małżeńskich z osobą przeciwnej płci.

Dlaczego młodzi mężczyźni zwracają się ku prawicy?

.We wszystkich bogatych państwach o demokratycznym systemie politycznym niezależnie od szerokości geograficznej i kontynentu, na którym są położone, wytworzyły się głębokie podziały ideologiczne pomiędzy kobietami i mężczyznami przynależącymi do grupy wiekowej 18–29 lat, którą możemy określić jako Pokolenie Z. Młodzi mężczyźni i młode kobiety pomimo zamieszkiwania tych samych miast, przynależności do tej samej klasy społecznej czy zarabiania podobnych pieniędzy, a czasem nawet zamieszkiwania tych samych domostw (np. rodzeństwo, gdzie brat popiera prawicę, a siostra lewicę itp.) diametralnie różnią się w swoich sympatiach politycznych i przekonaniach światopoglądowych.

To wyjątkowo silnie polaryzacyjne zjawisko rozciąga się od Stanów Zjednoczonych, przez Wielką Brytanię, Niemcy, aż po Koreę Południową. Nie ominęło również Polski, w której „wojna płci” na różnych frontach ulega coraz większemu zaostrzeniu. Beneficjentami tego stanu rzeczy są z jednej strony Koalicja Obywatelska i Lewica, a z drugiej Konfederacja (i częściowo PiS). Jeden z bardziej znamiennych sondaży ukazujących dominację Konfederacji wśród mężczyzn w wieku od 18 do 39 lat pojawił się jeszcze w 2023 r. – wedle niego ta narodowo-konserwatywna formacja w tej grupie wiekowej mogła liczyć już wówczas aż na 37 proc. poparcia.

Badania przeprowadzone po wyborach do Sejmu i Senatu z 15 października 2023 r., po wyborach samorządowych z kwietnia 2024 r., a także po wyborach do PE z czerwca 2024 r. (nad którymi pochylam się niżej), potwierdzają ten trend. Jego aktualność m.in. dobitnie zaświadcza tekst opublikowany w październiku 2024 r. w „Gazecie Wyborczej” pod tytułem Co drugi mężczyzna przed czterdziestką popiera Konfederację. Raport wyborczy po roku rządów Tuska.

Analizując, jak zagłosowały w czerwcowych wyborach europarlamentarnych poszczególne grupy wyborców ze względu na wiek czy płeć, nietrudno dostrzec, że prawica w Polsce króluje bezkonkurencyjnie wśród młodych mężczyzn – zresztą w starszych grupach wiekowych płci męskiej jest podobnie, z tą różnicą, że większa przewagą wśród nich cieszy się PiS, a nie Konfederacja. Jak wynika z sondażu late poll wykonanego przez Ipsos po tej ostatniej elekcji w Polsce, konfederackie sympatie wykazuje 16,2 proc. młodych wyborców – z czego zdecydowaną większość stanowią właśnie młodzi mężczyźni. Znamienne, że kiedy sprawdzimy, jaki procent mężczyzn w tych wyborach zagłosował na Konfederację, widzimy niemal dokładnie taki sam wynik (lekko na plus) – 16,4 proc. poparcia.

Po ostatnim sukcesie Konfederacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 9 czerwca 2024 r., jakim było uplasowanie się na trzecim miejscu z 12,08 proc., ugrupowanie to zaczęło chwalić się, że zagłosowało na nie 8,1 proc. wyborców płci żeńskiej, co stanowiło nieco lepszy wynik w tej grupie płciowej niż w przypadku Lewicy, która całą swoją kampanię wyborczą oparła na kwestiach związanych z tym, co sama ta progresywna partia określa mianem „praw kobiet” (aborcja na życzenie, zupełna wolność seksualna, darmowa antykoncepcja czy podpaski).

I chociaż w istocie, jak wynika z danych Ipsos, jest to prawda, to po pierwsze, przewaga partii Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka nad formacją Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia miała znikomy charakter (zaledwie 0,3 proc.), a po drugie, należy pamiętać, że po mocnym skręcie w postępowym kierunku Platformy Obywatelskiej to ona jest de facto głównym ugrupowaniem lewicowym w Polsce – i właśnie dlatego w czerwcu 2024 r. na PO zagłosowało 40,9 proc. kobiet.

Tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/marcin-jarzebski-dlaczego-mlodzi-mezczyzni-zwracaja-sie-ku-prawicy/

PAP/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 kwietnia 2025