Kto wygra wybory prezydenckie 2025 - nowy sondaż
Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce dowiemy się już za kilka miesięcy. Pierwsza tura wyborów prezydenckich spodziewana jest w niedzielę 18 maja 2025 r., zaś druga tura 1 czerwca 2025 r. Faworytami, którzy wchodzą do drugiej tury są Rafał TRZASKOWSKI i Karol NAWROCKI, dystans pomiędzy nimi jest coraz mniejszy – dowiadujemy się z najnowszego sondażu.
Rośnie niezadowolenie z kierunku zmian w kraju
.Barometr nastrojów społecznych CBOS jest jednym z najważniejszych narzędzi pozwalających określić wsparcie dla koalicji rządzącej – i jej kandydatów w wyborach prezydenckich, pozwala też oszacować możliwe wsparcie dla kandydatów w wyborach prezydenckich reprezentujących ugrupowania inne niż te, które tworzą większość rządową.
Zanim przejdziemy do wyników co do kandydatów na prezydenta, warto zatrzymać się przy ogólnej ocenie sytuacji w kraju oraz determinacji – lub nie – tych, którzy wcześniej zdecydowanie popierali ugrupowania dziś wystawiających swoich kandydatów.
Ośrodek badawczy CBOS w najnowszym swoim raporcie po badaniu zrealizowanym w dniach 28 listopada – 8 grudnia 2024 r. informuje, że w grudniu 2024 r. w stosunku do poprzedniego pomiaru w listopadzie 2024 r. zwiększyło się niezadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju.
W sposób istotny wzrosła liczba osób uważających, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku. W grudniu 2024 r. oceniało tak sytuację w Polsce 50 proc. badanych, w porównaniu do 47 proc. indagowanych w listopadzie 2024 r. Jedynie 21 proc. respondentów biorących udział w tym sondażu ocenia, że sytuacja w kraju w ciągu najbliższego roku się poprawi, zaś 34 proc. uważa, że będzie gorzej.
„Za Morawieckiego żyło się lepiej, niż za Tuska”
.Na wynik wyborów prezydenckich 2025 r. bez wątpienia wpłynie także odpowiedź na najbardziej popularne pytanie zadawane przez kandydatów w wyborach prezydenckich: „kiedy żyło wam się lepiej, gdy my rządziliśmy, czy teraz?”.
Odpowiedź przynoszą badania United Surveys dla Wirtualnej Polski. Rezultaty są istotne dla oceny, kto wygra wybory prezydenckie, gdyby odbywały się one wkrótce. Oto bowiem aż 51,8 proc. badanych przez United Surveys bardzo krytycznie ocenia dotychczasowe dokonania i pracę rządu Donalda Tuska (w tym 23,9 proc. wskazań „raczej niedobrze”, zaś 27,9 proc. „zdecydowanie niedobrze”), a jedynie 39,3 proc. prace ekipy Donalda Tuska ocenia pozytywnie (przy czym jedynie 4,5 proc. wystawiło rządowi Donalda Tuska notę „zdecydowanie dobrze”, a 34,8 proc. „raczej dobrze”.
Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kampanijne. I tak, aż 39,4 proc. respondentów ocenia, że to rządy Mateusza Morawieckiego były dla nich lepsze. Jedynie 30,2 proc. respondentów stwierdziło po roku od wyborów, że za rządów Donalda Tuska żyje im się lepiej. 30,4 proc. badanych nie było w stanie ocenić, który rząd był dla nich i dla ich rodzin, lepszy.
Większość rządowa utraciła zaangażowanych wyborców z października 2023 r.
.Najnowsze badania, pierwsze zrealizowane od 6 do 8 grudnia 2024 roku przez United Surveys dla Wirtualnej Polski i drugie, zrealizowane przez Opinia24 między 4 a 19 listopada 2024 roku pokazują, jak koalicja rządowa ukształtowana przez premiera Donalda Tuska utraciła w ciągu minionego roku zaangażowanych wyborców, dzięki którym wygrała wybory parlamentarne 15 października 2023 r.
Dziennik „Rzeczpospolita” przypomniał: „To ich głosy przesądziły przed rokiem o powstaniu rządu Donalda Tuska. Dziś młodzi wyborcy nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do Koalicji Obywatelskiej”. Bez wątpliwie wskaźnik sympatii tej grupy dla rządzących będzie miał wpływ na to, kto wygra wybory prezydenckie 2025 r.
Szczególnie groźna dla rządzących – demobilizacja wyborcza młodych kobiet
.Na demobilizację szczególnie wysoką wśród młodych kobiet zwraca z kolei uwagę raport z badań ośrodka Opinia 24. Według tego badania, już blisko 30 proc. najmłodszych wyborców-kobiet nie wie, na kogo oddać głos. Analitycy twierdzą, że to sugeruje duży zawód, będący z kolei efektem braku realizacji przez rząd obietnic wyborczych dotyczących praw kobiet.
Z kolei z badań dla More in Common Polska i Fundacji Ważne Sprawy, które przedstawiła „Rzeczpospolitej” wyłania się obraz porażający świadomości politycznej młodych ludzi. Okazuje się, że najbardziej popularną partią dla młodych Polek i Polaków mających 18–29 lat jest dziś Konfederacja (26 proc.), następnie są Koalicja Obywatelska (15 proc.), Prawo i Sprawiedliwość (8,5 proc.), Polska 2050 (8,5 proc.), Nowa Lewica (7,6 proc.), Partia Razem (4 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.). Nie może to zbytnio dziwić też, że 22 proc. młodych Polek i Polaków zalicza się do niezdecydowanych.
Warto zwrócić uwagę na wysoką deklarowaną frekwencję wśród młodych Polek i Polaków, sięgającą aż 78 proc. respondentów (przy czym aż 53 proc. deklaruje, że „zdecydowanie” chce wziąć udział w wyborach).
Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce w 2025 r.?
IPSOS: Karol NAWROCKI zmniejsza dystans do Rafała TRZASKOWSKIEGO
.Z przeprowadzonego w dniach 17-18 grudnia 2025 r. przez IPSOS sondażu prezydenckiego dla TVP Info i „19:30” wynika, że zmniejsza się dystans między Rafałem TRZASKOWSKIM – prezydentem Warszawy, rasowym politykiem, wiceprzewodniczącym partii rządzącej – Platformy Obywatelskiej, a Karolem NAWROCKIM – prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, kandydatem, którego w wyborach wspiera komitet obywatelski t.zw. starej krakowskiej inteligencji a także Prawo i Sprawiedliwość.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 r. w sondażu IPSOS dla TVP:
- Rafał TRZASKOWSKI – 35 proc.
- Karol NAWROCKI – 22 proc.
- Sławomir MENTZEN – 14 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 8 proc.
- Magdalena BIEJAT – 5 proc.
- Marek JAKUBIAK – 3 proc.
Druga tura wyborów prezydenckich 2025 r. w sondażu IPSOS dla TVP:
- Rafał TRZASKOWSKI – 42 proc.
- Karol NAWROCKI – 34 proc.
- Jeszcze nie wiem – 12 proc.
Sondaż Opinie24: kto wygra wybory?
.Najnowszy sondaż prezydencki Opinie 24 dla RMF FM opublikowany 16 grudnia 2024 r. Oto pierwsza tura wyborów prezydenckich:
- Rafał TRZASKOWSKI – 38,6 proc.
- Karol NAWROCKI – 23,3 proc.
- Sławomir MENTZEN – 10,7 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 7,4 proc.
- Kandydat/kandydatka Lewicy – 2,6 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1,3 proc.
- Inny kandydat – 6,6 proc.
- Trudno powiedzieć – 9,5 proc.
Sondaż prezydencki CBOS: szybko zmniejsza się dystans
.Szybko zmniejsza się dystans między Rafałem TRZASKOWSKIM a Karolem NAWROCKIM także w najnowszym sondażu próbującym przewidzieć, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce w 2025 r.,, który wykonał CBOS.
Druga tura wyborów prezydenckich 2025 roku:
* Rafał TRZASKOWSKI – 46 proc.
* Karol NAWROCKI – 34 proc.
* Jeszcze nie wiem – 17 proc.
Warto zauważyć jak szybko zmniejsza się różnica między faworytami, a więc różnicę z poprzednim badaniem CBOS (z 18-20 listopada 2024 r.), w którym to badaniu Rafał TRZASKOWSKI miał 50 proc. poparcia, zaś Karol NAWROCKI – ledwie 24 proc., z większą też grupą tych, którzy jeszcze nie podjęli decyzji (18 proc.).
Sondaż prezydencki Pollster: kto wygra wybory?
.Najnowszy sondaż prezydencki Pollster dla Superexpressu:
* Rafał TRZASKOWSKI – 41,96 proc.
* Karol NAWROCKI – 28,7 proc.
* Sławomir MENTZEN – 12,68 proc.
* Szymon HOŁOWNIA – 10,67 proc.
* Magdalena BIEJAT – 3,26 proc.
* Marek JAKUBIAK – 2,73 proc.
United Surveys: aktywna kampania przekłada się na sondaże
.Najnowszy sondaż prezydencki United Surveys dla Wirtualnej Polski także dokumentuje zmniejszający się dystans między Karolem NAWROCKIM a Rafałem TRZASKOWSKIM. Porównując badania przeprowadzone w listopadzie 2024 r., z tymi, które mamy z grudnia 2024 r., widzimy spadek poparcia dla Rafała TRZASKOWSKIEGO o 5,6 pkt proc., i wzrost aż o 7,5 pkt. proc. notowań Karola NAWROCKIEGO.
Oto pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 r. wg United Surveys:
* Rafał TRZASKOWSKI – 36,9 proc.
* Karol NAWROCKI – 30,3 proc.
* Szymon HOŁOWNIA – 7,9 proc.
* Sławomir MENTZEN – 7,3 proc.
* Magdalena BIEJAT – 4,8 proc.
* Marek JAKUBIAK – 0,5 proc.
Jaki powinien być przyszły prezydent?
.Jakie cechy powinien mieć prezydent kraju? „Z mężczyzną to wiadomo – musi być młody, wysoki, okazały, przystojny. Wyborcy te wymogi wizerunkowe stawiają wysoko. Musi mieć rodzinę. Musi znać bardzo dobrze język angielski. Najlepiej jakby znał dwa języki. Mamy kandydatów, którzy są doskonali i w angielskim, i francuskim. Tak jak ten prawdopodobny przeciwnik w drugiej turze. Musi być obyty międzynarodowo. To powinien być człowiek, dla którego świat nie jest czymś obcym, który bywał na konferencjach, wykładach” – tak opisał idealnego kandydata Jarosław Kaczyński, lider PiS. Co ciekawe, opinie te zbieżne są z wynikami najnowszego sondażu Pollster dla Superekspresu wykonanego 10-11 grudnia 2024 r.
Jakiego prezydenta chcą Polacy?
.Cechy idealnego kandydata na prezydenta RP wskazali badani – chcą by ich kandydat był:
- inteligentny (97 proc. wskazań),
- znający języki (96 proc.).
- niezależny (93 proc.),
- przedsiębiorczy (92 proc.),
- dobrze wyglądający (85 proc.).
- posiadający żonę i dzieci (72 proc.),
- wysportowany (59 proc.),
- religijny (47 proc.),
- wysoki (44 proc.),
- bogaty (32 proc.).
Czym powinien zająć się ten, kto wygra wybory prezydenckie w 2025 roku?
.Czym powinien zająć się nowy Prezydent RP? Jakie są oczekiwania od kandydatów na prezydenta RP w wyborach 2025? Jakie nadzieje wiążą Polacy w wyborem nowego prezydenta? Na jakiego kandydata najchętniej by głosowali? Na odpowiedziach na tych pytaniach skupiło się najnowsze badanie UCE Research dla Onetu.
Czym więc w pierwszej kolejności powinien zająć się nowy prezydent, co wydaje się najważniejsze dla respondentów UCE Research?
- Poprawa dostępu do lekarzy specjalistów (22,6 proc.),
- Zmniejszenie ogólnej inflacji (20,6 proc.),
- Poprawa obronności kraju (20,2 proc.),
- Ograniczenie 800+ dla osób najbardziej zamożnych (18,6 proc.),
- Poprawa stosunków z UE (15,2 proc.),
- Dalsza waloryzacja świadczenia 800+ (14,9 proc.),
- Przyznanie kolejnych świadczeń emerytalnych (13 proc.),
- Polityka klimatyczna (12,4 proc.),
- Większe uniezależnienie od UE (11,8 proc.),
- Ochrona przed drożyzną w sklepach (11,6 proc.),
- Ochrona społeczeństwa przed wzrostem cen (tj. energii elektrycznej, paliw) (10,8 proc.),
- Reforma wymiaru sprawiedliwości (9,4 proc.),
- Zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli (8,9 proc.),
- Obniżenie podatków dochodowych (8,6 proc.),
- Obniżenie cen leków (8,5 proc.),
- Zwiększenie wydatków na armię (7,8 proc.),
- Zwiększenie dzietności (7 proc.),
- Wejście do strefy euro (6,5 proc.),
- Tworzenie nowych świadczeń socjalnych dla rodziców (6,2 proc.),
- Polityka historyczna państwa (5,9 proc.),
- Budowa tanich mieszkań pod sprzedaż/wynajem (5,4 proc.),
- Obniżenie stawek podatku VAT (5,2 proc.),
- Wzmocnienie krajowego rolnictwa (4,2 proc.),
- Przywrócenie powszechnego poboru do wojska (3,4 proc.),
- Budowa nowych dróg oraz linii kolejowych (3,2 proc.),
- Dopłaty do kredytów hipotecznych (1,5 proc.),
- Zwiększenie dostępności kredytu hipotecznego (0,9 proc.).
Czego Polacy oczekują od prezydenta?
W sondażu UCE Research dla Onetu zadano także pytanie, czego respondenci oczekują od kandydata na prezydenta RP. Badani najczęściej wskazywali:
- żeby mocno i stanowczo prezentował swoje poglądy (41,13 proc.),
- żeby jasno i przejrzyście prowadził swoją kampanię (39,25 proc.),
- żeby bardziej tłumaczył/wyjaśniał swoje poglądy (29,84 proc.),
- żeby już teraz zaczął eksponować swój program wyborczy (26,61 proc.),
- żeby lepiej wchodził w interakcje z wyborcami (23,8 proc.),
- żeby bez potrzeby nie atakował swoich konkurentów (22,3 proc.),
- żeby nie reagował na zaczepki innych kandydatów (16,5 proc.),
- żeby był bardziej aktywny w mediach społecznościowych (12,2 proc.),
- żeby bardziej krytykował/punktował swoich konkurentów (10,1 proc.).
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025
.Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 20205 – tego dowiemy się z obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej, które musi zostać opublikowane nie później niż 20 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich.
We wcześniejszych zestawieniach, prowadzonych przez tygodnik „Gazeta na Niedzielę”, wyliczano 51 kandydatów w wyborach prezydenckich. Jednak sytuacja zmieniła się, gdy wybrano kandydatów dużych środowisk politycznych, które wybrały swoich faworytów, a więc: Rafała TRZASKOWSKIEGO – wybranego w wyniku prawyborów w Platformie Obywatelskiej, Karola NAWROCKIEGO – kandydata obywatelskiego t.zw. starej krakowskiej inteligencji, którego postanowiło poprzeć Prawo i Sprawiedliwość, Magdalenę BIEJAT – kandydatki Lewicy.
Trzynastu kandydatów
Oto więc najnowsze zestawienie kandydatów / potencjalnych kandydatów / kandydatów proponowanych przez liderów opinii – w wyborach prezydenckich 2026 r. Nazwiska w kolejności alfabetycznej:
- Rajmund ANDRZEJCZAK – generał, który zrezygnował z kierowania armią na kilka dni przed kluczowymi dla polskiej prawicy wyborami parlamentarnymi 2023 r, w których to wyborach prawica straciła szansę na kolejną kadencję, co jest mu to w środowiskach prawicowych wciąż wypominane.
- Magdalena BIEJAT – polityk lewicy, wicemarszałek Senatu,
- Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050 startujący z poparciem PSL, marszałek Sejmu,
- Marek JAKUBIAK – Wolni Republikanie, kandydat idący z dużym wsparciem medialnym ponieważ odbiera głosy innym kandydatom prawicy
- Paulina MATYSIAK – polityk Razem dysponująca wsparciem środowisk prorozwojowych związanych z projektami CPK, rozwoju infrastruktury transportowej dla mniejszych ośrodków etc.
- Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji wskazany jako pierwszy kandydat w wyborach prezydenckich, jeszcze w końcu sierpnia 2024 r.
- Karol NAWROCKI – prezes IPN, kandydat obywatelski startujący z poparciem t.zw. inteligencji krakowskiej, ma także wsparcie PiS.
- Krzysztof STANOWSKI – showman, szef internetowego projektu Kanał Zero,
- Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, polityk tej partii
- Maciej WILK – jeden z liderów ruchu Tak dla CPK
- Marek WOCH – kandydat Bezpartyjnych Samorządowców,
- Adrian ZANDBERG – polityk partii Razem,
- Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit.
Oprac. Arkadiusz Jordan