Lasy tropikalne powinny być chronione przez międzynarodowy fundusz – rząd Brazylii

lasy tropikalne

Brazylia proponuje utworzenie funduszu ochrony lasów tropikalnych, który miałby obejmować 80 państw i pozostawać pod zarządem „wielostronnej instytucji finansowej”. Brazylijski rząd chce, by kraje uprzemysłowione wzięły odpowiedzialność za skutki swoich działań poprzez wkład finansowy w ochronę lasów, w tym dżungli – poinformowała w piątek 24 listopada agencja AFP.

.Szczegóły propozycji zostaną zaprezentowane podczas rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu konferencji klimatycznej ONZ.

Rząd prezydenta Inacio Luli da Silvy zapowiedział również zwiększenie areału upraw bez konieczności wyrębu lasów. W ocenie brazylijskiego resortu rolnictwa aż 40 mln hektarów zdegradowanych pastwisk można przekształcić w tereny uprawne „dzięki pewnym inwestycjom dotyczącym gleby” – poinformował sekretarz handlowy ministerstwa. W ciągu 10 lat rząd planuje zainwestować w ten projekt 120 mld dolarów.

Ochrona środowiska, zwłaszcza Amazonki, stała się priorytetem działań prezydenta Luli, jednak nie chce on też zahamować rozwoju potężnego sektora rolniczego – podkreśliła AFP.

Wylesianie Amazonii gwałtownie przyspieszyło za rządów poprzedniego prezydenta Brazylii, prawicowego polityka Jaira Bolsonaro – przypomniała agencja. By chronić lasy tropikalne, Lula obiecał wyeliminować praktyki związane z nielegalną wycinką do 2030 roku.

Papież Franciszek o odpowiedzialności za środowisko

.W adhortacji apostolskiej „Laudate Deum” opublikowanej na łamach „Wszystko co Najważniejsze” papież Franciszek wypowiada się na temat relacji człowieka ze środowiskiem, a także stanowczo zaznacza, że nie reagujemy dostatecznie na zmiany klimatu. „Goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego” – alarmuje. Przywołuje również słowa biskupów zebranych na Synodzie dla Amazonii, którzy oświadczyli tam, że „ataki wymierzone w przyrodę mają konsekwencje dla życia narodów”, i podkreśla, że to najbiedniejsi będą cierpieć najbardziej.

Konieczność zdecydowanych działań w obliczu przyspieszenia zmian klimatu

.Papież krytykuje też denialistów klimatycznych, którzy lekceważą problem globalnego ocieplenia. Zdaniem Franciszka pomijają oni istotny fakt, że „to, czego obecnie jesteśmy świadkami, to niezwykłe przyspieszenie ocieplenia, z taką prędkością, iż potrzeba tylko jednego pokolenia – a nie stuleci czy tysiącleci – żeby to zauważyć”.

„Zapraszam wszystkich do towarzyszenia w tej drodze pojednania ze światem, który nas gości i do ubogacenia jej własnym wkładem, ponieważ nasze zaangażowanie ma związek z godnością osobistą i wielkimi wartościami. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że trzeba być szczerym i uznać, iż najskuteczniejsze rozwiązania nie będą pochodzić jedynie z wysiłków indywidualnych, ale przede wszystkim z wielkich decyzji polityki krajowej i międzynarodowej” – podkreśla papież.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 listopada 2023