Po raz pierwszy w historii mamy bardzo mocne karty - Rafał TRZASKOWSKI

Ustawa o prawie do azylu jest potrzebna do zabezpieczenia granicy i uniknięcia destabilizacji – podkreślił 22 marca w Szczecinku kandydat KO na prezydenta Rafał TRZASKOWSKI.
Ustawa o prawie do azylu jest potrzebna do ochrony granicy
.Rafał TRZASKOWSKI dnia 22 marca, podczas wiecu w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) powiedział, że ma plan na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. Oparty jest on na trzech filarach: wzmocnieniu armii i granicy, wzmocnieniu Unii Europejskiej i utrzymaniu jak najmocniejszego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. „My mamy bardzo mocne karty, chyba pierwszy raz w historii. Mamy bardzo silną armię, wydajemy prawie 5 proc. PKB na naszą obronność, mamy coraz silniejszą granicę” – powiedział w kontekście relacji z USA Rafał TRZASKOWSKI.
Dodał, że sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest niebywale istotny, „dlatego że Amerykanie dzisiaj są gwarantem bezpieczeństwa”. „Musimy być pewni, że będziemy mieć z nimi dobre relacje i będziemy ich przekonywać do tego, że muszą być zaangażowani w Europie i nie mogą dopuścić do tego, żeby Putin wygrał tę wojnę lub sprzedał jej koniec jako swoje bezpieczeństwo” – podkreślił.
Polsce potrzebne są i Stany Zjednoczone i Unia Europejska
.Wskazał, że naruszyłoby to na szwank bezpieczeństwo Europy i USA. „Musimy Amerykanom tłumaczyć, że tego typu scenariusz naruszyłby również i ich bezpieczeństwo” – podkreślił. Odnosząc się do wskazanego przez siebie trzeciego filaru powiedział, że każdy, kto myśli racjonalnie widzi, że Polsce potrzebne są i Stany Zjednoczone i Unia Europejska. „Nie ma dzisiaj żadnego zagrożenia ze strony Unii Europejskiej, zagrożenie jest ze strony Rosji” – zaznaczył Rafał TRZASKOWSKI. „
Podczas wystąpienia nawiązał do ustawy dotyczącej czasowego zawieszenia prawa do azylu. „Ta ustawa mówi o rozwiązaniach humanitarnych. Ona jasno mówi, że jeżeli straż graniczna będzie wiedziała, że ktoś np. ucieka przed reżimem Łukaszenki, że jego życie jest zagrożone, to taka osoba będzie mogła być potraktowana inaczej. Jeżeli dziecko znajdzie się na granicy, ono będzie mogło być potraktowane inaczej. Tam są zapisy humanitarne” – mówił Rafał TRZASKOWSKI. Jego zdaniem, ustawa o prawie do azylu jest potrzebna do tego, „żeby jasno zabezpieczyć naszą granicę i nie dopuścić do tego, żeby Putin razem z Łukaszenką próbowali nas destabilizować, sprowadzając na granice zorganizowane grupy, które próbują przedrzeć się do Europy”.
Nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP zakłada możliwość wprowadzenia czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Będzie ono mogło zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Powinno uwzględniać „potrzebę zapobieżenia destabilizacji sytuacji wewnętrznej” w kraju oraz mieć na celu „możliwie jak najmniejsze ograniczenie praw cudzoziemców zamierzających ubiegać się o udzielenie ochrony międzynarodowej”. Zgodnie z nowelą, ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. Okres ten będzie mógł być przedłużony na czas oznaczony.
Jaki jest program wyborczy Rafała TRZASKOWSKIEGO?
.Rafał TRZASKOWSKI opowiada się za:
- liberalizacją prawa aborcyjnego – poprzez złożenie prezydenckiego projektu ustawy;
- zacieśnianie relacji z Niemcami i Francją;
- pogłębianiem integracji europejskiej;
- utrzymaniem obecnego modelu polityki migracyjnej realizowanej przez rząd Donalda Tuska;
- kontynuowaniem transformacji energetycznej zgodnie z założeniami Zielonego Ładu UE;
- wprowadzeniem w możliwej przyszłości euro w Polsce;
- utrzymaniem jak najdalej idącej pomocy dla Ukrainy;
- przyjęciem ustawy o języku śląskim;
- przyjęciem ustawy o „pigułce dzień po”;
- ideą Centralnego Okręgu Przemysłowego (bez szczegółów);
- wspieraniem środkami publicznymi społeczności LGBT.
Kim jest Rafał TRZASKOWSKI?
.Rafał TRZASKOWSKI (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie – ma 53 lata) – to wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy. Był też pośle, do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, ministrem administracji i cyfryzacji w drugim rządzie Donalda Tuska, wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz, posłem na Sejm VIII kadencji.
Zanim Rafał TRZASKOWSKI wszedł do polityki pracował jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz symultaniczny i analityk w Centrum Europejskim Natolin. W trakcie wyborów samorządowych w październiku 2018 r. został wybrany na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Otrzymawszy 57 proc. głosów pokonał wówczas kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego W czerwcu 2020 r. był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, w których to jednak przegrał w drugiej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. W trakcie wyborów samorządowych w kwietniu 2024 r. ponownie został wybrany na prezydenta miasta stołecznego Warszawy.
.Na liście „kandydaci w wyborach na prezydenta” Rafał TRZASKOWSKI znalazł się pokonując w prawyborach prezydenckich Platformy Obywatelskiej / Koalicji Obywatelskiej 22 listopada 2024 ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ