Tradycyjna żywa szopka przy Franciszkańskiej w Krakowie
Na skwerze przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie stanęły już zagrody dla zwierząt, a teraz trwają prace przy podeście dla szopki, której budowa rozpocznie się jeszcze w piątek – informują bracia franciszkanie. Żywa szopka potrzebuje jeszcze kilku wolontariuszek, które wcielą się w postać Maryi.
Żywa szopka w Krakowie
.„Stodoła z zagrodami jest już gotowa na przyjazd zwierząt, teraz rozkładamy podest pod szopkę, w której będzie Święta Rodzina, tak, by była ona na podwyższeniu. Chcemy, żeby była dobrze widoczna” – powiedział brat Szymon Greszta z krakowskiego zakonu franciszkanów. Zgodnie z planem żywa szopka będzie stawiana jeszcze w piątek.
Żywa szopka na skwerze przy zakonie będzie stała od 24 do 26 grudnia. Jak co roku znajdą się w niej prawdziwe zwierzęta z krakowskiego zoo oraz postaci biblijne. W ostatnich dniach franciszkanie poszukiwali chętnych do wcielenia się w rolę Maryi.
„Zgłosiło się już sporo osób, ale zostały jeszcze ostatnie trzy miejsca dla wolontariuszek, które chciałyby zostać Maryją” – powiedział brat Szymon Greszta. Jak dodał, za Józefa przebiorą się w większości bracia, za Dzieciątko posłuży natomiast lalka. Wyjątkiem będzie Wigilia, gdy w Żywą Rodzinę wcieli się małżeństwo z dzieckiem.
Jak zaznaczył brat Szymon Greszta, osoby chętne do dyżurowania w szopce są rozpisywane co godzinę, a ich głównym zadaniem jest pozowanie do zdjęć z odwiedzającymi w tych dniach skwer przy ul. Franciszkańskiej.
Inauguracja żywej szopki odbędzie się w Wigilię o godz. 22.30, a w wydarzeniu weźmie udział abp Marek Jędraszewski. Żywej szopce będą towarzyszyły kolędowanie i tańce. 26 grudnia wystąpi wokalista grupy TSA Marek Piekarczyk, a dzień wcześniej m.in. Magdalena Steczkowska. W Wigilię, przed pasterką, koncert da franciszkański zespół Fioretti. Zakonnicy zapraszają w tych dniach do sąsiadującej z żywą szopką bazyliki św. Franciszka.
800-lecie pierwszej żywej szopki
.W 2023 roku przypada 800-lecie wystawienia pierwszej żywej szopki przez św. Franciszka z Asyżu. Przy klasztorze franciszkanów w Krakowie żywa szopka odbędzie się po raz 31.
24 grudnia 1223 r. w Greccio św. Franciszek z Asyżu wystawił pierwszą żywą szopkę. Na żłobku wyłożonym sianem złożono drewnianą rzeźbę Jezusa. W Świętą Rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio. Przy żłobku stanęły wół i osioł. Franciszek przygotował szopkę, aby w ciekawy sposób przybliżyć ludziom historię zbawienia. Zakon franciszkanów kontynuował zwyczaj budowania szopek betlejemskich przed Bożym Narodzeniem i tradycja ta rozpowszechniła się w całej Europie, także w Polsce.
Boże Narodzenie kulturowym folklorem
.„Przyznajmy, już nas nie zaskakuje i już nam nie przeszkadza, gdy zaraz po uroczystości Wszystkich Świętych spotykamy w przestrzeni publicznej wiele różnorodnych nawiązań do religii i chrześcijaństwa – symbole, obrazy, pieśni, reklamy, medialne metafory. Jednocześnie wiemy, że reklamowi i wystawowi Krasnale, Śnieżynki, brzuchaci Mikołaje nie są wyrazem religijności. W coraz bardziej zeświecczonej rzeczywistości mają jedno zasadnicze zadanie – stworzenie formy szczególnego rodzaju duchowości. Jest to swoista próba ukazania i potwierdzenia, że w każdej społeczności musi być zawsze obecny jakiś element nieredukowalności, tak by zabieganego i zanurzonego w codzienności człowieka obronić przed sprowadzeniem jedynie do „tu i teraz”, do ograniczania jego świata tylko do tego, co przydatne i użyteczne” – komentuje zwyczaje bożonarodzeniowe ks. bp prof. Jacek GRZYBOWSKI, biskup pomocniczy diec. warszawsko-praskiej, profesor UKSW.
PAP/Julia Kalęba/WszystkocoNajważniejsze/AB