Większość Polaków jest za odbudową Pałacu Saskiego – Mateusz Morawiecki
Pałac Saski uosabia w sobie bardzo wiele elementów tak kluczowych z punktu widzenia polskiej historii, polskiej tradycji, polskiej kultury, że większość Polaków jest zwolennikami jego odbudowy – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Film o Pałacu Saskim z rezerwy budżetowej
.Pytany na konferencji prasowej, czemu realizacja filmu o odbudowie Pałacu Saskiego „ma być finansowana z rezerwy budżetowej”, Mateusz Morawiecki powiedział: „wcześniej nie było to zaplanowane w ministerstwie kultury i ministerstwo kultury zwróciło się do mnie, żeby te nieplanowane wcześniej wydatki mogły być zrefinansowane z rezerwy budżetowej”.
„Pieniądze w rezerwie budżetowej są zabezpieczone na wszelkie klęski żywiołowe i one w budżecie tegorocznym nie zostaną nawet wykorzystane” – wyjaśnił. „Proszę się nie niepokoić, oczywiście priorytet mają tutaj wszystkie ewentualne, nagłe wypadki, które są finansowane z rezerwy budżetowej. Mamy już grudzień. Do końca roku kilka tygodni – w związku z tym tam na pewno zostanie znaczna pula środków” – zapewnił prezes Rady Ministrów.
„Pałac Saski jest symbolem niemieckiego barbarzyństwa, zniszczenia Warszawy, zgładzenia Polski – i dlatego jest ważne, żeby wszyscy Polacy widzieli, w jaki sposób chcemy Pałac Saski odbudować” – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Pałac Saski – symbol kluczowy dla wszystkich Polaków
.Premier przypomniał, że „Pałac Saski został z premedytacją zniszczony przez Niemców już po Powstaniu Warszawskim”. „Jest symbolem bardzo kluczowym dla wszystkich Polaków, jest znakiem rozpoznawczym niemieckiego barbarzyństwa nie tylko wobec ludności cywilnej, ale także wobec polskiej kultury” – zaznaczył.
Premier podkreślił, że „Pałac był perłą polskiej kultury do czasu, aż Niemcy jej nie zniszczyli, jej nie anihilowali, bo taki był plan Niemców wobec całego narodu polskiego”. „Uosabia czy utożsamia w sobie bardzo wiele elementów tak kluczowych z punktu widzenia polskiej historii, polskiej tradycji, polskiej kultury. I dlatego większość Polaków, co bardzo wyraźnie widzieliśmy po reakcjach, kiedy ogłaszaliśmy odbudowę Pałacu Saskiego, jest zwolennikami jego odbudowy, abyśmy pokazali Niemcom, że odrodzona Polska, że Polska, która się szybko rozwija, sama odbudowuje Pałac Saski” – tłumaczył Mateusz Morawiecki.
„I aby pokazać, jak wielka będzie to praca, jakiego wielkiego wysiłku wymaga, wysiłku archeologicznego – to już dzisiaj te prace mamy prowadzone w tamtym miejscu – poprzez cały wysiłek architektoniczny, finansowy; aby to pokazać, chcemy przygotować film” – wyjaśnił. „Zarząd, który zajmuje się odbudową Pałacu Saskiego, wystąpił do mnie z takim wnioskiem i ja się pozytywnie do tego odniosłem” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
.Dziedzictwo i pamięć o korzeniach i tradycji to ważne ogniwa w budowaniu świadomości społecznej i narodowej. Temat dziedzictwa podejmuje prof. Andrzej NOWAK. „Wojna i dziedzictwo: historia najnowsza. Co to znaczy? O co tu chodzi? Wojnę, niestety, zaczynamy sobie wyobrażać na nowo nie jako metaforę, ale bardzo konkretnie. Toczy się tuż obok – w starym, można powiedzieć, stylu: z nalotami, czołgami, tysiącami zabitych, spaloną ziemią, strachem i cierpieniem milionów. Imperium najeżdża na sąsiedni kraj. Choćbyśmy udawali, że tak nie jest – ta wojna także nas dotyczy. I nie powinniśmy zapominać, że możemy być następni. A dziedzictwo? To coś bliskiego pojęcia ojczyzny. Łukasz Górnicki w XVI w. tak właśnie ją definiował w swoim «Dworzaninie»: «to, co gruntu komu ociec jego zostawił»” – pisze historyk.
„Oczywiście dziedzictwo to nie tylko ziemia ani spadek w materialnej formie, choć tych aspektów lekceważyć naturalnie nie wolno. Dziedzictwo (podobnie jak ojczyzna) to również niematerialne, ale jakże ważne elementy tego, co otrzymujemy po przodkach i kontynuujemy, albo też – możemy zmarnować, wyrzec się tego. To na przykład język, całe bogactwo jego wyrazu, literatury, która powiększała to bogactwo przez wieki, aż – w naszym przypadku – do «Pana Tadeusza» Mickiewicza czy do «Łąki» Leśmiana. To również dziedzictwo cywilizacyjne. Można się o jego granice czy najistotniejsze zasady spierać, ale trudno powiedzieć, że go nie ma – że nie ma znaczenia to, co pokolenia dostały w spadku po tradycji grecko-rzymskiej i po tradycji Biblii, a zwłaszcza chrześcijaństwa” – twierdzi prof. Andrzej Nowak.
PAP/Grzegorz Janikowski/WszystkocoNajważniejsze/AB