Wybory prezydenckie 2025. Ile podpisów, do kiedy?

prezydenckie 2025

Wybory prezydenckie 2025 już za kilka miesięcy. Znamy już przynajmniej część nazwisk kandydatów w wyborach prezydenckich, zarejestrowano 21 komitetów wyborczych, trwa też zbiórka podpisów z poparciem dla kandydatów na Prezydenta RP.

.Pierwszym krokiem w procesie rejestracji kandydata na prezydenta jest zebranie 1000 podpisów koniecznych do zarejestrowania przez Państwową Komisję Wyborczą komitetu wyborczego. Do tej pory PKW zarejestrowała 21 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Magdaleny Biejat, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Dawida Jackiewicza, Marka Jakubiaka, Dominiki Jasińskiej, Wiesława Lewickiego, Macieja Maciaka, Eugeniusza Maciejewskiego, Sławomira Mentzena, Karola Nawrockiego, Wojciecha Papisa, Joanny Senyszyn, Aldony Anny Skirgiełło, Romualda Starosielca, Piotra Szumlewicza, Pawła Tanajno, Krzysztofa Tołwińskiego, Rafała Trzaskowskiego, Marka Wocha i Adriana Zandberga. Komitet bezpartyjnej kandydatki Katarzyny Cichos został „wezwany do usunięcia wad”.

Kolejnym etapem prezydenckiej kampanii wyborczej jest zgłoszenie kandydata na prezydenta – czas na to upływa 4 kwietnia (piątek) o godz. 16. Do rejestracji kandydata przez Komisję konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego. Obecnie jedynym zarejestrowanym kandydatem jest Sławomir Mentzen z Konfederacji, którego sztab zebrał 250 tys. podpisów.

Andrzej Śliwka, członek sztabu Karola Nawrockiego, obywatelskiego kandydata startującego z poparciem tzw. starej krakowskiej inteligencji i popieranego przez PiS, pytany o to, jak idzie zbiórka podpisów kandydata, mówi, że tylko w jego okręgu wyborczym (Elbląg) liczba podpisów przekracza już dwukrotnie „ostatnie zbiórki”. „Podpisy zostaną złożone w marcu i myślę, że będzie to rekordowa liczba” – zapewnił.

„W wielu kampaniach uczestniczyłem, w kilku również będąc w sztabie i wyraźnie musze powiedzieć, że takiego entuzjazmu do zbierania podpisów nigdy nie było” – ocenił. Pytany o to, czy w takim razie sztab idzie po milion podpisów odpowiedział, że nie chce deklarować, czy na rzecz Karola Nawrockiego „będzie milion, czy to będzie 900 tysięcy, czy 1,5 miliona, czy 2 miliony, bo podpisy cały czas spływają”.

Również rzeczniczka klubu KO ze sztabu Rafała Trzaskowskiego, Dorota Łoboda, mówi, że sztab Trzaskowskiego zbierze o wiele więcej podpisów niż jest to wymagane. Zauważyła, że zbieranie podpisów to jeden ze sposobów na prowadzenie kampanii. „Chcemy, żeby w całej Polsce było widać naszych ludzi i naszego kandydata” – podkreśliła. „Na pewno zbierzemy o wiele więcej podpisów niż ich wymagana liczba, ale tutaj chodzi o to, żeby wyjść do ludzi” – wskazała. Jak dodała, zbiórka prawdopodobnie potrwa do końca lutego, zaś złożenie podpisów do PKW prawdopodobnie nastąpi na początku marca. Zastrzegła jednocześnie, że sztab nie narzuca sobie sztywnych terminów.

Z kolei Mariola Rzepka ze sztabu Szymona Hołowni powiedziała, że – choć oczywiście każdy głos poparcia społecznego jest ważny – to sztab kandydata Trzeciej Drogi nie traktuje zbierania podpisów w kategoriach „pójścia na rekord”, a po prostu realizacji kampanijnych formalności. Zaznaczyła, że zbiórka podpisów cały czas trwa i jednocześnie trwa liczenie tych już zebranych.

Wybory prezydenckie 2025 odbędą się 18 maja. Kalendarium wyborcze przyjęte przez PKW i Marszałka Sejmu wskazuje, że ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. Nowy prezydent zostanie zaprzysiężony 6 sierpnia 2025 r. Wcześniej to, jak zagłosujemy, musi zostać zaakceptowane uchwałą Sądu Najwyższego.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lutego 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych