Kiedy wybory prezydenckie 2025? Najważniejsze informacje

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

Kiedy wybory prezydenckie 2025? Termin pierwszej i drugiej tury wyborów prezydenckich, najważniejsze daty dotyczące zgłaszania kandydatów w wyborach prezydenckich, dostarczania przez nich podpisów poparcia, ale także możliwość wycofania się z wyborów prezydenckich.

Do kiedy Andrzej Duda pełni urząd Prezydenta RP, a więc: kiedy wybory prezydenckie 2025?

.Druga kadencja prezydencka Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 r. Pięć lat wcześniej został Andrzej Duda zaprzysiężony przez Zgromadzeniem Narodowym, a więc połączonymi izbami Sejmu i Senatu. I nawet jeśli teraz zbiera Andrzej Duda pozytywne opinie na temat swojej prezydentury (vide najnowsze sondaże) to nie może on po raz trzeci ubiegać się o ten urząd, tak bowiem stanowi Konstytucja RP. Musi więc Andrzej Duda zwolnić urząd Prezydenta RP do 6 sierpnia 2025 r., a wcześniej muszą zostać przeprowadzone wybory jego następcy.

To, kiedy wybory prezydenckie 2025?, czyli data wyborów prezydenckich – zostało ogłoszone w pierwszych dniach stycznia 2025 r. przez marszałka Sejmu, bowiem ten obowiązek należał do niego. Szymon HOŁOWNIA, który także znajduje się na liście kandydatów w wyborach prezydenckich 2025, bowiem ogłosił chęć startu, zadekretował, że pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 roku odbędzie się 18 maja. Pytając więc, kiedy wybory prezydenckie 2025?, prawidłowa odpowiedź brzmi: w niedzielę 18 maja 2025 r.

Głosować będziemy od 7.00 do 21.00. Ponieważ jak zwykle będą prowadzone sondaże prezydenckie, tuż po zamknięciu lokali wyborczych, a więc w niedzielę 18 maja 2025 r. o 21.00, powinniśmy dowiedzieć się, jak kształtuje się peleton wyborczy, a więc kto przechodzi do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Raczej bowiem nie jest możliwe, aby wybory prezydenckie 2025 r. zostały rozstrzygnięte w pierwszej turze. Nawet bowiem jeśli Szymon HOŁOWNIA (Polska 2025) i Magdalena BIEJAT (Lewica), a więc politycy reprezentujący koalicję rządową, której pierwszym kandydatem jest wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał TRZASKOWSKI, to nie będzie to wystarczające, aby prezydent Warszawy i lider Platformy Obywatelskiej zdobył wymagane do zwycięstwa w pierwszej turze wyborów prezydenckich 50 procent plus jeden głos.

Także wycofanie się Sławomira MENTZENA (Konfederacja) i Marka JAKUBIAKA (Wolni Republikanie) nie pozwoli na zwycięstwo w pierwszej turze Karolowi NAWROCKIEMU – obywatelskiemu kandydatowi na prezydenta startującego z inicjatywy tzw. starej krakowskiej inteligencji, popartego przez PiS prezesa IPN.

Zupełnie teoretycznie rozważając, aby wycofanie się kandydata mogło przełożyć się efektywnie na wsparcie innego kandydata, nie powinno nastąpić później niż na 8-10 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Jest to jednak wyłącznie rozważanie akademickie, w przypadku wyborów w 2025 r. sondaże prezydenckie wskazują, że zysk z takiego ruchu nie byłby zyskiem wielkim, albowiem ani w przypadku Rafała TRZASKOWSKIEGO, ani Karola NAWROCKIEGO nie gwarantowałby w sposób automatyczny zwycięstwa w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

W niedzielę 18 maja 2025 r. chwilę po 21.00 powinniśmy więc poznać, jak kształtują się sondaże prezydenckie wykonywane przez ośrodki badawcze po odejściu wyborców od urn, a więc już po akcie głosowania. Ponieważ ośrodki badawcze będą chciały się zrehabilitować po tradycyjnej już kompromitacji, gdy ich przewidywania przedwyborcze rozjadą się z wynikami wyborczymi, zazwyczaj sondaże prezydenckie „po oddaniu głosu” powinny nie odbiegać zbytnio od realnych wyników z urn. Zwykle różnica ta nie przekraczała dotąd 3-4 proc.

Kto przejdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich 2025?

.Na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi wszystkie ośrodki badawcze, którym zadawane są pytania „kto w drugiej turze?” – są zgodne. Pokazują one narastający trend, który nie uległ zawirowaniu ani w wyniku dynamicznej, aktywnej kampanii wszyskich kandydatów w wyborach prezydenckich, ani w wyniku pojawienia się nowych kandydatów, w tym Krzysztofa STANOWSKIEGO, uznawanego wcześniej przez obserwatorów jako kandydata z potencjałem do wystąpienia w roli tzw. czarnego konia w tych wyborach. Jednak pojawienie się popularnego internetowego influencera nie wstrząsnęło sondażami przed wyborami prezydenckimi.

Wszystkie ośrodki badawcze wskazują w sondażach prezydenckich na dwóch faworytów w tych wyborach, czyli na Rafała TRZASKOWSKIEGO i zmniejszającego do niego dystans Karola NAWROCKIEGO.

Jednocześnie wszyscy inni kandydaci trzymani są o kilka okrążeń od tej dwójki, a więc o minimum kilkanaście punktów procentowych. Przeanalizujmy pod tym kątem choćby kilka najnowszych sondaży prezydenckich badających respondentów pod tym właśnie kątem. Widzimy, jak prowadzący Rafał TRZASKOWSKI i zbliżający się do niego Karol NAWROCKI (w jednym z ostatnich sondaży wręcz zwyciężający w drugiej turze) dystansują się od trzeciego i następnych kandydatów – różnica między pierwszą dwójką a kolejnymi politykami wynosi kilkanaście punktów procentowych.

Kto w drugiej turze 2025?

Kto wygra wybory prezydenckie 2025 r., jeśli wyniki respondentów sondażu Ogólnopolskiej Grupy Badawczej przeprowadzonego 24 stycznia 2025 r. pokryłyby się z wynikami wyborów?

  • Rafał TRZASKOWSKI – 35,51 proc. (w drugiej turze przegrywa: 49,4 proc.)
  • Karol NAWROCKI – 31,73 proc. (w drugiej turze wygrywa: 50,6 proc.)
  • Sławomir MENTZEN – 15,68 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 5,35 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 3,37 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 3,14 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 2,57 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 2,13 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 0,52 proc.

Kto wygra wybory 2025 zdaniem badaczy, który przeprowadzili najnowszy sondaż prezydencki United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzony w dniach 24-26 stycznia 2025 r.?

  • Rafał TRZASKOWSKI – 37,8 proc.
  • Karol NAWROCKI – 25 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 9,7 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 6,0 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 5,6 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 2,9 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 2,0 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1,4 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 1,2 proc.
  • Piotr SZUMLEWICZ – 0,2 proc.
  • Joanna SENYSZYN – 0,1 proc.
  • Katarzyna CICHOS – 0 proc.
  • Marek WOCH – 0 proc.
  • Wiesław LEWICKI – 0 proc.
  • Maciej MACIAK – 0 proc.

Kto zwycięży w wyborach prezydenckich 2025 roku zdaniem sondażu prezydenckiego Research Partner przeprowadzonego w dniach 24-27 stycznia 2025 r.?

  • Rafał TRZASKOWSKI – 34,1 proc.
  • Karol NAWROCKI – 24,6 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 13,1 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 8,3 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 2,1 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 1,2 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1,9 proc.

Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce, w 2025 r., analizując najnowszy sondaż prezydencki IBRIS dla tygodnika Polityka przeprowadzony w dniach 17-19 oraz 23-24 stycznia 2025 r.?

  • Rafał TRZASKOWSKI – 37 proc.
  • Karol NAWROCKI – 25 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 8,9 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 6,4 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 4,2 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 2,5 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 1,4 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1,2 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 0,9 proc.

Wszystko więc wskazuje na to, biorąc pod uwagę obecny kształt wyścigu prezydenckiego, że pierwsza tura wyborów prezydenckich w niedzielę 18 maja 2025 r. po godzinie 21.00 wskaże nam, że do drugiej tury wyborów przejdą Rafał TRZASKOWSKI i Karol NAWROCKI. Przy oczywistym zastrzeżeniu, że do wyborów prezydenckich w maju 2025 r. pozostaje jeszcze kilka miesięcy a nastroje społeczne „na pstrym koniu jeżdżą”.

Kiedy druga tura wyborów prezydenckich?

.Pytając o to, kiedy wybory prezydenckie 2025? myślimy zwykle o pierwszej turze wyborów. Jednak ponieważ, jak już wyjaśniliśmy, wątpliwym jest, aby te wybory zostały rozstrzygnięte w pierwszej turze, konieczne jest wskazanie daty drugiej tury wyborów prezydenckich. To, kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, zostało więc także określone przez marszałka Sejmu, znalazło się również w dokumentach Państwowej Komisji Wyborczej.

Druga tura wyborów prezydenckich, która będzie niezbędna do wskazania następcy Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim, odbędzie się w dwa tygodnie po pierwszej turze wyborów, a więc w niedzielę 1 czerwca 2025 roku.

Także i w drugiej turze wyborów prezydenckich głosować będziemy od 7.00 do 21.00. Także jak w przypadku pierwszej turze wyborów, także i w drugiej turze obowiązywać będzie cisza wyborcza. Wyniki wyborów prezydenckich, a właściwie jedynie przybliżone szacunki, poznamy po godzinie 21.00 (o ile Państwowa Komisja Wyborcza nie wydłuży głosowania z uwagi na wydarzenia nieoczekiwane).

Pamiętajmy jednak, że po 21.00 w dniu 1 czerwca 2025 r. nie dowiemy się, kto zostanie następcą Andrzeja Dudy, a więc następnym Prezydentem RP, lecz jedynie tego, jak odpowiadaliśmy ankieterom ośrodków badawczych po oddaniu głosu. Ostateczne wyniki po przeliczeniu 100 proc. głosów przedstawi opinii publicznej Państwowa Komisja Wyborcza.

Jednak także to nie kończy wyborów. Zliczone przez PKW głosy wyborców muszą zostać bowiem potwierdzone w formie uchwały Sądu Najwyższego. Trwają prace nad tym, aby osłabić znaczenie tego aktu bądź poddać go w wątpliwość, kwestionując całość wyborów prezydenckich. Podobnie jak w innych krajach (ostatnio w USA) zadecyduje więc zapewne różnica między kandydatami – jeśli będzie znacząca, działania na poziomie Sądu Najwyższego będą trudne do uzasadnienia a wybory trudne do zakwestionowania.

Zaprzysiężenie nowego Prezydenta RP nastąpi 6 sierpnia 2025 roku przed Zgromadzeniem Narodowym, a więc połączonymi izbami Sejmu i Senatu.

Kiedy wybory prezydenckie 2025? Najważniejsze daty. Kalendarz wyborów prezydenckich 2025

.Ogłaszając swoją decyzję o tym, kiedy wybory prezydenckie 2025?, marszałek Sejmu w porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą przedstawił także kalendarium wyborcze, czyli najważniejsze daty wyborów prezydenckich 2025 r., które obowiązują kandydatów i ich sztaby wyborcze. To dzięki tym informacjom kandydaci wiedzą, do kiedy muszą zebrać podpisy poparcia kandydata w wyborach prezydenckich, do kiedy można zgłaszać kandydatów w wyborach prezydenckich, a także kiedy będzie wiadomo, kto startuje w wyborach prezydenckich 2025. I tak:

Do 31 marca 2025 r. nastąpić musi powołanie okręgowych komisji wyborczych.

Do 24 marca 2025 r. przyjmowane są przez Państwową Komisję Wyborczą zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po tej dacie nie będzie można już zgłosić kolejnego kandydata, bowiem nie będzie możliwe uzyskanie potwierdzenia PKW o powołaniu komitetu wyborczego. Data ta stanowi więc ostatni moment na pojawienie się nowego kandydata, bądź wymiany któregoś z kandydatów na innego.

Do 4 kwietnia 2025 r. do godz. 16.00 to jeden z najważniejszych terminów wyborów prezydenckich, bowiem to wówczas mija możliwość zgłoszenia do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do tego momentu muszą zostać zgłoszone wszystkie aktualne wymagane prawem dokumenty, w tym 100.000 podpisów poparcia kandydata. Zwykle komitety wyborcze przedstawiają więcej niż 100.000 podpisów pod listami poparcia kandydata, aby nie doprowadzić do wyeliminowania go z wyścigu prezydenckiego. Jednocześnie bariera 100.000 podpisów stanowi zwykle barierę nie do przejścia dla kandydatów-efemeryd w wyścigach prezydenckich, startujących zwykle głównie dla podbudowania własnego ego.

Od dnia 4 kwietnia 2025 r. do dnia 15 maja 2025 r. trwać będzie składanie przez wyborców wniosków o: wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, zmianę miejsca głosowania, składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym, wniosków o zmianę miejsca głosowania.

Do dnia 14 kwietnia 2025 r. będzie miało miejsce utworzenie odrębnych obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, domach studenckich i zespołach tych domów, a także ustalenie ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Do dnia 18 kwietnia 2025 r. to data podania do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i możliwości głosowania przez pełnomocnika; zgłaszanie przez kapitanów statków wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich; zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych.

Do dnia 28 kwietnia 2025 r. to kolejna bardzo istotna data w przeprowadzeniu wyborów prezydenckich 2025 roku. Tego bowiem dnia musi nastąpić podanie do publicznej wiadomości danych o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a więc dowiemy się, kto znajdzie się na listach wyborczych, czyli kto jest kandydatem na Prezydenta Polski, kto został wpisany na listę wyborczą w wyborach prezydenckich 2025 r. Tego też dnia nastąpi: powołanie obwodowych komisji wyborczych oraz podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Od dnia 3 maja 2025 r. do dnia 16 maja 2025 r. do godz. 24.00 trwała będzie kampania prezydencka w postaci nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze. To jedna z okazji lepszego poznania programów wyborczych kandydatów, choć jak zwykle najwięcej emocji budzić będą debaty prezydenckie.

Do dnia 5 maja 2025 r. będzie można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Tego też dnia upływać będzie terminzgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.

Do dnia 8 maja 2025 r. nastąpi podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego w dniu wyborów, o którym mowa w art. 37f § 1 Kodeksu wyborczego.

Do dnia 9 maja 2025 r. wyborcy będą mogli składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Do dnia 13 maja 2025 r. możliwe jest składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą. Ta data jest również datą limitu do składania przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.

Do dnia 15 maja 2025 r. należy poinformować wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.

W dniu 16 maja 2025 r. o godz. 24.00 nastąpi zakończenie kampanii wyborczej przed wyborami Prezydenta RP.

W dniu 18 maja 2025 r. w godz. 7.00–21.00 trwać będzie głosowanie, czyli wówczas będzie pierwszy dzień wyborów prezydenckich 2025 r.

W dniu 1 czerwca 2025 r. w godz. 7.00–21.00 odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, o ile Prezydent RP nie zostanie wyłoniony w głosowaniu w pierwszej turze.

Arkadiusz Jordan

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lutego 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych