XVIII-wieczne ryciny w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu

XVIII-wieczne ryciny przedstawiające architekturę m.in. Wrocławia, Londynu czy Lizbony można zobaczyć w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zwiedzający otrzymują iluzję trójwymiarowej przestrzeni dzięki zograskopowi – XVIII-wiecznej maszynie optycznej.

Wystawa „Vue d’optique i maszyny optyczne”

.Na wystawie, którą można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu, prezentowane są grafiki przeznaczone do oglądania za pomocą zograskopu – XVIII-wiecznej maszyny optycznej. „Grafiki, zwane z francuskiego vue d’optique, prezentowały specyficzny typ widoków perspektywicznych. W połączeniu z optyką maszyny wywoływały one u widza wrażenie oglądania realnej przestrzeni. Aby uzyskanie tego efektu było możliwe, grafiki musiały wykazywać pewne cechy formalne dostosowane do działania zograskopu. Takie precyzyjnie zaprojektowane ryciny powstawały w ramach wyspecjalizowanych warsztatów drukarskich” – wyjaśniła rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż.

Na ekspozycji „Vue d’optique i maszyny optyczne” zgromadzono kilkadziesiąt takich rycin powstałych w XVIII w. To głównie przedstawienia założeń architektonicznych miast, m.in. Wrocławia, Gdańska, Amsterdamu czy Lizbony, ale też ogrodów czy wnętrz budynków. Ryciny można oglądać za pomocą współcześnie skonstruowanych zograskopów. „Urządzenie to – dzięki swoim immersyjnym właściwościom, przywodzącym na myśl współczesne technologie VR, AR czy kino IMAX – stanowi jeden z ważniejszych punktów zwrotnych w historii mediów wizualnych” – zaakcentowała rzeczniczka.

Ryciny w technice zograskopu

Przeznaczone do oglądania w zograskopie grafiki, zwane z francuskiego vue d’optique, prezentowały specyficzny typ widoków perspektywicznych. W połączeniu z optyką maszyny wywoływały one u widza wrażenie oglądania realnej przestrzeni. Aby uzyskanie tego efektu było możliwe, grafiki musiały wykazywać pewne cechy formalne dostosowane do działania zograskopu. Takie precyzyjnie zaprojektowane ryciny powstawały w ramach wyspecjalizowanych warsztatów drukarskich.

Kilkadziesiąt wybranych z kolekcji muzeum rycin będzie można oglądać za pomocą współcześnie skonstruowanych zograskopów. Urządzenie to stało się w XVIII wieku medialnym środkiem transportu, umożliwiającym podróż w sferze wyobraźni, oferując jednocześnie doświadczanie trójwymiarowości. Dzięki swoim immersyjnym właściwościom, przywodzącym na myśl współczesne technologie VR, AR, czy kino IMAX, stanowi zograskop jeden z ważniejszych punktów zwrotnych w historii mediów wizualnych.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 maja 2024
Fot.;http://ma.wroc.pl/pl/artykul/vue-d-optique-i-maszyny-optyczne/