Zdjęcie okładkowe wpisu Jolanta PAWNIK: „Solidarność Walcząca”. Jak Wrocław stworzył najbardziej radykalną organizację oporu w PRL

„Solidarność Walcząca”. Jak Wrocław stworzył najbardziej radykalną organizację oporu w PRL

Pierwszy numer pisma „Solidarność Walcząca. Pismo Solidarności Podziemnej” ukazał się we Wrocławiu w czerwcu 1982 roku. Dla części odbiorców był kolejnym niezależnym wydawnictwem drukowanym poza cenzurą, jednak bardzo szybko okazało się, że za nowym tytułem stoi środowisko, które chce nadać opozycji antykomunistycznej bardziej zdecydowany charakter. Data wydania pierwszego numeru została później uznana za symboliczny początek Solidarności Walczącej, jednej z najbardziej wyrazistych organizacji podziemia w czasach PRL.