Popołudniowe Espresso: Ukraina. 39 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na kolejowy węzeł ewakuacyjny

Ukraina. 39 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na kolejowy węzeł ewakuacyjny

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś piątek, 8 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ukraina: 39 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na kolejowy węzeł ewakuacyjny

Ukraina poinformowała, że kilkadziesiąt osób zginęło, a wiele innych zostało rannych w wyniku ataku rakietowego na stację kolejową, z której korzystali cywile uciekający przed walkami i groźbą rosyjskiej ofensywy na wschodzie kraju. Podczas gdy władze regionalne ratowały ludność cywilną, przywódcy Unii Europejskiej przybyli do Kijowa, by zaoferować prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi ZEŁENSKIEMU wsparcie i zapewnienie, że istnieje droga do członkostwa Ukrainy w UE. Pawło KYRYLENKO, gubernator obwodu donieckiego, gdzie znajduje się stacja Kramatorsk, powiedział, że co najmniej 39 osób zginęło, a 87 zostało rannych, w tym wiele w ciężkim stanie, w tym, co określił jako celowy atak sił rosyjskich. „Chcieli zasiać panikę i strach, chcieli zabić jak najwięcej cywilów” – powiedział, dodając, że tysiące cywilów znajdowało się na stacji, gdy uderzyły rakiety.

KYRYLENKO powiedział również, że rakieta, która uderzyła w stację, zawierała amunicję kasetową, która eksploduje w powietrzu, rozrzucając małe śmiercionośne bomby na większym obszarze. Ich użycie jest zakazane na mocy konwencji z 2008 roku. KYRYLENKO opublikował w sieci zdjęcie, na którym widać kilka ciał leżących na ziemi obok stosów walizek i innych bagaży. ZEŁENSKY powiedział, że na stacji nie było ukraińskich żołnierzy. „Siły rosyjskie (strzelały) do zwykłego dworca kolejowego, do zwykłych ludzi, nie było tam żadnych żołnierzy” – powiedział parlamentowi Finlandii w wystąpieniu wideo. Biały Dom potępił „przerażające i druzgocące obrazy” śmiertelnego ataku na dworcu kolejowym. Szef polityki zagranicznej UE Josep BORRELL, przebywający w Kijowie wraz z szefową unijnej egzekutywy Ursulą von der LEYEN, również potępił strajk. „To kolejna próba zamknięcia dróg ucieczki dla tych, którzy uciekają przed tą nieuzasadnioną wojną i jej przyczynami” – napisał na Twitterze.

UE przyjmuje nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla

Unia Europejska formalnie przyjęła w piątek piąty pakiet sankcji przeciwko Rosji od czasu inwazji tego kraju na Ukrainę 24 lutego, w tym zakaz importu węgla, drewna, chemikaliów i innych produktów. Środki te uniemożliwią również wielu rosyjskim statkom i ciężarówkom dostęp do UE, co jeszcze bardziej sparaliżuje handel, a także wprowadzą zakaz wszelkich transakcji z czterema rosyjskimi bankami, w tym z VTB.  Zakaz importu węgla będzie w pełni obowiązywał od drugiego tygodnia sierpnia. Od piątku, kiedy to sankcje mają zostać opublikowane w dzienniku urzędowym UE, nie będzie można podpisywać żadnych nowych kontraktów. Istniejące kontrakty będą musiały zostać rozwiązane do drugiego tygodnia sierpnia, co oznacza, że do tego czasu Rosja może nadal otrzymywać płatności z UE za eksport węgla.

Komisja szacuje, że sam zakaz wydobycia węgla może przynieść Rosji 8 mld euro rocznie w postaci utraconych dochodów. Oprócz węgla, nowe sankcje UE zakazują importu z Rosji wielu innych towarów i produktów, w tym drewna, gumy, cementu, nawozów, wysokiej jakości owoców morza, takich jak kawior, oraz alkoholi, takich jak wódka, o łącznej wartości szacowanej na 5,5 mld euro rocznie. UE ograniczyła również eksport do Rosji szeregu produktów, w tym paliwa lotniczego, komputerów kwantowych, zaawansowanych półprzewodników, elektroniki wysokiej klasy, oprogramowania, delikatnych maszyn i sprzętu transportowego, o łącznej wartości 10 mld euro rocznie. Sankcje zabraniają również rosyjskim firmom udziału w zamówieniach publicznych w UE i rozszerzają zakazy dotyczące korzystania z kryptowalut, które są uważane za potencjalny sposób na obejście sankcji. Komisja poinformowała, że w ramach nowego pakietu sankcji na czarną listę UE wpisano kolejne 217 osób, co oznacza, że ich aktywa w UE zostaną zamrożone i będą podlegać zakazowi podróżowania do UE. 

Zamach terrorystyczny w Tel Awiwie. Izraelskie siły bezpieczeństwa zabijają sprawce ataku

Co najmniej dwie osoby zginęły w czwartek, a kilka zostało rannych w strzelaninie w izraelskim mieście Tel Awiw. Atak wywołał zamieszki na ulicy Dizengoff, popularnym nocnym miejscu pełnym barów i restauracji. Izraelskie siły bezpieczeństwa były już w stanie podwyższonej gotowości, gdy doszło do strzelaniny, co spowodowało rozpoczęcie szeroko zakrojonej obławy. Mężczyzna został zabity przez izraelskie siły bezpieczeństwa po wielogodzinnych poszukiwaniach w całym mieście. Atak w barze był ostatnim z serii śmiertelnych ataków ulicznych, w wyniku których zginęło 13 osób. Minister obrony Benny GANTZ powiedział, że Izrael rozszerzy swoje działania przeciwko „fali terroru” i że napastnicy oraz ci, którzy ich wysyłają, zapłacą „wysoką cenę”.

Funkcjonariusze znaleźli strzelca ukrywającego się w pobliżu meczetu w Jaffie, na południe od Tel Awiwu – podała izraelska agencja bezpieczeństwa Szin Bet. Szin Bet zidentyfikował strzelca jako 28-letniego Palestyńczyka z Dżeninu, miasta na okupowanym Zachodnim Brzegu, który przebywał w Izraelu nielegalnie. Żadna grupa nie przyznała się do ataku, ale palestyński ruch islamistyczny Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, oraz Islamski Dżihad wyraziły swoje poparcie dla zamachowcy. Sekretarz stanu USA Antony BLINKEN potępił „atak terrorystyczny” i powiedział, że Waszyngton „będzie nadal w stałym kontakcie z naszymi izraelskimi partnerami, z którymi zdecydowanie stawiamy czoła bezsensownemu terroryzmowi i przemocy”.

Prof. Krzysztof SZCZERSKI: ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów

Współczesny świat obserwowany z perspektywy ONZ jest przestrzenią pełną podziałów, rywalizacji, napięć i konfliktów, a także uderzających obszarów ubóstwa, katastrof humanitarnych i łamania podstawowych praw człowieka.

[czytaj więcej]

#RozmowyNajważniejsze

🎧  39. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 kwietnia 2022