Popołudniowe Espresso: 1 września Władimir Putin odwiedzi Obwód Kaliningradzki

1 września Władimir Putin odwiedzi Obwód Kaliningradzki

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest wtorek, 30. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rząd przyjął projekt budżetu na 2023 rok

– Rada Ministrów przyjęła ambitny budżet na trudne czasy, budżet bezpieczeństwa polskich rodzin – powiedział premier Mateusz Morawiecki, prezentując założenia ustawy budżetowej. Rząd przyjął we wtorek projekt założeń na 2023 r. Premier podał, że planowane na przyszły rok dochody w budżecie to 604,4 mld zł, czyli o ok. 105 mld zł więcej niż w tym roku; wydatki to 669 mld zł (plan na ten rok to 522 mld zł), a planowany deficyt w przyszłym roku wynieść ma 65 mld zł (limit deficytu na 2022 r. to 30 mld zł). Budżet na 2023 rok zakłada także, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 proc., a wynagrodzenia w gospodarce o 10,1 proc., bezrobocie wynieść ma zaś ok. 5 proc. według metodologii UE. – Rząd zakłada też wzrost stóp procentowych do 7,0 proc. w II połowie 2022 r., a od IV kw. 2023 r. zakłada stopniowe luzowanie polityki pieniężnej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Premier podkreślał też, że sytuacja gospodarcza jest trudna, trzeba się mierzyć z konsekwencjami wojny i drożejących cen energii. Zaznaczył jendak, że głównym źródłem wzrostu dochodów budżetowych jest uszczelnienie systemu podatkowego.

1 września Władimir Putin odwiedzi Obwód Kaliningradzki

Prezydent Rosji Władimir Putin 1 września odwiedzi obwód kaliningradzki, graniczący z Polską. Informację o wizycie przekazały rosyjskie media cytujące rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.  – W drugiej połowie tygodnia prezydent będzie w Kaliningradzie, wyjazd zbiega się w czasie z Dniem Wiedzy 1 września, ale nie tylko – powiedział Pieskow. Rosyjski polityk nie ujawnił innych celów wizyty. Jak zapowiedział, Kreml będzie o tym informować w kolejnych dniach. Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow pytany o cele wizyty powiedział natomiast, że podczas wizyty Putina omawiane będą kwestie „najbardziej palące i najważniejsze”.

Wizytę Putina w Kaliningradzie skomentował wiceminister spraw zagranicznych Polski, Paweł Jabłoński. Minister poinformował, że Polska posiada informacje wywiadowcze dotyczące wizyty. Ostrzegł równocześnie, że „często tego rodzaju informacje mają też wywołać pewien efekt propagandowy”. – Kaliningrad jest terytorium Federacji Rosyjskiej. To miejsce, które z punktu widzenia tego, że jest to eksklawa, region odcięty terytorialnie od pozostałej części Rosji, może być traktowane przez Rosję jako pewna ekspozytura, która graniczy wyłącznie z państwami Unii Europejskiej […] Więc z pewnością tego rodzaju działania mogą być pewnym symbolem, natomiast ja nie przejmowałbym się tym, gdzie Putin uda się w taką czy inną podróż – komentował Jabłoński. W obwodzie kaliningradzkim skupionych jest wiele rosyjskich obiektów militarnych, głównie broń ofensywna. Jak kometował wiceszef MSZ broń gromadzona na terenie obwodu kaliningradzkiego „miała straszyć państwa członkowskie NATO i UE”.

Oświadczenie Watykanu po słowach Papieża Franciszka

Watykan wydał oświadczenie, w którym mówi, że jednoznacznie potępia „wojnę na dużą skalę na Ukrainie, zainicjowaną przez Federację Rosyjską.” Według biura prasowego Watykanu uwagi Papieża Franciszka, a także jego współpracowników na temat wojny „mają głównie na celu zaproszenie duszpasterzy i wiernych do modlitwy” oraz wezwanie do „solidarności i wysiłków na rzecz odbudowy pokoju”. – Przy niejednej okazji, jak również w ostatnich dniach, pojawiły się publiczne dyskusje na temat politycznego znaczenia, jakie należy przypisać takim interwencjom – czytamy w oświadczeniu. – W związku z tym powtarza się, że słowa Ojca Świętego w tej dramatycznej kwestii powinny być odczytywane jako głos podniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako stanowisko polityczne – napisano w tekście.

Rayond KEENE:
Gra w szachy tłumaczy świat. Także to, dlaczego upadają imperia

🎧 #NajważniejszeDnia
Michał KŁOSOWSKI:

Święto Niepodległości Ukrainy w dzień 6 miesięcznicy agresji Putina

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 sierpnia 2022