

Sylwia BORSKA
Autofagia, czyli samozjadanie. Nagroda Nobla 2016. Medycyna.
Autofagię można z powodzeniem wykorzystać w leczeniu chorób nowotworowych, dystrofii mięśniowych, choroby Huntingtona, Parkinsona, niepłodności, zespołu metabolicznego czy gruźlicy. Badania nad autofagią nadal trwają i wiążą się z nimi duże nadzieje współczesnej medycyny na lepsze poznanie podstawowych procesów fizjologicznych, w tym rozwoju człowieka.

Sylwia BORSKA
"Nobel z medycyny 2014 - dla naukowców badających naszą orientację w przestrzeni"
Osiągnięcia tegorocznych noblistów pozwalają lepiej zrozumieć problem, który był przedmiotem odwiecznych dywagacji filozofów a następnie naukowców zajmujących się badaniami mózgu- dzięki jakim strukturom i w jaki sposób potrafimy tworzyć i zapamiętywać mapy przestrzenne, pozwalające świadomie poruszać się w otoczeniu, nawet jeśli warunki są utrudnione (system potocznie zwany „wewnętrznym GPS-em”).

Sylwia BORSKA
"Nanokosmiczna medycyna"
Gwałtowny rozwój nanotechnologii stworzył ocean nowych możliwości dla współczesnej medycyny i farmacji. W przyszłości świat w skali nano może się przyczynić do skuteczniejszej walki z chorobami takimi jak nowotwory, cukrzyca czy zakażenia różnego typu patogenami. Warto przyjrzeć się temu, jak rewolucyjne i rewelacyjne rozwiązania kryje w sobie nanokosmos.

Sylwia BORSKA
"In vitro - medycyna przyszłości"
Hodowla komórek in vitro to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie potrafimy nie tylko utrzymywać żywe komórki poza organizmem ale również drukować tkanki i narządy. Inżynieria tkankowa staje się przedmiotem szczególnego zainteresowania medycyny regeneracyjnej, zaraz po transplantologii i chirurgii rekonstrukcyjnej. Nadzieje związane z możliwością leczenia wielu chorób dzięki wykorzystaniu kultur komórkowych są ogromne a ich spełnienie wydaje się coraz bliższe.

Sylwia BORSKA
"Rewolucje dzięki ewolucji"
Ewolucja jest faktem, takim jak grawitacja i to że Słońce świeci, a dowodów na jej istnienie jest bardzo wiele. Dostarczają ich dziedziny nauki takie jak paleontologia, filogenetyka, ewolucyjna biologia rozwoju czy genetyka. Choć opinie na temat mechanizmów i przebiegu ewolucji są nadal przyczyną zażartych sporów pomiędzy biologami, to uczymy się nią kierować, co może okazać się prawdziwą rewolucją w biologii i medycynie.