Bernard-Henri LÉVY

Czołowy francuski filozof i pisarz, jeden z założycieli ruchu Nowej Filozofii. autor m.in. „Left in Dark Times: A Stand Against the New Barbarism”.

Bernard-Henri LÉVY: Nowa Partia Putina. Piąta kolumna w Europie
Bernard-Henri LÉVY

Bernard-Henri LÉVY

Nowa Partia Putina.
Piąta kolumna w Europie

Władimir Putin stwierdził, że rozpad Sowietów był „największą geopolityczną katastrofą [XX] wieku”, i zawsze obwiniał o to Stany Zjednoczone, Kościół katolicki (i polskiego papieża) oraz Europę. Partia Putina woli jednak nie widzieć, jak z pozoru oderwane od siebie wydarzenia składają się na wymierzoną w Europę kremlowską strategię odwetu, upokorzenia, a przynajmniej destabilizacji.

Bernard-Henri LÉVY: "Syria. Rosja gra o Europę"
Bernard-Henri LÉVY

Bernard-Henri LÉVY

"Syria. Rosja gra o Europę"

Putin to imperialista ze starej szkoły. Jego operacja w Syrii ma po części odwrócić uwagę od podziału Ukrainy. A słabo zawoalowane groźby pod adresem państw bałtyckich, Polski, Finlandii, Turcji – której przestrzeń powietrzną i relacje z NATO testował rosyjski samolot – ujawniają strategię agresji nastawionej na osłabienie Europy. Europejczycy muszą uświadomić sobie zamiary Putina, nim będzie za późno.

Bernard-Henri LÉVY: "Coraz większa cena unijnej obojętności"
Bernard-Henri LÉVY

Bernard-Henri LÉVY

"Coraz większa cena unijnej obojętności"

Dla większości Europejczyków ci ludzie to tylko dane statystyczne. Ci, którzy przetrwali podróż, też pozostają niezidentyfikowani, nierozróżnialni, stanowią groźną anonimową masę. Nasze społeczeństwo spektaklu, które zwykle szybko tworzy sobie gwiazdę, będącą twarzą aktualnego kryzysu (od świńskiej grypy po strajk tirowców), tym razem nie zainteresowało się losem ani jednego emigranta.

Bernard-Henri LÉVY: "Dlaczego bronię Angeli Merkel?"
Bernard-Henri LÉVY

Bernard-Henri LÉVY

"Dlaczego bronię Angeli Merkel?"

Historia idei ma swą logikę, przyczyny i otoczkę szaleństwa, swą nieświadomość i trajektorię. Nie ma sensu z nimi walczyć, bo to wręcz niebezpieczne. Dziś ważne jest, by w obliczu mrocznej siły, która coraz bardziej przenika Europę, bronić Angeli Merkel.