Prof. Marek A. CICHOCKI

Filozof, germanista, politolog, zajmuje się historią stosunków międzynarodowych, polityką zagraniczną i europejską, stosunkami polsko-niemieckimi. Współtwórca „Teologii Politycznej”, wykładowca Collegium Civitas. Były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ryc. Fabien Clairefond

Prof. Marek CICHOCKI: Europa w stanie bezwładu
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

Europa w stanie bezwładu

Aby przygotować się na ewentualną groźbę wyniszczającej wojny ze strony Rosji, Europa musiałaby przede wszystkim znaleźć sposób na powstrzymanie cywilizacyjnego i strategicznego rozchodzenia się z Ameryką.

Prof. Marek CICHOCKI: Zaklęcia Brukseli już nie działają
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

Zaklęcia Brukseli już nie działają

Pomimo wciąż powracających zapewnień o swej strategicznej autonomii akurat w momencie globalnego przesilenia Unia staje się w praktyce podmiotem coraz bardziej pozbawionym znaczenia.

Prof. Marek CICHOCKI: Заключение взаимопонимания между Западом, Украиной и Россией становится все ближе
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

Заключение взаимопонимания между Западом, Украиной и Россией становится все ближе

После почти двух лет разрушительной войны в Украине растет вероятность ее временной заморозки и достижения какого-то хрупкого соглашения между Западом, Украиной и Россией, которое назовут миром. Для Польши такая новая ситуация станет большим вызовом по избежанию опасности ее новой нейтрализации в Европе и возвращения неблагоприятных условий, возникших в 2015 году для польской восточной политики, – пишет проф. Marek CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI: Północ i południe. Niemieccy hegemoni i kompleks Fausta
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

Północ i południe.
Niemieccy hegemoni i kompleks Fausta

Cóż nam właściwie może dzisiaj obiecać ponowoczesny Zachód? Tyranię biurokracji sprawowanej powszechnie w imię zasad państwa prawa, wszechobecność ponadnarodowych korporacji doskonalących irracjonalność rynków, a może autonomiczną sztuczną inteligencję, która wyznaczy kres ludzkiego istnienia? To jest droga błędna i należy opuścić ją czym prędzej na rzecz ponownego tworzenia własnych form życia i korzystania z nich w oparciu o najważniejszą zasadę europejskiej kultury – przekształcania rzymskiej formy – pisze prof. Marek A. CICHOCKI.

Joachim GAUCK, Marek A.CICHOCKI: "Sprawiedliwość jako warunek pojednania"
Joachim GAUCKProf. Marek A. CICHOCKI

Joachim GAUCK
Prof. Marek A. CICHOCKI

"Sprawiedliwość jako warunek pojednania"

Joachim GAUCK: „Bardzo często honorowano mnie w Polsce, szczególnie w środowiskach postsolidarnościowych, jako kogoś w rodzaju koronnego świadka na rzecz tezy, iż można i należy dokonać lustracji w formie pełnej dekomunizacji. Mówiłem wtedy, przyjaciele, chyba nie mówicie o tym poważnie, nie w dziesięć lat po rewolucji, teraz nawet nie jesteście w stanie dokonać ograniczonej wymiany elit”.

Marek A. CICHOCKI: "Witajcie w nowym, lepszym świecie"
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

"Witajcie w nowym, lepszym świecie"

Nowy typ wojny pokazuje, że w rękach zdeterminowanej autorytarnej władzy nowe środki, jakie dała nam digitalna rewolucja mogą doskonale funkcjonować jako narzędzie zniszczenia równie groźne co czołgi i samoloty. Nowa digitalna broń nie ma tradycyjnego, fizycznego charakteru, nie ma na celu naszej fizycznej eliminacji. Nie chodzi też tylko o prostą dezinformację. Stawką jest coś więcej. Mówimy o broni, której celem jest podważenie i zniszczenie TOŻSAMOŚCI przeciwnika zanim zostanie fizycznie zaatakowany.

Marek A.CICHOCKI: "Nowe otwarcie Putina"
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

"Nowe otwarcie Putina"

Putin o niczym innym nie myślał w swojej polityce od 1999 roku, jak o przyszłej wielkiej Rosji. Za to racjonalny Zachód myślał, że kupując od Putina gaz i ropę nie tylko robi świetny interes, ale pomaga zrozumieć rosyjskiemu przywódcy oraz milionom Rosjan, na czym polegają wszelkie dobrodziejstwa płynące ze status quo.