Joschka FISCHER: "Rośnie poczucie zagrożenia. Migracyjny paraliż Europy"
Joschka FISCHER

Joschka FISCHER

"Rośnie poczucie zagrożenia. Migracyjny paraliż Europy"

To dopiero początek kryzysu, bo warunki zmuszające ludzi do ucieczki z ojczyzny będą się tylko pogarszać. A Unia Europejska, której członkowie mają największe i najlepsze na świecie systemy opieki społecznej, wydaje się bezradna wobec imigracji – politycznie, moralnie i administracyjnie. Ten paraliż tworzy poważne ryzyko dla UE.

Joschka FISCHER: "Burza nad Europą"
Joschka FISCHER

Joschka FISCHER

"Burza nad Europą"

Kryzys w strefie euro i brak jakiejkolwiek realnej ogólnoeuropejskiej drogi do ożywienia wzrostu przyczyniły się znacząco do odrodzenia nacjonalizmu w UE. Siłę tego trendu politycznego można było odczuć namacalnie w maju 2014 r., kiedy antyeuropejscy populiści zyskali dobre wyniki w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od tamtego czasu nacjonalizm wciąż rośnie w siłę.

Joschka FISCHER: "Putin mówi Europie: sprawdzam"
Joschka FISCHER

Joschka FISCHER

"Putin mówi Europie

Choć przywódcy Unii Europejskiej mogą tego nie przyznawać, Wspólnota znajduje się w bezpośrednim konflikcie z Rosją z powodu swej polityki rozszerzania po końcu zimnej wojny.

Joschka FISCHER: "Ukraińska wpadka Europy"
Joschka FISCHER

Joschka FISCHER

"Ukraińska wpadka Europy"

„Nie można winić Putina za to, że umiejętnie dąży do własnej interpretacji rosyjskich interesów. Wina za ukraińską porażkę spada wyłącznie na przywódców UE, którzy tak źle reprezentowali interesy Wspólnoty. Teatralne gesty i niewiele znaczące oświadczenia nie są w stanie ukryć zaniedbań Europy w dbałości o własne interesy strategiczne, co nie pomoże Unii w stosunkach z Rosją”.