Krzysztof WYSOCKI: Urzędnik inwestorem. Naprawdę? Krytyka wizji startupów z Planu Morawieckiego
Krzysztof WYSOCKI

Krzysztof WYSOCKI

Urzędnik inwestorem. Naprawdę?
Krytyka wizji startupów z Planu Morawieckiego

Państwowy fundusz, który dodatkowo korzysta z funduszy unijnych, musi się opierać na prawidłowo wypełnionych i podstemplowanych formularzach, a nie na przeczuciach. Podkładka dokumentująca każdy krok procedury jest niezbędna, żeby wyeliminować błędy i zapewnić transparentność. Tak, zgoda, w ten sposób nic ważnego nie ma prawa powstać.

Michał BONI: Fenomen Doliny Krzemowej
Michał BONI

Michał BONI

Fenomen Doliny Krzemowej

Trzeba zbudować nowoczesny ekosystem innowacji. A w nim rola uczelni i ośrodków naukowych powinna stać się kluczowa. Uczelnie muszą żyć realnym życiem, a nie prawem stanowionym przez biurokrację. To one razem z biznesem i gospodarką muszą stworzyć centralny punkt zapłonowy innowacji europejskiej. Lekcję z fenomenu Doliny Krzemowej — możemy wyciągnąć.

Ross BUCHANAN: "Stwórzmy własną Dolinę Krzemową"
Ross BUCHANAN

Ross BUCHANAN

"Stwórzmy własną Dolinę Krzemową"

Choć Kalifornia to największe i najbardziej znane na świecie zagłębie technologiczne, nie jest to jedyne miejsce, w którym innowacyjne start-upy mogą się rozwijać. W rzeczywistości firmy takie – w sposób niemal niezauważony – pojawiają się wszędzie, począwszy od azjatyckich metropolii, jak Singapur czy Szanghaj, a kończąc na małych europejskich miastach, takich jak fińskie Espoo czy holenderskie Dwingeloo. Wiele światowych start-upów – w tym szwedzki Spotify, estoński Skype, izraelski Waze, a ostatnio chiński Alibaba – wycenianych jest na miliardy dolarów.