Prof. Harold JAMES: Sukces Polski
Prof. Harold JAMES

Prof. Harold JAMES

Sukces Polski

Upadek sowieckiego komunizmu był procesem, który miał swój początek w Polsce, kiedy to ruch Solidarności ostatecznie doprowadził do rozpadu opresyjnego i nieludzkiego reżimu. Silną motywacją w tym dążeniu do zmiany było pragnienie ponownego nawiązania kontaktu z instytucjami międzynarodowymi i powrotu do Europy.

„Świętujemy 11 listopada w całym świecie” – kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu”
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

„Świętujemy 11 listopada w całym świecie” – kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu”

– Świętujemy 11 listopada w całym świecie. W ponad 50 mediach na świecie ukażą się w najbliższym tygodniu teksty o wartościach dla Polaków ważnych. Tłumaczące polskiego ducha, polskie DNA. Ale także pozwalające, dzięki perspektywie historycznej, lepiej zrozumieć nasze współczesne wybory – informuje PAP Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, który jest inicjatorem i organizatorem – już od ponad trzech lat – tego globalnego projektu medialnego.

Prof. Adam GLAPIŃSKI: Polski cud gospodarczy
Prof. Adam GLAPIŃSKI

Prof. Adam GLAPIŃSKI

Polski cud gospodarczy

Kluczem do przezwyciężenia trudności i osiągnięcia postępu na wielu różnych polach były zawsze wielka pracowitość i energia Polaków.

Andrzej DUDA: Wartość, która jednoczy Polaków
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Wartość, która jednoczy Polaków

We współczesnym języku polskim istnieje popularny idiom „bronić jak niepodległości”. Oznacza on jednoznaczne i pełne determinacji opowiedzenie się za jakąś racją czy wartością. Skąd ten zwrot?

Jędrzej USZYŃSKI: Paradoksy Grupy Ładosia
Jędrzej USZYŃSKI

Jędrzej USZYŃSKI

Paradoksy Grupy Ładosia

Działalność paszportowa tzw. Grupy Ładosia charakteryzowały brawura, elastyczność – i szereg paradoksów.

Mordecai PALDIEL: Bohaterscy Polacy czasu wojny
Mordecai PALDIEL

Mordecai PALDIEL

Bohaterscy Polacy czasu wojny

Polscy dyplomaci podjęli brawurową próbę uratowania tysięcy Żydów. W jej wyniku uratowano przed śmiercią co najmniej kilkaset osób.

Prof. Piotr GLIŃSKI:  Na wskroś polski. O Fryderyku Chopinie
Prof. Piotr GLIŃSKI

Prof. Piotr GLIŃSKI

Na wskroś polski. O Fryderyku Chopinie

Polskość i zarazem europejskość, swojskość i uniwersalność, emocje i doskonała artystyczna forma – muzykę Chopina rozumieć można na wiele sposobów. Dziś wykonywana przez najwybitniejszych pianistów świata, słuchana przez dziesiątki milionów nie tylko melomanów od Japonii po północną Kanadę jest najlepszą, nietracącą na aktualności, na polskości i na uniwersalizmie wizytówką polskiej kultury.

Karol NAWROCKI: Polski gen wolności
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Polski gen wolności

W polskim DNA jest umiłowanie wolności indywidualnej, ale też wspólnotowej. Pozwoliło nam ono przetrwać najtrudniejsze momenty dziejowe.