Wydanie 481 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 481 Wszystko co Najważniejsze

„Pytają czy trzeba kochać. O to nie należy pytać, to trzeba czuć” napisał Blaise Pascal. W czterechsetną rocznicę śmierci tego wybitnego filozofa postanowiliśmy poświęcić to najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” temu, co pomimo upływu czasu wciąż nie traci na znaczeniu.

Prof. Pierre MANENT, Alain FINKIELKRAUT: Czy Bóg umarł?
Alain FINKIELKRAUTProf. Pierre MANENT

Alain FINKIELKRAUT
Prof. Pierre MANENT

Czy Bóg umarł?

Debata, która została zorganizowana w Paryżu przez redakcję „Le Figaro”, odbiła się szerokim echem. Wybitni intelektualiści mieli sposobność do dyskusji na takie tematy, jak wiara, zanikanie chrześcijańskiej matrycy w dzisiejszej Europie oraz – co wydaje się szczególnie interesujące – to, co może zająć jej miejsce.

Prof. Pierre MANENT: Europa a kwestia chrześcijańska
Prof. Pierre MANENT

Prof. Pierre MANENT

Europa a kwestia chrześcijańska

Człowiek w swoim wysiłku musiał zawsze odpowiadać na propozycję chrześcijańską bądź przyjęciem jej, bądź odrzuceniem – wszelkim poruszeniem duszy w dyskrecji swojej niezbadanej wolności.

Piotr ORAWSKI: "Piękno muzyki (52) Cogito ergo sum"
Piotr ORAWSKI

Piotr ORAWSKI

"Piękno muzyki (52) Cogito ergo sum"

Zakład Pascala jest oczywiście tylko konstrukcją intelektualną, owocem jego Myśli, ale w gruncie rzeczy jest też w jakiś sposób wyznaniem wiary. Wiary myślącej, nie tej z książeczek do nabożeństwa, tylko tej, która odkrywa dwa oblicza świata, jak sam to zapisał: Świat bez Boga i Świat z Bogiem. Jasne, że ten drugi jest nie tylko bardziej optymistyczny, ale też daje nam wielką nadzieję. A jeśli tego świata nie ma?