81. rocznica „Krwawej Niedzieli na Wołyniu”. Obchody w Chełmie

W dniach 11-12 lipca 2024 w Chełmie zostanie upamiętniona 81. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Wydarzenie jest organizowane przez Miasto Chełm oraz Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie.

Chełm miejscem pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej

.To kolejny raz, gdy chełmski samorząd organizuje uroczystości upamiętniające Zbrodnię Wołyńską
oraz jej ofiary.

– W tym roku wydarzenie organizujemy wspólnie z Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie, czyli jednostką samorządową, której celem jest i będzie kultywowanie pamięci o tych dramatycznych wydarzeniach. Uważam, że jako Polacy jesteśmy to winni zarówno ofiarom, jak i ich rodzinom – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.

W ubiegłym roku w Chełmie, przy udziale mieszkańców, przedstawicieli władzy centralnej, samorządowej czy środowisk kresowych i historycznych, obchodzona była 80. Rocznica Rzezi. Teraz miasto we współpracy z Muzeum ponownie przygotowało interesujący program uroczystości.

11 lipca na odsłoniętym w ubiegłym roku Skwerze Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej zaprezentowana zostanie przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Lublinie wystawa pn. „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”.

81 rocznica Krwawej Niedzieli upamiętniona Patriotycznym Biegiem Pamięci Wołynia

.Na 12 lipca zaplanowano natomiast szereg innych wydarzeń. Wszystko rozpocznie się od II-ego Patriotycznego Biegu Pamięci Wołynia, który o godzinie 10:00 wystartuje sprzed siedziby Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Hrubieszowskiej 102. O godzinie 12:00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum, odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

– Następnie, na godzinę 15, zaprosimy uczestników do Chełmskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbędzie się panel dyskusyjny pn. „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego oraz I–II t. Dokumenty zbrodni Wołyńskiej” – mówi Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. W panelu udział wezmą: dr hab. Tadeusz Zych, dr hab. Edward Gigilewicz, dr Paweł Sokołowski, dr Leon Popek.

81. rocznica zostanie podsumowana Koncertem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego na terenie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Hrubieszowskiej. – Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w uroczystościach – podsumowuje prezydent Chełma. Patronem tego wydarzenia będzie Wszystko co Najważniejsze i Instytut Nowych Mediów.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lipca 2024