Aleksander Miszalski wygrywa w Krakowie, Jacek Sutryk we Wrocławiu - sondażowe wyniki II tury wyborów samorządowych

wyniki II tury wyborów samorządowych

W Krakowie wybory na prezydenta miasta wygrał Aleksander Miszalski, zdobywając 51,1 proc. głosów – podają sondażowe wyniki wyborów samorządowych. Z kolei we Wrocławiu miażdżącą przewagę nad Izabelę Bodnar zdobył Jacek Sutryk.

Sondażowe wyniki II tury wyborów samorządowych

.Sondażowe wyniki II tury wyborów samorządowych dają w Krakowie niewielką przewagę Aleksandra Miszalskiego nad Łukaszem Gibałą. Miał on zdobyć 51,1 proc. głosów zaś jego rywal 48,9 proc. Frekwencja w Krakowie – według badania Ipsosu – wyniosła 45 proc.

O fotel prezydenta Krakowa kandydat Koalicji Obywatelskiej walczył z poparciem Nowej Lewicy oraz lidera stowarzyszenia Lepszy Kraków Stanisława Mazura, który sam na kilka dni przed pierwszą turą wyborów zrezygnował z ubiegania się o ten urząd. W kampanii przed drugą turą poparcia udzielił mu także wicepremier, szef MON i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz, który startował w pierwszej turze.

We Wrocławiu sondażowe wyniki ukazują znacznie większą przewagę dotychczasowego prezydenta Jacka Sutryka: miał on uzyskać 67,8 proc. głosów, zaś Izabela Bodnar – 32,2 proc. Według Ipsos frekwencja we Wrocławiu wyniosła w drugiej turze 36,7 proc.

Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy) startował z poparciem Nowej Lewicy, choć od tej kandydatury zdystansowała się Partia Razem. Sutryk zabiegał też o poparcie Koalicji Obywatelskiej, która wsparła go w wyborach w 2018 r. Ostatecznie uzyskał jedynie poparcie Platformy Obywatelskiej.

Posłanka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar została poparta m.in. przez byłych prezydentów Wrocławia Stanisława Huskowskiego oraz Rafała Dutkiewicza. Poparcia udzielił je też Jerzy Michalak z Bezpartyjnych Samorządowców, który w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Wrocławiu uzyskał czwarty wynik.

Według sondażu exit poll prezydentem Rzeszowa ponownie ma zostać Konrad Fijołek. W drugiej turze zdobył 56,1 proc. głosów i pokonał Waldemara Szumnego (43,9 proc.) – sondaż Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Według sondażu przeprowadzonego dla Polsatu, TVN i TVP frekwencja w Rzeszowie wyniosła 45,5 proc. Konrad Fijołek ma 47 lat, z wykształcenia jest socjologiem. Od 2002 roku nieprzerwanie zasiadał w radzie miejskiej, był też jej wiceprzewodniczącym. Rzeszowem rządzi od czerwca 2021 roku, kiedy wygrał przedterminowe wybory. Na stanowisku zastąpił prezydenta Tadeusza Ferenca, którego był bliskim współpracownikiem.

Rola prezydentów miast i samorządów

.Kolejne wybory samorządowe mogą ponownie przypominać obywatelom, jaką rolę w ich życiu odgrywa lokalny samorząd i włodarze miast. Zdaniem publikującego na Łamach „Wszystko co Najważniejsze” Jana Marii Rokity Tylko przez zdecydowane rozciągnięcie sfery władztwa samorządu terytorialnego można było po 1989 r. uzyskać efekt jakościowego przełamania mocno osadzonego postkomunistycznego modelu rządzenia. „Samorząd terytorialny – to w gruncie rzeczy jedyny doniosły i względnie trwały wkład, jaki w kształt ustrojowy Rzeczypospolitej wniosła myśl polityczna obozu solidarnościowego. Bo też instytucje polityczne państwa, które w 1989 roku odzyskało niepodległość, kształtowały się raczej bezładnie i samoczynnie aniżeli pod wpływem jakichś bardziej wyrazistych idei ustrojowych. A nowa elita polityczna, przejmująca władzę w rezultacie załamania się komunizmu, takich idei prawie w ogóle nie miała. W atmosferze przewalającej się naonczas przez Europę wielkiej fali obalania kolejnych tyranii i zaprowadzania wolności nie tylko w Polsce myśl państwowa znalazła się w głębokiej defensywie, a kwestie takie, jak system władzy czy organizacja instytucji państwa, mało zajmowały nową solidarnościową elitę. W tej ideowej pustce zadziałały zatem dwie przemożne i samoczynne siły, które odcisnęły najgłębsze piętno na kształcie instytucji ustrojowych nowego państwa” – pisał Jan Maria Rokita.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 kwietnia 2024