Bateria w płynie do wydrukowania w 3D

Bateria w płynie, którą stworzyli szwedzcy naukowcy możne nadawać dowolną formę i dzięki temu, na wiele sposobów, można ją zintegrować z różnymi urządzeniami. Można ją nawet wydrukować z pomocą drukarki 3D.

Bateria w płynie, którą stworzyli szwedzcy naukowcy możne nadawać dowolną formę i dzięki temu, na wiele sposobów, można ją zintegrować z różnymi urządzeniami. Można ją nawet wydrukować z pomocą drukarki 3D.

Bateria w płynie i jej zastosowanie

.Obok poszukiwań coraz pojemniejszych i wydajniejszych baterii, naukowcy szukają też nowych metod na łączenie ich z innymi urządzeniami. Chodzi o to, żeby na przykład akumulator mógłby się stać częścią karoserii lub podłogi samochodu, albo obudowy telefonu czy laptopa.  Zespół z Uniwersytetu w Linköping opracował właśnie płynne ogniwo, które może na takie łączenia pozwolić. Bateria w płynie została wynaleziona, by korzystać z niej także w drukarce 3D.

„Tekstura naszego materiału przypomina trochę pastę do zębów. Można go na przykład wykorzystać w drukarce 3D, aby nadać baterii dowolny kształt. To otwiera drogę do nowego typu technologii” – mówi prof. Aiman Rahmanudin, autor wynalazku opisanego na łamach magazynu „Science Advances” (DOI 10.1126/sciadv.adr9010).

Badacze podkreślają, że za dziesięć lat do internetu ma być podłączonych ponad bilion urządzeń. Oprócz tradycyjnych technologii, takich jak telefony komórkowe, smartwatche czy komputery, będą to również noszone w- lub na ciele urządzenia medyczne, takie jak pompy insulinowe, rozruszniki serca, aparaty słuchowe czy różnego rodzaju czujniki monitorujące stan zdrowia. Rozwijane są również takie technologie, jak miękka robotyka, e-tekstylia czy nawet podłączone do sieci implanty neuronalne.

„Baterie są największym elementem wszystkich urządzeń elektronicznych. Obecnie są one twarde i dość masywne. Jednak dzięki miękkiej i elastycznej baterii nie będzie już dzisiejszych ograniczeń projektowych. Baterię taką można zintegrować z elektroniką w zupełnie inny sposób i dostosować do użytkownika” – tłumaczy badacz.

Bateria w płynie i szczegóły jej wynalezienia

.Kluczem do opracowania wynalazku było przekształcenie elektrod ze stanu stałego – w ciekły. Dotychczasowe próby stworzenia miękkich i rozciągliwych baterii opierały się na różnych rozwiązaniach mechanicznych, takich jak zastosowanie materiałów kompozytowych, które można rozciągać, lub połączeń przesuwających się względem siebie. Jednak te podejścia nie rozwiązywały sedna problemu – większa bateria ma co prawda wyższą pojemność, ale większa ilość materiałów aktywnych oznacza grubsze elektrody, a co za tym idzie – większą sztywność.

„Rozwiązaliśmy ten problem i jako pierwsi pokazaliśmy, że pojemność nie zależy od sztywności” – mówi prof. Rahmanudin.

Badacze przypominają, że płynne elektrody były testowane już w przeszłości, ale bez większych sukcesów. W tamtym czasie wykorzystywano bowiem ciekłe metale, takie jak gal. Niestety taki materiał – wyjaśniają naukowcy – może pełnić funkcję jedynie anody i istnieje ryzyko, że podczas ładowania i rozładowywania ulegnie zestaleniu, tracąc swoje płynne właściwości. 

Ponadto wiele dotychczasowych rozciągliwych baterii wykorzystywało rzadkie materiały, których wydobycie i przetwarzanie ma duży negatywny wpływ na środowisko. Szwedzka grupa oparła budowę swojej baterii na przewodzących polimerach oraz ligninie – produkcie ubocznym powstającym przy wytwarzaniu papieru. Bateria może być ładowana i rozładowywana ponad 500 razy, zachowując wydajność. Można ją również rozciągnąć aż dwukrotnie i nadal będzie działa równie dobrze. Wynalazek ma być też bezpieczniejszy dla środowiska.

„Ponieważ materiały użyte w baterii to polimery sprzężone i lignina, surowce są łatwo dostępne. Przekształcając produkt uboczny, taki jak lignina, w wartościowy materiał do produkcji baterii, przyczyniamy się też do bardziej cyrkularnego modelu gospodarki. Mówimy więc o zrównoważonej alternatywie dla obecnych technologii” – mówi dr Mohsen Mohammadi, jeden z autorów publikacji. Kolejnym krokiem ma być próba zwiększenia napięcia elektrycznego w baterii.

„Bateria nie jest idealna. Pokazaliśmy, że koncepcja działa, ale wydajność musi zostać jeszcze poprawiona. Obecne napięcie wynosi 0,9 V. Teraz będziemy szukać innych związków chemicznych, które pozwolą zwiększyć to napięcie. Jedną z opcji, którą badamy, jest wykorzystanie cynku lub manganu – dwóch metali powszechnie występujących w skorupie ziemskiej” – wyjaśnia prof. Rahmanudin.

Jak badania naukowe zmieniają nasz świat?

.Najbardziej ambitne europejskie projekty badawcze realizowano w trzech dużych obszarach nauki: naukach o życiu, naukach ścisłych i technicznych oraz naukach społecznych i humanistycznych – pisze prof. Andrzej JAJSZCZYK na łamach „Wszystko co Najważniejsze” w swoim tekście „Badania naukowe zmieniają nasz świat”.

Trudno jest przecenić rolę badań naukowych w tym, co osiągnęła nasza cywilizacja. Wyniki pracy naukowców spowodowały, że żyjemy dziś znacznie dłużej niż jeszcze sto lat temu, głód stał się udziałem wyłącznie osób mieszkających w krajach upadłych i nękanych wojnami, podróże po całym świecie są już dostępne prawie dla każdego, przynajmniej w krajach bogatszych, a tania łączność zmieniła życie miliardów ludzi, nawet w najbiedniejszych zakątkach naszego globu. Dzięki badaniom naukowym nie tylko wiemy, jak żyli nasi przodkowie tysiące lat temu, ale także, jak funkcjonują rynki i co wpływa na nasze zbiorowe działania. Nauka służy także zaspokajaniu naszej zwykłej, ludzkiej ciekawości, przy okazji pozwalając odkrywać rzeczy, które dają szanse na zmianę naszego życia na lepsze. Co prawda nie zawsze chcemy czy umiemy skorzystać z tego, co nam podpowiada nauka, ale w krajach, które to potrafią, żyje się na ogół znacznie lepiej niż tam, gdzie badania naukowe się lekceważy.

Niestety, coś, co wielu nazywa postępem, ma też swoje ciemne strony. I jakkolwiek wyniki badań naukowych bywają używane także w złej wierze bądź ich niewłaściwe czy po prostu nierozumne zastosowanie prowadzi do opłakanych skutków, to nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje konieczności dalszego prowadzenia badań, chociażby po to, by walczyć ze wspomnianymi skutkami. 

Współczesne badania naukowe obejmują praktycznie wszystkie obszary naszej egzystencji, a liczba osób uprawiających obecnie naukę, jak twierdzą niektórzy, jest większa niż sumaryczna liczba uczonych żyjących od starożytności do czasów współczesnych. Nawet bardzo skrótowe opisanie prowadzonych obecnie w świecie badań wymagałoby wielu opasłych tomów. Dlatego też skoncentruję się na krótkim omówieniu tematyki najbardziej ambitnych projektów badawczych, finansowanych w ostatnich latach przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council) w trzech dużych obszarach nauki: naukach o życiu, naukach ścisłych i technicznych oraz naukach społecznych i humanistycznych. O sukcesie tego finansowania świadczy m.in. to, że dwunastka grantobiorców ERC otrzymała Nagrody Nobla, w tym trzech w bieżącym roku – cały tekst [LINK].

PAP/ Marek MataczWszystkocoNajważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 kwietnia 2025