Cesarz Naruhito złożył hołd poległym na Iwo Jimie

Cesarz Japonii Naruhito i cesarzowa Masako przybyli na wyspę Iwoto (dawniej Iwo Jimę) na Pacyfiku, by oddać hołd tysiącom japońskich i amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli podczas jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej.
Wizyta Naruhito i Masako wpisuje się w serię podróży upamiętniających 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej
.Oddając hołd poległym para cesarska złożyła białe kwiaty przy trzech pomnikach poświęconych japońskim żołnierzom, mieszkańcom wyspy i żołnierzom amerykańskim, którzy zginęli w bitwie o Iwo Jimę. W trakcie uroczystości polali także wodą cenotaf – symboliczny grobowiec niezawierający zwłok, aby ukoić dusze zmarłych, którzy cierpieli z powodu głodu i pragnienia na tej wulkanicznej wyspie.
Wizyta Naruhito i Masako na wyspie wpisuje się w serię podróży upamiętniających 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej – podkreśla japoński nadawca NHK. Planowane są również wizyty na Okinawie i w Hiroszimie w czerwcu oraz we wrześniu w Nagasaki. Będą to ich pierwsze wizyty jako cesarza i cesarzowej w tych dwóch miastach zniszczonych przez amerykańskie bomby atomowe.
Wizyta na Iwoto następuje dziesięć dni po tym, jak premier Japonii Shigeru Ishiba wraz z ministrem obrony Genem Nakatanim i szefem Pentagonu Pete’em Hegsethem wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 80. rocznicę bitwy.
Bitwa o Iwo Jimę trwała od 19 lutego 1945 r., kiedy wylądowały na niej siły amerykańskie, do 26 marca. Szacuje się, że zginęło w niej 21,9 tys. japońskich i 7 tys. amerykańskich żołnierzy. Szczątki ponad połowy japońskich żołnierzy nie zostały odnalezione. Wyspa została zwrócona Japonii w 1968 r. W 2007 r. władze w Tokio zmieniły jej nazwę na Iwoto, pod jaką była znana przed wojną. Obie nazwy znaczą „siarkowa wyspa” i nawiązują do jej pochodzenia.
Obecnie stacjonuje tam 380 żołnierzy Japońskich Morskich Sił Samoobrony. Wyspa jest również wykorzystywana do ćwiczebnych lądowań amerykańskich samolotów wojskowych.
Japońska rodzina cesarska, podobnie jak brytyjska, jest symbolem ciągłości państwa i władzy
.Chryzantemowy Tron jest we władaniu rodziny Naruhito od ponad 1500 lat. Do momentu przejęcia władzy przez cesarza Akihito dom cesarski był bardzo odcięty od świata zewnętrznego. Pierwsze przemówienie cesarza Japonii skierowane bezpośrednio do obywateli miało miejsce w 1945 roku, kiedy ogłosił kapitulację swojego kraju w II wojnie światowej.
Cesarz Akihito, który przejął tron w 1989 roku, stał się symbolem nowej, otwartej monarchii, opartej na konstytucyjnej „jedności z ludem”. Chociaż był wychowywany w duchu tradycji, poślubił Michiko – kobietę, która nie wywodziła się ze szlachty, po raz pierwszy w historii japońskiego domu cesarskiego. Odwiedził znacznie więcej krajów i spotkał więcej przywódców z całego świata niż którykolwiek z jego poprzedników. Częściej też rozmawiał twarzą w twarz z japońskimi obywatelami, w tym z osobami ewakuowanymi po trzęsieniu ziemi i tsunami w marcu 2011 roku.
Naruhito idzie w ślady swojego ojca. Był pierwszym członkiem japońskiej rodziny cesarskiej, który studiował za granicą – swoje doświadczenia ze szkoły Merton w Oxfordzie opisał w książce The Thames and I: A Memoir of Two Years at Oxford. Można w niej także przeczytać o jego przyjaźni z ówczesnym księciem Karolem i księżną Dianą i ich wspólnych piknikach.
Koronacja Naruhito zebrała gości z ponad 180 krajów, w tym głowy państw, czołowych polityków i dyplomatów. Ceremonie w Tokio wiążą się nieodłącznie z tronem, formalnym ubiorem, specjalnymi modlitwami oraz złożeniem przysiąg. Pomimo zapisu w konstytucji Japonii, który oddziela państwo od religii, cesarz jest najważniejszym kapłanem shintoizmu. Wprawdzie jego boski status został mu nadany stosunkowo niedawno, bo pod koniec XIX wieku, ale nadal są w Japonii ludzie, którzy uważają go za wywodzącego się bezpośrednio od Amaterasu, bogini słońca. Każde oficjalne wydarzenie, w które zaangażowani są członkowie rodziny cesarskiej, od ślubów, przez pogrzeby, aż po koronację, jest shintoistycznym spektaklem o ogromnym znaczeniu politycznym.
W czasie ceremonii koronacyjnych japoński cesarz bierze udział w trzech głównych rytuałach – dwóch bezpośrednio po objęciu tronu oraz trzecim, który ma miejsce kilka miesięcy później. Najważniejsze ceremonie to Sokui go Choken no Gi (Ceremonia Pierwszej Audiencji Jego Wysokości po Przystąpieniu) oraz Sokui no Rei (Ceremonia Objęcia Tronu), najbardziej widowiskowa część koronacji, w której biorą udział zagraniczni goście. W 2019 roku Naruhito otrzymał w jej czasie trzy regalia, które zgodnie z tradycją wiążą się z legendą o bogini Amaterasu.
Tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/agnieszka-pawnik-o-koronie-cesarskiej-i-krolewskiej-koronacja-w-japonii-i-w-wielkiej-brytanii/
PAP/MB