Chartres świętuje tysiąclecie budowy katedry

Chartres

Tysiąclecie ukończenia budowy krypty katedry w Chartres, które wyznaczyło początek budowy świątyni, przypada w tym roku. Z tej okazji miasto Chartres przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących tym obchodom.

.W 2024 r. przypada tysiąclecie ukończenia budowy krypty katedry w Chartres, które wyznaczyło początek budowy świątyni. W 1024 r. Święty Fulbert, biskup Chartres, napisał do Wilhelma V, księcia Akwitanii, że krypta przyszłej gotyckiej katedry Najświętszej Marii Panny w Chartres została ukończona.

Z okazji tysięcznej rocznicy tego wydarzenia miasto Chartres podjęło wiele działań. I tak 21 września 2024 r. otwarto nowy skarbiec katedry. Kaplica Saint-Piat, w której znajduje się skarbiec, była niedostępna dla odwiedzających od 2001 r. Kaplica oraz elementy skarbca były obiektem długoletnich prac renowacyjnych przed tegorocznym udostępnieniem.

W średniowieczu skarbiec katedry w Chartres był największym po skarbcu katedry w Sens. Znajdowały się w nim m.in. relikwiarze, księgi czy szaty liturgiczne. Po ponownej inauguracji skarbca 21 września 2024 r. oprócz zachowanych przedmiotów włączono do niego również dawne rzeźby z fasady katedry czy fragmenty średniowiecznego lektorium. Podczas prac renowacyjnych w kaplicy odkryto i odrestaurowano XIV-wieczne freski i wprowadzono nowe witraże, zaprojektowane przez koreańską artystkę współczesną Bang Hai Ja.

Tysiąclecie rozpoczęcia budowy katedry w Chartres jest dla miasta również okazją do przeprowadzenia przebudowy placu przed katedrą. Pierwszym etapem są prace archeologiczne wokół katedry, w miejscu ruin dawnego klasztoru.

W ramach obchodów tysiąclecia rozpoczęcia budowy katedry w Chartres organizowane są trzy wystawy w muzeum sztuk pięknych, mieszczącym się w dawnym pałacu biskupim przy katedrze. Od 21 września na wystawie poświęconej rzeźbom w katedrze Najświętszej Marii Panny w Chartres prezentowane są odrestaurowane rzeźby, znajdujące się niegdyś na fasadzie świątyni. W muzeum, w ramach wystawy czasowej, prezentowane są również średniowieczne manuskrypty. Na wiosnę 2025 r. zorganizowana zostanie również wystawa poświęcona motywowi labiryntu, nawiązująca do motywu znajdującego się na posadzce katedry.

Program wydarzeń z okazji tysiąclecia rozpoczęcia budowy katedry zostanie uzupełniony o konferencje, wykłady, koncerty i propozycje zwiedzania katedry z przewodnikiem.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Chartres jest jednym z najważniejszych przykładów architektury średniowiecznej we Francji i przedstawia rzadką dla zachowanych budowli gotyckich spójność architektoniczną. Fasada katedry, z rzeźbionymi portalami, uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów francuskiej architektury sakralnej. Katedrę nawiedzili wszyscy królowie Francji. W IX wieku Karol Wielki podarował sanktuarium relikwię szaty Maryi – Sancta Camisia. Otaczana szczególną czcią relikwia wciąż znajduje się w katedrze.

.Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny również współcześnie jest bardzo popularnym miejscem pielgrzymek, głównie wiernych z regionu paryskiego. Największa pielgrzymka organizowana jest w święto Zesłania Ducha Świętego. W pielgrzymce, wyruszającej z Paryża, biorą udział wierni z całej Francji, a także z ponad 20 innych krajów. Łącznie do Chartres idzie wówczas kilkanaście tysięcy pielgrzymów, pokonując ponad sto kilometrów, co czyni tę pielgrzymkę jedną z największych w Europie pod względem liczby uczestników.

Oprac. Julia Mistewicz-Delanne

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 września 2024
Fot. Wikimedia/Gzen92