BRICSA - A jak Azerbejdżan

Azerbejdżan złożył oficjalny wniosek o przystąpienie do bloku BRICS. Nastąpiło to dzień po wizycie w Baku dyktatora Rosji Władimira Putina, podczas której przywódcy obu państw omawiali taką decyzję.

Władimir Putin chce rozszerzyć organizacje BRICS

.”Azerbejdżan wystąpił już z oficjalnym wnioskiem” – oznajmił Ajchan Hadżizade, szef służby prasowej azerbejdżańskiego MSZ.

Zainteresowanie Baku przystąpieniem do państw grupy BRICS było jednym z elementów wspólnego oświadczenia przywódców Rosji i Azerbejdżanu, Władimira Putina i Ilhama Alijewa, wydanego po ich spotkaniu w poniedziałek w Baku. Wcześniej podjęcie takiego kroku sygnalizował ambasador Azerbejdżanu w Rosji Polad Bulbuloglu.

Grupa państw znana jako BRICS powstała w 2009 roku i została założona przez Brazylię, Indie, Rosję i Chiny. Od pierwszych liter nazw państw powstał akronim BRIC, do którego dołączono literę S od angielskiej nazwy Republiki Południowej Afryki (South Africa) – członka porozumienia od 2013 roku.

Obecnie blok zrzesza dziewięć państw (oprócz wyżej wymienionych również Etiopię, Iran, Egipt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie). Na początku br. informowano, iż do bloku dołączyła także Arabia Saudyjska, jednak w połowie stycznia sprostowano tę informację. 1 stycznia 2024 roku do sojuszu miała przystąpić również Argentyna, lecz nowy prezydent tego kraju Javier Milei cofnął tę decyzję w ostatniej chwili, twierdząc, iż „nie uważa obecnie wstąpienia Argentyny do BRICS za odpowiednie”.

Wśród oficjalnych celów istnienia BRICS wymieniane są m.in. stworzenie nowego systemu walutowego oraz reforma ONZ. Obecnie organizacja zrzesza kraje, których łączny dochód przekracza jedną trzecią światowego PKB, a zamieszkuje je 45 proc. ludności Ziemi. Jej członkowie posiadają niemal 45 proc. światowych rezerw ropy naftowej. Większość z tych krajów oficjalnie utrzymuje neutralne stanowisko wobec wojny Rosji z Ukrainą i nie popiera zachodnich prób izolowania Moskwy na arenie międzynarodowej. Rosja objęła w styczniu br. rotacyjne przewodnictwo w BRICS.

Niektórzy eksperci oceniają, że rzeczywista współpraca gospodarcza w bloku i jego efektywność są obecnie niskie. Wynika to m.in. z tego, że gdy blok powstał, jego założyciele notowali bardzo wysoki poziom wzrostu gospodarczego, który jednak w ostatnich latach znacznie się obniżył.

Rosja nigdy nie spełnia swoich obietnic

.Jurij WYNNYCZUK, członek PEN-klubu zaznacza na łamach Wszystko co Najważniejsze, że wojna na Ukrainie to teatr, który obserwuje cały świat. Chiny również obserwują, upewniając się, że nawet z ogromną armią nie jest łatwo pokonać znacznie mniejszy kraj, jeśli ma on silnego ducha. I całkiem możliwe, że to właśnie powstrzymuje Chiny przed atakiem na Tajwan.

„Obserwuje to również sam Tajwan. W zeszłym roku mój sąsiad spotkał na polskiej granicy czterech Tajwańczyków, którzy byli w drodze na front. Zabrał ich swoim samochodem, a następnie zorganizował im nocleg we Lwowie. Opowiadali nam, że są zainteresowani nowymi metodami prowadzenia wojny, zwłaszcza wojny cyfrowej. Na ukraińskim froncie jest kilku Tajwańczyków. 2 listopada 2022 r. w obwodzie ługańskim zginął tajwański ochotnik Jonathan Tseng” – dodaje autor.

Cały świat patrzy. Na samym początku wojny przyjechało do niego dwóch czeskich ochotników, przenocowali i rano pojechali na wschód. Wysłał ich czeski przyjaciel.

„Nie są to wyjątki, na froncie jest wielu ochotników z różnych krajów, którzy jadą tam nie dla pieniędzy, jak rosyjscy najemnicy, ale na wezwanie własnego sumienia. Natomiast rosyjscy najeźdźcy nie mają motywacji do walki. Dlatego rzucają na front wszystko, co nie ma dla imperium wartości: przestępców, bezdomnych, alkoholików, przedstawicieli małych narodów. Ci, którzy mieli jakąkolwiek wartość, już uciekli z Rosji” – opisuje.

W jego ocenie to nic dziwnego, że rosyjski filozof Konstantin Leontjew (1831–1891) pisał: „Rosja musi zostać zamrożona, aby nie zgniła”. Jest już za późno. Rosja już gnije.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 sierpnia 2024