Dominik TARCZYŃSKI kandydatem PiS na prezydenta?
Kto wygra wybory prezydenckie 2025? Kto startuje jako kandydat PiS w wyborach prezydenckich 2025? Tego jeszcze nie wiadomo, ale do grupy walczącej o nominację Komitetu Politycznego PiS dołączył z wielkim hukiem Dominik TARCZYŃSKI
Kim jest Dominik TARCZYŃSKI?
.Dominik TARCZYŃSKI był posłem na Sejm VIII i IX kadencji (startował z dalekiego 11 miejsca), od 2020 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości. W 2011 r. współtworzył Solidarną Polskę, z której odszedł w 2014 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2003 do 2008 był animatorem wspólnoty w londyńskiej katedrze Westminster, prowadził też audycję radiową muzyki chrześcijańskiej. Był świeckim asystentem jednego z brytyjskich egzorcystów. Był założycielem Stowarzyszenia Wspólnota Katolików Charyzmatycy.
Dominik TARCZYŃSKI jako eurodeputowany IX kadencji był członkiem Komisji Handlu Międzynarodowego, Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Pracował również w Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.
Media społecznościowe wskazują na jego doskonałe relacje z Republikanami w USA, które w trakcie mitingu Donalda Trumpa w Salem, w Virginii, przełożył na świetne ujęcia wręcz wymarzone do kampanii wyborczej – tym razem w Polsce.
Dominik TARCZYŃSKI „kandydat radykalny” na Prezydenta RP?
.W 2015 roku, relacjonując zagrożenie ze strony muzułmanów w trakcie posiedzenia Komisji ds. Unii Europejskiej, Dominik TARCZYŃSKI stwierdził: „Nie każdy muzułmanin jest terrorystą, ale każdy terrorysta jest muzułmaninem”.
Po Czarnym Proteście, gdy Monika Wielichowska przekonywała z mównicy, że kobiety nie złożyły parasolek, Dominik TARCZYŃSKI komentował to słowami: „Złożyły mózgi”.
W maju 2017 roku na łamach portalu wPolityce.pl Dominik TARCZYŃSKI komentował zamieszki na Krakowskim Przedmieściu w trakcie miesięcznicy smoleńskiej: „To, co teraz widzimy, nie różni się niczym od tego co działo się w stanie wojennym i po 1945 roku w odniesieniu do Żołnierzy Wyklętych. […] Ci ludzie [opozycja] muszą zapłacić. Ci, którzy manipulują i atakują to ludzie, którzy po SB odziedziczyli praktykę”. Słowa Dominika TARCZYŃSKIEGO lewicowo-liberalne media komentowały jako przykład „quasi-darwinistycznego podejścia, które rysuje rozdzielające się szczeliny wzdłuż linii interpretacyjnych historii”.
Kandydaci PiS na Prezydenta RP plus Dominik TARCZYŃSKI
.Kto zostanie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich 2025 r. ma zostać wskazane przez Komitet Polityczny PiS, ze zdaniem dominującym prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Decyzją lidera PiS, w Prawie i Sprawiedliwości zrezygnowano z organizacji prawyborów. Prawybory zostały zarzucone także w PO i Konfederacji, jedyną partią rozważającą organizację prawyborów jest Lewica.
Kto będzie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich dowiemy się na przełomie 2024 i 2025 r. Komitety wyborcze mają czas na zgłoszenie kandydatów do marca 2025 r. Za polityków, którzy są najbliżej nominacji do tytułu kandydat PiS w wyborach prezydenckich 2025 r. uznawani są: Karol NAWROCKI – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Mateusz MORAWIECKI – były premier, Mariusz BŁASZCZAK – były szef MON, Przemysław CZARNEK – były szef MEN.
Karol NAWROCKI, Mateusz MORAWIECKI i Mariusz BŁASZCZAK uznawani są za kandydatów umiarkowanych, zaś Przemysław CZARNEK za kandydata radykalnego. Obok niego w ostatnich godzinach uplasował się, poprzez swoją aktywność w Stanach Zjednoczonych, Dominik TARCZYŃSKI.
Wybory prezydenckie 2025 – kiedy?
.Konstytucja RP mówi, że prezydent może sprawować urząd dwie kadencje. Andrzej Duda nie może więc ubiegać się o trzecią kadencję a jego następca musi zostać wyznaczony do czasu zakończenia przez niego jego drugiej kadencji. Kiedy kończy się kadencja Andrzeja Dudy? Po pięciu latach od zaprzysiężenia, które miało miejsce 6 sierpnia 2020 r. przed Zgromadzeniem Narodowym.
Art. 128 Konstytucji RP stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu. To Marszałek Sejmu wskazuje, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Dzień pierwszej tury ustala on na dzień wolny od pracy, który przypada nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
W tej sytuacji najbardziej prawdopodobnym dniem pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2025 r. jest niedziela 18 maja 2025 r. Dogrywka, jeśli nie uda się wyłonić prezydenta w pierwszej turze, odbędzie się w dwa tygodnie później, a więc 1 czerwca 2025 r.
Kandydaci na prezydenta 2025.
Kto kandyduje w wyborach prezydenckich?
.Zapis art. 127 Konstytucji mówi, że na Prezydenta Rzeczypospolitej może zostać wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat, korzystający z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydaci na prezydenta muszą też wykazać, że ich kandydaturę popiera co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.
Ten ostatni argument wydaje się najtrudniejszy do spełnienia, stąd lista kandydatów na prezydenta nie wydłuża się przesadnie, choć już teraz kandydaci na prezydenta 2025 to blisko 50. nazwisk. Pierwsza jej wersja została opublikowana w tygodniku „Gazeta na Niedzielę”, następnie jest rozbudowywana o kolejne nazwiska polityków, którzy zgłaszają wyborczy akces, są rozważani przez przywódców partyjnych, bądź przez liderów opinii. W kolejności alfabetycznej lista ta prezentuje się następująco:
- Tomasz ADAMEK – sportowiec
- Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
- Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
- Mariusz BŁASZCZAK – były minister obrony
- Tobiasz BOCHEŃSKI – polityk PiS
- Zbigniew BOGUCKI – polityk PiS
- Krzysztof BOSAK – lider Konfederacji
- Przemysław CZARNEK – polityk PiS
- Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
- Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
- Dorota GAWRYLUK – publicystka
- Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
- Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
- Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
- Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0
- Patryk JAKI – polityk Suwerennej Polski
- Marek JAKUBIAK – polityk PiS
- Janusz KORWIN-MIKKE – polityk UPR
- Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
- Katarzyna KOTULA – polityk lewicy
- Łukasz LITEWKA – polityk lewicy
- Marek MAGIEROWSKI – b. ambasador Polski w USA
- Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
- Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
- Piotr MILOWAŃSKI – polityk PiS
- Mateusz MORAWIECKI – były premier
- Arkadiusz MULARCZYK – polityk PiS
- Karol NAWROCKI – prezes IPN
- Barbara NOWACKA – polityk lewicy/PO
- Piotr NOWAK – polityk PIS
- Marcin OCIEPA – polityk PIS
- Marcin PIĄTKOWSKI – ekonomista
- Kacper PŁAŻYŃSKI – polityk PiS
- Roman POLKO – wojskowy
- Marcin PRZYDACZ – polityk PIS
- Jacek SIEWIERA – szef BBN
- Radosław SIKORSKI – szef MSZ
- Krzysztof STANOWSKI – publicysta
- Tomasz SZATKOWSKI – b. ambasador Polski przy NATO
- Dominik TARCZYŃSKI – polityk PiS
- Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
- Donald TUSK – premier
- Maciej WILK – Tak dla CPK
- Ewa ZAJĄCZKOWSKA-HERNIK – polityk Konfederacji
- Andrzej ZYBERTOWICZ – socjolog
Jaki powinien być kandydat na prezydenta Polski?
.Jakie cechy są najbardziej pożądane, gdy zastanawiamy się nad tym, że ktoś miałby reprezentować Polskę a wcześniej wygrać wybory prezydenckie? Jarosław Kaczyński, lider PiS, tak charakteryzuje taką osobę: kandydat na prezydenta musi to być mężczyzna „młody, wysoki, okazały, przystojny”. Ponieważ, jak twierdzi Jarosław Kaczyński, „wyborcy te wymogi wizerunkowe stawiają wysoko. Musi mieć rodzinę. Musi znać bardzo dobrze język angielski. Najlepiej jakby znał dwa języki. Mamy kandydatów, którzy są doskonali i w angielskim, i francuskim. Tak jak ten prawdopodobny przeciwnik w drugiej turze. Musi być obyty międzynarodowo. To powinien być człowiek, dla którego świat nie jest czymś obcym, który bywał na konferencjach, wykładach” – mówił Jarosław Kaczyński.
O cechy najważniejsze w przypadku wyboru kandydata, pytany był także w wywiadzie dla Telewizji Trwam prezydent Andrzej Duda. Odpowiedział: „Mówi się, że powinien być wybieralny. Powinien być to taki kandydat, którego ludzie będą chcieli wybrać. To jest najistotniejsze kryterium. Może być piękny, przystojny, mówić dziewięcioma językami, ale co z tego, jeżeli nie będzie umiał rozmawiać z ludźmi? Co z tego, jeżeli ludzie nie będą czuli dotknięcia jego ręki? Co z tego, jeżeli ludzie nie będą czuli jego obecności i nie będą w stanie się z nim utożsamiać?”
.”W czasach wojny Polska powinna mieć prezydenta, który ma doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego i ma zdolność do łączenia Polaków o wrażliwości tak liberalnej, jak i konserwatywnej” – oświadczył na konferencji prasowej w Olsztynie Radosław SIKORSKI, szef MSZ i potencjalny kandydat PO na prezydenta z ramienia tej partii. „Potrzeba nam więcej zgody narodowej, a nie mniej” – dodał.
Kandydaci na prezydenta 2025. Kiedy poznamy nazwiska?
.Ostateczna lista kandydatów, którzy zostali dopuszczeni do startu w wyborach prezydenckich 2025 r., zostanie opublikowana przez Państwową Komisję Wyborczą na 45 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Oznacza to przełom marca i kwietnia 2025 r.
Pamiętajmy, że największe partie – a więc takie, które dysponują strukturami zdolnymi do szybkiego zebrania 100.000 podpisów na liście poparcia kandydata – mogą zdecydować się o zmianie kandydata na prezydenta startującego z poparciem / rekomendacją ich partii. Zmiana ta może zostać przeprowadzona nawet w połowie marca 2025 r. Manewr taki w ostatnich wyborach prezydenckich przeprowadziła Platforma Obywatelska, wymieniając w wyborach prezydenckich w 2020 r. Małgorzatę Kidawą Błońską na Rafała TRZASKOWSKIEGO. Wówczas Rafał TRZASKOWSKI przegrał z Andrzejem Dudą, mimo że sondaże przedwyborcze nie przewidywały jego porażki.
Kto zostanie Prezydentem RP?
.Sondaże przedwyborcze są dziś, na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi 2025 r. są jedynie odblaskiem tego, jak wyborcy postrzegają partie polityczne; kandydaci na prezydenta zbierają takie poparcie, jakie poparcie notuje partia, z którą jest łączony kandydat.
Dodatkowo, na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi sondaże przedwyborcze obarczone są podstawowym właściwie błędem badawczym: partie nie wskazały jeszcze swoich kandydatów i nie wiadomo, którzy kandydaci na prezydenta wystartują w tych wyborach jako kandydaci partyjni. jeszcze mniej wiadomo o kandydatach obywatelskich i tych, którzy startować chcą obok rywalizacji partyjnej.
Pozostaje też jeszcze jeden element, o którym powinniśmy pamiętać patrząc na to, jak kandydaci na prezydenta w wyborach 2025 r. oceniani będą w sondażach przedwyborczych. Chodzi o wydarzenia, które miały będą wpływ na głosowanie na takiego lub innego kandydata, a które wystąpić mogą na ostatniej prostej przed wyborami prezydenckimi. Sytuacja gospodarcza, poczucie bezpieczeństwa i presja na polskie granice, wydarzenia nadzwyczajne jak powodzie, pandemie czy możliwe trzęsienia Ziemi – wszystko to wpływać może na ocenę kandydatów w wyborach prezydenckich.
Arkadiusz Jordan