Wybory prezydenckie 2025 w Polsce - znamy możliwą datę
Wiemy coraz więcej o wyborach prezydenckich w Polsce. Powoli ujawniana jest lista kandydatów w tych wyborach. W części z partii wskazano już reprezentantów. Poznajemy coraz więcej szczegółów zbliżającej się kampanii wyborczej. Dowiadujemy się, najprawdopodobniej kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025 w Polsce, notujemy też pierwsze kontrowersje w przebiegu kampanii prezydenckiej.
Kiedy wybory prezydenckie 2025 w Polsce?
.Pierwsza tura wyborów Prezydenta RP zostanie wyznaczona na najprawdopodobniej 18 maja 2025 r. W przypadku, jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów, w dwa tygodnie później czyli 1 czerwca 2025 r. odbędzie się druga tura głosowania. W drugiej turze wyborów prezydenckich uczestniczą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z pierwszej tury. Jeżeli przed drugą turą kandydat wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, w jego miejsce do drugiej tury dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszej turze a datę wyborów odracza się o 14 dni.
Datę wyborów prezydenckich w Polsce w 2025 wskazuje marszałek Sejmu – na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Poza 18 maja 2025 roku będzie miał też do dyspozycji, dla przeprowadzenia pierwszej tury wyborów, także nastepujące daty: 4, 11, 18 oraz 25 maja 2025 roku.
18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II.
Zawsze dobrych wyborów życzy Jeep Avenger
Wybory prezydenckie 2025 w Polsce – zasady
.Podobnie jak we wcześniejszych wyborach, lokale wyborcze otwarte będą od 7.00 do 21.00.
Aby zagłosować korespondencyjnie, należy zgłosić taką chęć do 13 dni przed pierwszym dniu wyborów. Do dziewiątego dnia przed dniem pierwszej tury wyborów należy złożyć wniosek o głosowanie poprzez pełnomocnika – wniosek taki mają prawo złożyć wyborcy niepełnosprawni oraz mający w dniu wyborów więcej niż 60 lat.
Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi 2025 – pierwsze kontrowersje
.”Rozpoczynanie w tym momencie kampanii prezydenckiej jest jakimś rodzajem obejścia prawa, ale nie dopatruję się przepisów, które mogłyby za to ukarać” – mówi b. prezes PKW, sędzia TK w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński, pytany o inaugurację kampanii wyborczej przez Sławomira MENTZENA.
Jeden z liderów Konfederacji Sławomir MENTZEN w trakcie konwencji 31 sierpnia 2023 r. oficjalnie ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025. Startujący jako reprezentant Konfederacji Sławomir MENTZEN to pierwszy kandydat, który zadeklarował swój start w tych wyborach. Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska wytknęła Sławomirowi MENTZENOWI łamanie przepisów. „Uprzejmie informuję, że jawnie łamie Pan przepisy kodeksu wyborczego, gdyż prowadzenie kampanii wyborczej przed ogłoszeniem terminu wyborów jest zabronione. Z pewnością Państwowa Komisja Wyborcza zwróci na ten fakt uwagę” – napisała Anna Maria Żukowska na platformie X.
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w latach 2014–2019 Wojciech Hermeliński podkreśla, że kampanię wyborczą rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy właściwy organ zarządzi wybory i wyznaczy ich termin. „Jeżeli Sławomir MENTZEN chciałby już prowadzić kampanię prezydencką, to nie może jej jeszcze prowadzić. Musi poczekać na ogłoszenie marszałka” – powiedział Wojciech Hermeliński. Jego zdaniem, w tym wypadku należy raczej mówić o pre-kampanii. Wojciech Hermeliński zwrócił uwagę, że politycy nagminnie rozpoczynają pre-kampanię jeszcze przed wyznaczeniem daty wyborów, jednak nie spotykają ich z tego tytułu żadne konsekwencje, ponieważ brak przepisów, które by tego wprost zabraniały. „Od lat przed każdymi wyborami PKW nawołuje, żeby tak nie czynić i zaczekać na wyznaczenie daty wyborów, ale większość polityków się do tego nie stosuje”.
Wojciech Hermeliński zaznaczył też, że rozpoczynanie pre-kampanii przed wyznaczeniem daty wyborów nie ma podstawy prawnej, ale też nie jest w jakiś sposób zabronione, tak, by groziły za to kary. „Ustawodawca niestety nic z tym nie robi, mimo ciągłych apeli PKW, żeby tę kwestię unormować” – zauważył Wojciech Hermeliński. W jego ocenie, pre-kampanię powinno się włączyć do rozliczenia później przez PKW kampanii wyborczej. „Ale nikt tak nie robi, a ustawodawca się tym nie przejmuje” – przyznaje.
„Tak więc, nawet jeśli lider Konfederacji mówi o kampanii prezydenckiej, to ja nie dopatruję się przepisów karnych, czy też jakichkolwiek innych przepisów, które mogłyby go za to ukarać” – powiedział. „Jest to oczywiście jakiś rodzaj obejścia prawa, ale ja nie znajduję przepisów, które by nakładały z tego tytułu jakieś kary” – dodał.
Kto startuje w wyborach prezydenckich 2025?
.Listę kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r. jako pierwszy opublikował tygodnik „Gazeta na Niedzielę”. W kolejności alfabetycznej są to:
➤ Mariusz BŁASZCZAK
➤ Zbigniew BOGUCKI
➤ Krzysztof BOSAK
➤ Krzysztof GAWKOWSKI
➤ Dorota GAWRYLUK
➤ Szymon HOŁOWNIA
➤ Patryk JAKI
➤ Władysław KOSINIAK-KAMYSZ
➤ Sławomir MENTZEN
➤ Mateusz MORAWIECKI
➤ Karol NAWROCKI
➤ Kacper PŁAŻYŃSKI
➤ Radosław SIKORSKI
➤ Krzysztof STANOWSKI
➤ Rafał TRZASKOWSKI
➤ Donald TUSK
W grupie polityków wskazywanych przez liderów opinii lub zgłaszających się do startu są także: Tobiasz BOCHEŃSKI (europoseł, b. kandydat PiS na prezydenta Warszawy), prof. Przemysław CZARNEK, Dominik TARCZYŃSKI (politycy PiS), Marek MAGIEROWSKI (ambasador RP w Waszyngtonie, wcześniej w Izraelu), Barbara NOWACKA, Magdalena BIEJAT, Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK (politycy Lewicy) Klaudia JACHIRA (Zieloni).
PAP/AJ