Dziennikarstwo przyszłości?
Sztuczna inteligencja zastąpiła redaktora naczelnego. Stało się.

Dziennikarstwo przyszłości? Sztuczna inteligencja zastąpiła redaktora naczelnego. Stało się.

the-drum-uneNa razie wygląda to przede wszystkim na dobrą operację promocyjną pisma “The Drum”. Ale może być czymś więcej: pokazaniem, jak sprawnie i niezauważalnie dla czytelników sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić dziennikarzy w ich pracy.  Okazuje się, że dorównuje im nie tylko zdolnością analizy, jej szybkością, ale także… kreatywnością – czyli wymyślaniem tematów.

Watson (IA stworzona przez IBM) zredagował dużą część najnowszego “The Drum”, pisma o nowych mediach, marketingu, designie i gospodarce cyfrowej. Inaczej mówiąc: komputer zastąpił zespół redakcyjny samodzielnie wyszukując tematy i tworząc teksty interesujące, z intrygującymi tezami. Przeprowadził także proces redakcji tekstów, ich korekty, do tekstów dobrał też ciekawe, adekwatne i do tego niebanalne zdjęcia. Dziennikarze byli całkowicie zbędni.

.Czego dokładnie dokonał komputer w redakcji “The Drum”? Przeprowadził choćby wywiad, wysyłając pytania poprzez e-maila, tak jak robią to dziś jakże często dziennikarze nie mający czasu na rozmowę. Pytania były intrygujące a sam wywiad nie daje jakichkolwiek podstaw do przypuszczeń, że mógłby go przeprowadzić “niedziennikarz”, ba “nieczłowiek” nawet.

Sztuczna inteligencja przewidziała też listę zwycięzców najnowszej edycji Cannes Lions, festiwalu reklamy, w których nagradzana jest kreatywność i “zadziwienie jurorów”. Watson przewidział i opisał zwycięzców Cannes Lions zanim jeszcze festiwal na dobre się rozpoczął.

Sztuczna inteligencja stworzyła też kilkanaście innych tekstów, na pierwszy rzut oka nie do rozpoznania, że mamy do czynienia z “cyfrowym dziennikarzem”. Dziennikarze “analogowi” w tym czasie przestali być istotni w procesie przygotowywania pisma.

.A my wciąż chcemy wierzyć, że dziennikarze są potrzebni. O sztucznej inteligencji, jej możliwościach, ale też wyzwaniach – przede wszystkim etycznych, prawnych, moralnych, nie jedynie technologicznych – przed którymi staje dziś człowiek więcej na Wszystko Co Najważniejsze.

Kilka wybranych, proponowanych przez nas tekstów, poniżej.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 czerwca 2016