Dziennikarstwo przyszłości?
Sztuczna inteligencja zastąpiła redaktora naczelnego. Stało się.

TSF Jazz Radio

Dziennikarstwo przyszłości?
Sztuczna inteligencja zastąpiła redaktora naczelnego. Stało się.

the-drum-uneNa razie wygląda to przede wszystkim na dobrą operację promocyjną pisma “The Drum”. Ale może być czymś więcej: pokazaniem, jak sprawnie i niezauważalnie dla czytelników sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić dziennikarzy w ich pracy.  Okazuje się, że dorównuje im nie tylko zdolnością analizy, jej szybkością, ale także… kreatywnością – czyli wymyślaniem tematów.

Watson (IA stworzona przez IBM) zredagował dużą część najnowszego “The Drum”, pisma o nowych mediach, marketingu, designie i gospodarce cyfrowej. Inaczej mówiąc: komputer zastąpił zespół redakcyjny samodzielnie wyszukując tematy i tworząc teksty interesujące, z intrygującymi tezami. Przeprowadził także proces redakcji tekstów, ich korekty, do tekstów dobrał też ciekawe, adekwatne i do tego niebanalne zdjęcia. Dziennikarze byli całkowicie zbędni.

.Czego dokładnie dokonał komputer w redakcji “The Drum”? Przeprowadził choćby wywiad, wysyłając pytania poprzez e-maila, tak jak robią to dziś jakże często dziennikarze nie mający czasu na rozmowę. Pytania były intrygujące a sam wywiad nie daje jakichkolwiek podstaw do przypuszczeń, że mógłby go przeprowadzić “niedziennikarz”, ba “nieczłowiek” nawet.

Sztuczna inteligencja przewidziała też listę zwycięzców najnowszej edycji Cannes Lions, festiwalu reklamy, w których nagradzana jest kreatywność i “zadziwienie jurorów”. Watson przewidział i opisał zwycięzców Cannes Lions zanim jeszcze festiwal na dobre się rozpoczął.

Sztuczna inteligencja stworzyła też kilkanaście innych tekstów, na pierwszy rzut oka nie do rozpoznania, że mamy do czynienia z “cyfrowym dziennikarzem”. Dziennikarze “analogowi” w tym czasie przestali być istotni w procesie przygotowywania pisma.

.A my wciąż chcemy wierzyć, że dziennikarze są potrzebni. O sztucznej inteligencji, jej możliwościach, ale też wyzwaniach – przede wszystkim etycznych, prawnych, moralnych, nie jedynie technologicznych – przed którymi staje dziś człowiek więcej na Wszystko Co Najważniejsze.

Kilka wybranych, proponowanych przez nas tekstów, poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam