Dzwony Notre-Dame ponownie wybrzmiały

Dnia 8 listopada ponownie zabiły dzwony Notre-Dame. Paryska katedra została zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 r. Po pięciu latach prac, świątynia zostanie ponownie otwarta dla odwiedzających 8 grudnia 2024 r.

Dzwony Notre-Dame ponownie zabiły

.Po raz pierwszy od czasu pożaru rozbrzmiały wszystkie dzwony z wieży katedry Notre-Dame. Wcześniej, w 2020 r., w czasie pandemii Covid-19, jeden z dzwonów katedralnych, który nie został zniszczony, wybrzmiał jako hołd dla lekarzy, zaangażowanych w walkę z pandemią.

Osiem dzwonów zostało ponownie zamontowanych w północnej wieży katedry Notre-Dame we wrześniu 2024 r. Dwa z nich, zniszczone podczas pożaru, zostały odrestaurowane. Pozostałe sześć dzwonów od 2023 r. przechowywano w warsztacie w Normandii, gdzie zostały odczyszczone. Prace nad montażem dzwonów w wieży, w których udział wzięło dwanaście osób, trwały dziesięć dni. 

Dzwony Notre-Dame wybrzmiały w ramach próby przed uroczystą inauguracją odbudowanej katedry, przewidzianą na grudzień. “To piękny etap, ważny, symboliczny” – stwierdził Philippe Jost, kierujący pracami nad odbudową katedry. Największy dzwon katedry, noszący imię Gabriel, waży ponad cztery tony. Najmniejszy natomiast waży ok.800 kg i nosi imię Jean-Marie, aby upamiętnić zmarłego w 2007 r. kard. Lustigera. 

Jean-Marie Lustiger, pochodzący z polsko-żydowskiej rodziny, urodził się w 1926 r. w Paryżu. Podczas drugiej wojny światowej, w wieku 14 lat, nawrócił się na katolicyzm. W 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie i został duszpasterzem akademickim studentów wydziału literatury i nauk ścisłych na Sorbonie i paryskich szkołach wyższych. Działał na rzecz rozwoju duchowego i intelektualnego młodych chrześcijan, czerpiąc z myśli ówczesnych filozofów i teologów, zwłaszcza Henriego de Lubac i Hansa Ursa von Balthasara. Po pobycie w Stanach Zjednoczonych, Jean-Marie Lustiger został proboszczem parafii Sainte-Jeanne-de-Chantal w Paryżu.

.Dnia 10 listopada 1979 r. papież Jan Paweł II mianował go na biskupa diecezji Orleanu. Jedną z pierwszych decyzji nowego biskupa było utworzenie w diecezji seminarium duchownego. Nieco ponad rok później, 31 stycznia 1981 r., Jean-Marie Lustiger został mianowany przez Jana-Pawła II arcybiskupem Paryża. W 1983 r. został nominowany na kardynała. Kardynał Lustiger zwracał uwagę swoją zdolnością do analizy wyzwań duchowych współczesnej cywilizacji oraz ewolucji mentalności społeczeństw i fascynacji, jaką w ludziach budzi zło. Jean-Marie Lustiger, którego myśl była ceniona na całym świecie, był zapraszany do udziału w spotkaniach w kościołach, ale również na uniwersytetach czy w kręgach refleksji. W 1995 r. został wybrany do Akademii Francuskiej.

Julia Delanne
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 listopada 2024