Europa musi stać się potęgą militarną - premier Finlandii

Pakiet obronny UE, zaproponowany przez Komisję Europejską, to „dopiero początek”; potrzebujemy jasnej wizji, by za pięć-dziesięć lat Europa stała się potęgą militarną zdolną do samodzielnej obrony, takim europejskim filarem NATO – oświadczył premier Finlandii Petteri Orpo.
Każdy widzi że Stany Zjednoczone się zmieniły – premier Finlandii
.”Zagrożenie ze strony Rosji jest tu i teraz i jest to kwestia egzystencjalna dla Finlandii i Europy” – powiedział szef fińskiego rządu, komentując czwartkowy szczyt UE w Brukseli oraz przyjęte na nim ustalenia dotyczące rozwoju i inwestycji w sektorze obronnym.
Według niego rozwiązania obronne są „tak kosztowne”, że środki poszczególnych państw mogą okazać się niewystarczające, dlatego potrzebne jest wspólne finansowanie i współpraca przy zamówieniach zbrojeniowych. „Nie mamy już czasu na spokojne działanie, tylko przechodzimy w tryb kryzysowy, tj. taki, w którym najskuteczniej potrafimy szybko podejmować decyzje” – oznajmił Petteri Orpo.
Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej, zakończonym w czwartek późnym wieczorem, szefowie rządów i przewodniczący instytucji UE zgodzili się na plan Komisji Europejskiej, mający na celu przeznaczenie około 800 mld euro na obronność, w tym utworzenie instrumentu finansowego o wartości 150 mld euro, umożliwiającego zaciąganie pożyczek przez kraje członkowskie na zbrojenia.
Premier Finlandii spodziewa się kolejnych wytycznych ze strony KE, dotyczących sektora obronnego. Ostatnie zapowiedzi przyszłego kanclerza Niemiec Friedricha Merza, lidera chadeków, o powołaniu funduszu o wartości około 500 mld euro na inwestycje obronne i infrastrukturalne, fiński premier uznał za zmianę w niemieckiej polityce o charakterze „wstrząsu sejsmicznego”.
„Każdy widzi, że USA się zmieniły” – zauważył premier Finlandii. Według niego nie ma jednak przy tym „oznak”, aby USA miały porzucić Europę i NATO. Prezydent Donald Trump nie pozostawił jednak wątpliwości, że Europa musi ponieść odpowiedzialność za obronę własnego kontynentu i za pokój na Ukrainie – podkreślił szef fińskiego rządu.
Współpraca między NATO a UE przeszła w ostatnich latach długą drogę
.”Nasze bliskie partnerstwo jest nieocenione, szczególnie w kontekście wspierania Ukrainy, odbudowy transatlantyckiej bazy przemysłu obronnego oraz wzmacniania naszej odporności. W tych wszystkich kwestiach współpraca NATO-UE odgrywa bardzo korzystną rolę, a to jedynie kilka przykładów. Nasza współpraca jest naprawdę szeroka – zarówno pod względem charakteru, zakresu, jak i niemalże samego DNA. Zacieśnianie współpracy pomiędzy UE i NATO to jeden z priorytetów dla mnie w roli Zastępcy Sekretarza Generalnego NATO. Właśnie dlatego chcę podkreślić, że partnerstwo NATO-UE ma ogromne znaczenie dla Sekretarza Generalnego Marka Ruttego. Utrzymuje on regularne kontakty ze swoimi odpowiednikami w instytucjach UE” – pisze Radmiła SZEKERINSKA, zastępca Sekretarza Generalnego NATO.
„Sekretarz Generalny NATO spotkał się z komisarzem ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andriusem Kubiliusem. Ponadto wcześniej Sekretarz Generalny i ja uczestniczyliśmy w szeregu działań oraz spotkań z członkami Parlamentu Europejskiego. Wszystko to pokazuje, że dialog polityczny między naszymi organizacjami jest silny, a w tych niebezpiecznych czasach dla naszego bezpieczeństwa intensyfikacja współpracy jest kluczowa. To powinien być nasz wspólny cel.
Jest to tym bardziej istotne, że mamy do czynienia z zaciekłymi rywalami, którzy podważają nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także nasz styl życia. Po jednej stronie mamy Rosję, która wyraźnie przestawiła się na tory wojenne. W 2025 roku Rosja planuje przeznaczyć jedną trzecią swojego budżetu narodowego na wojsko – to naprawdę rekordowe wydatki militarne. Przemysł zbrojeniowy produkuje tam broń bez przerwy, dzień i noc. Po drugiej stronie mamy Chiny, które znacznie rozbudowują swoje siły zbrojne. Intensywnie inwestują w amunicję, przełomowe technologie i rozbudowę swojego arsenału nuklearnego – bez przejrzystości, bez ograniczeń i bez jasnych zamiarów.
Tymczasem wiele innych zagrożeń nadal się utrzymuje – od terroryzmu i proliferacji broni jądrowej po zmiany klimatyczne. Coraz częściej jesteśmy świadkami kampanii destabilizacyjnych wymierzonych w państwa Europy, takich jak cyberataki, akty sabotażu i dezinformacji. W obliczu tak skomplikowanego środowiska bezpieczeństwa, które nas otacza, NATO i Unia Europejska mają wszelkie powody, by współpracować jeszcze ściślej. Współpraca transatlantycka czyni nas wszystkich silniejszymi” – opisuje.
Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/radzila-szekerinska-ue-i-nato/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB