Kultura Najważniejsza. Festiwal międzyceltycki w Lorient

Lorient

Do 13 sierpnia w Lorient, w Bretanii, trwa Festival Interceltique de Lorient. Jest to największy na świecie festiwal, poświęcony muzyce i kulturze celtyckiej. Festiwal odbywa się co roku na początku sierpnia, od 1971r. Przez 10 dni festiwalu w Lorient organizowane są koncerty, spektakle, projekcje filmowe i wystawy sztuki, poświęcone kulturze Celtów. 

.W festiwalu bierze udział ponad 5 000 artystów (muzyków, tancerzy, twórców filmowych) z Bretanii, ale również ze Szkocji, Irlandii, Walii, Kornwalii, Wyspy Man, Galicji, Asturii, a także z celtyckiej diaspory w różnych częściach świata. Spośród 300 wydarzeń w ramach festiwalu międzyceltyckiego w Lorient, najważniejsza jest Wielka Parada Ludów Celtyckich ulicami miasta, która przyciąga 80 000 widzów. W całym festiwalu udział bierze średnio około 850 000 widzów. 

Na 12 scenach w całym mieście organizowane są koncerty grup celtyckich z różnych krajów, prezentujące cały przekrój muzyki Celtów : od tysiącletnich pieśni, poprzez dzieła muzyki symfonicznej,  po folk, rock i jazz. 

W różnych częściach miasta, zarówno na scenach plenerowych, jak i w barach w centrum miasta, organizowane są również m.in.konferencje poświęcone historii i kulturze Celtów, targi książki i rzemiosła, wpisujące się w tematykę festiwalu, warsztaty gry na instrumentach celtyckich, czy konkursy gry na dudach, akordeonie i harfie celtyckiej, a także zawody sportowe : rugby, gouren (bretońskie sztuki walki), futbol irlandzki czy bretońskie zawody lekkoatletyczne (zrzeszające 7 dyscyplin : pchnięcie kulą o wadze 20 kg, walka na kije, używane niegdyś do mieszania owsa, podnoszenie kół wozu konnego, przerzut stogu siana przez poprzeczkę, podnoszenie pionowo 5-metrowej 20-kilogramowej tyczki, nie upuszczając jej na ziemię, bieg sztafetowy z ciężarem 50 kg na plecach, a także przeciąganie liny). 

.Jak podkreślają organizatorzy, Festival Interceltique de Lorient jest „spotkaniem współczesnych środków wyrazu krajów celtyckich”. Festiwal ma pokazać, że kultura celtycka nie jest archaiczna, ale stale żywa i uzupełniana przez artystów współczesnych. Jeden z najważniejszych festiwali we Francji, wyróżnia się łączeniem kultury regionalnej i międzynarodowego programu. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 sierpnia 2023