Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia – wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu
„Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” to tytuł wystawy, którą od 18 stycznia będzie można zwiedzać w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycja przedstawia przedwojenne projekty urbanistyczne, które nie doczekały się realizacji, ale miały duży wpływa na rozwoju miejskiej architektury.
Plany i projekty Wrocławia, które nigdy nie powstały
.Prezentowane na wystawie projekty pochodzą z dwóch pierwszych dziesięcioleci XX w. „To oryginalne projekty i rysunki architektury, która nigdy nie została zbudowana. Towarzyszą im wykonane na ich podstawie współczesne modele oraz reprodukcje zachowanych tylko w publikacjach materiałów, ilustrujących rozwiązania urbanistyczne związane z koncepcją poszerzenia obszaru miasta” – podkreśliła rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż.
Wśród prezentowanych prac są m.in. powstałe w ramach konkursów na nowe siedziby projekty administracji miejskiej i straży pożarnej przy placu Powstańców Śląskich (Max Berg i Hans Scharoun); projekty przebudowy placu św. Elżbiety oraz zabudowy strefy wejściowej osiedla na Popowicach – oba autorstwa Adolfa Radinga.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć również projekty domu towarowego Wertheim (Erich Mendelsohn, Theo Effenberger, Ludwig Moshamer, Hermann Wahlich), gmachu Miejskiej Kasy Oszczędności (Adolf Rading oraz Paul Heim i Albert Kempter), czy szkoły i kościoła na Sępolnie (Adolf Rading i Hans Scharoun).
Twórcy ekspozycji wskazują, że w latach 20. XX w. Wrocław był jednym z najbardziej zaniedbanych pod względem urbanistycznym wielkich miast niemieckich, a procesy modernizacyjne miał szczególnie znaczenie w związku z zamiarem poszerzenia granic miasta i próbą jego rozbudowy.
„Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” opowie historie przedwojennego miasta
.„Władze miasta starały się zaradzić tym problemom inicjując szereg koncepcji, które miała realizować Deputacja Budowlana magistratu. Jednak z powodu bardzo złej sytuacji gospodarczej po pierwszej wojnie światowej i braku funduszy, wiele z tych pomysłów pozostało jedynie na papierze, w fazie teoretycznych rozwiązań, nigdy nie zrealizowanych lub zrealizowanych znacznie później, nawet po drugiej wojnie światowej” – napisano w materiałach prasowych towarzyszący wystawie.
Projekty i rysunki prezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, Leibniz-Institut für Raumbezogene Sozialforschung e.V. (IRS) w Erkner pod Berlinem, Architekturmuseum der Technischen Universität w Berlinie, Akademie der Künste w Berlinie oraz Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie. W tej ostatniej placówce zachowały się dwa wyjątkowe rysunki Oskara Kokoschki związane z projektowanym przez Maxa Berga krematorium na wrocławskim Cmentarzu Grabiszyńskim – wskazali twórcy wystawy.
Ekspozycję będzie można zwiedzać do 28 kwietnia.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].