Inteligencja kruków

TSF Jazz Radio


Inteligencja kruków

W rozważaniach nad inteligencją jeszcze do niedawna uważano, że tylko ludzie posiedli umiejętność abstrakcyjnego rozumowania.  Skoro tylko człowiek posługuje się językiem, tylko on jest w stanie myśleć, prawda?  

.Dzisiejsza nauka obala ten pogląd dzięki wielu eksperymentom badających m. in. umiejętność  rozwiązywania problemów przez wrony. Jak się okazuje, ptaki  z mózgami wielkości ludzkiego kciuka radzą sobie ze złożonymi problemami nie gorzej od siedmiolatków.  W słynnym już eksperymencie z przysmakiem w menzurce z wodą wrony decydowały się na użycie narzędzi w odpowiednim kontekście, np. o odpowiednim rozmiarze, a nawet preferowały pełne ciężarki od pustych.

.Z drugiej strony, człowiek jest jednym z ogromnej liczby teraźniejszych i przeszłych elementów tworzących ewolucyjną układankę życia na naszej planecie. Skoro wszystkie inne cechy homo sapiens uformowane są dzięki niezliczonej ilości naszych ludzkich i zwierzęcych przodków, to czemu inteligencja miałaby być wyjątkiem?

Zapraszamy do przygotowywanego przez Marcina Jakubowskiego cyklu tekstów “Piękno Nauki”: http://www.PieknoNauki.pl

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam