J.D. Vance spotkał się z Ursulą von der Leyen. „Stanom Zjednoczonym bardzo zależy na Europie”

Chcemy, aby NATO było przygotowane na przyszłość - powiedział przed rozpoczęciem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA J.D. Vance. Wcześniej stwierdził, że USA mogą wysłać wojska do Ukrainy, jeśli Rosja nie zgodzi się na jej niepodległość.

Wiceprezydent USA J.D. Vance oświadczył w Paryżu na spotkaniu z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, że Stanom Zjednoczonym „bardzo zależy na Europie” i dostrzegają one więzy gospodarcze, które można wspólnie budować.

Europa jest kluczowym sojusznikiem USA – J.D. Vance

.”Administracja (prezydenta USA) Donalda Trumpa jasno sygnalizowała, że bardzo zależy nam na Europie. Widzimy wiele więzi gospodarczych, które można zbudować z Europą” – powiedział J.D. Vance. Dodał następnie: „chcemy także upewnić się, że jesteśmy rzeczywiście zaangażowani w partnerstwo dotyczące bezpieczeństwa, które jest dobre zarówno dla Europy, jak i dla Stanów Zjednoczonych”. Wiceprezydent USA wypowiadał się na spotkaniu z Ursula von der Leyen i z wiceszefową Komisji Europejskiej Kają Kallas. Ursula von der Leyen oświadczyła, że obie strony „powinny patrzeć z optymizmem na relacje transatlantyckie” i oceniła, że są to więzy „głębokie i silne”.

Wcześniej J.D. Vance i Ursula von der Leyen wystąpili na głównej sesji szczytu AI Action Summit. W tym międzynarodowym spotkaniu poświęconym sztucznej inteligencji (AI) wzięli udział szefowie państw i rządów z ponad 80 krajów. Wiceprezydent USA w swoim wystąpieniu skrytykował „nadmierne regulacje”, które – jak ocenił – mogłyby „zabić” intensywnie rozwijającą się branżę AI. Ostrzegł, że Stany Zjednoczone „nie zaakceptują” – jak to ujął – „przykręcania śruby” wobec amerykańskich koncernów technologicznych przez obce rządy.

J.D. Vance jest znany jako krytyk moderowania treści na wielkich platformach technologicznych. Przed podróżą do Paryża w wypowiedzi dla prawicowego portalu Breitbart powiedział, że „amerykańskie moralne przywództwo” pod rządami Trumpa będzie dotyczyć wolności słowa. „Chcemy, żeby ludzie mogli wyrażać swoje myśli i uważamy, że swobodna i otwarta debata jest czymś dobrym. Niestety, kierunek wielu europejskich przyjaciół w tej sprawie jest błędny” – dodał. Agencja Reutera, powołując się na te wypowiedzi wiceprezydenta USA dla portalu Breitbart, odnotowała, że J.D. Vance akcentował, iż w Paryżu zamierza z partnerami europejskim rozmawiać przede wszystkim o wojnie prowadzonej przez Rosję w Ukrainie.

Systemowa rywalizacja na linii Zachód – Chiny

.”Należy ją rozumieć jako konfrontację dwóch alternatywnych modeli global governance, z jednej strony amerykańsko-europejskiego opartego na wartościach demokratycznych i liberalnych, a z drugiej chińskiego bazującego na normach właściwych dla tej cywilizacji. Ów element rywalizacji dobrze zarysowuje się w treści XX Zjazdu Krajowego KPCh z 2022 r., gdzie w większym niż dotychczas stopniu władze w Pekinie wyeksponowały zagadnienie „bezpieczeństwa” (安全 anquan). Termin ten pojawiał się w sprawozdaniu sekretarza generalnego zdecydowanie częściej niż w sprawozdaniach poprzednich, z 2017 i 2012 r. Uwagę zwracały również częste odwołania do pojęcia „rywalizacji” (斗争 duozheng). Jednocześnie znacznie rzadziej odwoływano się do „pokoju” (和平 heping)” – pisze prof. Łukasz GACEK w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie„.

„Sposób kształtowania środowiska międzynarodowego przez władze w Pekinie stanowi spore wyzwanie zarówno dla Waszyngtonu, jak i Brukseli, reprezentowanych przez nie instytucji, a szczególnie w kontekście definiowania ich roli w tej przestrzeni. Bogdan Góralczyk pisał o zmieniającej się konfiguracji sił na świecie, której wyznacznikiem jest „zmierzch dotychczasowego hegemona”, obok którego wyrasta nowa potęga. Od momentu przejęcia władzy przez Donalda Trumpa w 2017 r. Amerykanie porzucili dotychczasową strategię „zaangażowania” we współpracę z Chinami na rzecz „powstrzymywania”, co w dużej mierze odzwierciedla ich obawy dotyczące zwiększonej asertywności na arenie międzynarodowej komunistycznych władz w Pekinie”.

.”Analogicznie jak w przypadku Stanów Zjednoczonych, zmianę narracji w odniesieniu do Chin można zauważyć także w polityce Unii Europejskiej. W marcu 2019 r. Komisja Europejska scharakteryzowała Chiny jako „partnera współpracy” (cooperation partner), „partnera negocjacyjnego” (negotiating partner) o sprzecznych interesach, „konkurenta gospodarczego” (economic competitor) dążącego do osiągnięcia wiodącej pozycji w dziedzinie technologii oraz „rywala systemowego” (systemic rival). Bruksela promuje jasny i oparty na demokratycznych i liberalnych wartościach model global governance. W tym kontekście Chiny, proponując alternatywny sposób postępowania w stosunkach międzynarodowych, oparty na odmiennych wartościach i normach, stawiają się niejako naturalnie w roli tzw. „rywala systemowego”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-lukasz-gacek-wzrost-chin-redefiniuje-dotychczasowa-role-europy-w-swiecie/

PAP/Anna Wróbel/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 lutego 2025