Jak Chiny planują zbudować bazę na Księżycu

cegły

Chiny rozpoczęły eksperymenty mające na celu zbudowanie pierwszej bazy na Księżycu. W nowym badaniu chcą sprawdzić czy cegły, z których miałaby być wykonana, mogą być stworzone z gleby księżycowej.

.Rakieta przewożąca próbki cegieł wystartowała w kierunku stacji kosmicznej Tiangong, będącej częścią misji polegającej na umieszczeniu ludzi na Księżycu do 2030 roku i zbudowaniu tam stałej bazy do 2035 roku.

„Chiny wystrzeliły statek kosmiczny Tianzhou-8 z Wenchang Satellite Launch Center, aby dostarczyć zapasy dla swojej orbitującej stacji kosmicznej Tiangong”, podała państwowa agencja prasowa Xinhua, powołując się na chińską agencję kosmiczną.

Jak podkreślają naukowcy, budowanie bazy na Księżycu jest trudnym zadaniem – każda konstrukcja musi być w stanie wytrzymać ogromne ilości promieniowania kosmicznego, ekstremalne wahania temperatur i trzęsienia księżyca, a dostarczenie tam materiałów budowlanych jest niezwykle kosztowną procedurą. Badacze z Wuhan’s Huazhong University of Science and Technology mają nadzieję, że budowa bazy z materiału znajdującego się na Srebrnym Globie może pomóc w rozwiązaniu problemów.

Inżynierowie opracowali prototypowe cegły wykonane z różnych kompozycji materiałów występujących na Ziemi, takich jak bazalt, które miały naśladować właściwości księżycowej gleby. Fragmenty tych cegieł testowych zostaną poddane serii testów po dotarciu na stację kosmiczną.

„Chodzi głównie o ekspozycję. Mówiąc najprościej, umieszczamy materiał w kosmosie i obserwujemy, aby sprawdzić, czy jego trwałość, wydajność pogorszy się w ekstremalnym środowisku” – mówi Zhou Cheng z Wuhan’s Huazhong University of Science and Technology.

Temperatury na Księżycu mogą drastycznie wahać się od 180 do -190 stopni Celsjusza. Brak atmosfery oznacza zdaniem astronutów, że jest on narażony na duże ilości promieniowania kosmicznego, a także uderzenia mikrometeorytów, podczas gdy trzęsienia na Księżycu mogą osłabić każdą strukturę na jego powierzchni. Eksperyment ekspozycji potrwa trzy lata, a próbki będą wysyłane z powrotem na Ziemię do testów każdego roku.

Badacze stworzyli swoje prototypowe cegły po przeanalizowaniu gleby przywiezionej przez chińską sondę Chang’e-5, pierwszą misję od czterech dekad, która zebrała próbki z Księżyca. Powstałe w ten sposób czarne cegły są trzykrotnie mocniejsze niż standardowe i łączą się ze sobą bez użycia środka wiążącego. Inżynierowie opracowali również nad „Lunar Spider” – robotem drukującym 3D do budowania struktur w kosmosie.

„W przyszłości naszym planem jest zdecydowanie korzystanie z zasobów obecnych na miejscu, co oznacza wytwarzanie cegieł bezpośrednio z gleby księżycowej, a następnie wykonywanie różnych scenariuszy konstrukcyjnych, więc nie będziemy sprowadzać materiałów z Ziemi” – tłumaczy Zhou.

„Jest to oczywista rzecz do wypróbowania, ponieważ wykorzystanie materiałów już znajdujących się na Księżycu byłoby znacznie tańsze. Eksperymenty mają duże szanse powodzenia, a ich wyniki utorują drogę do budowy baz księżycowych” – twierdzi Jacco van Loon z Keele University.

.Chiny nie są osamotnione w planach księżycowych, Stany Zjednoczone zamierzają umieścić ludzi z powrotem na Srebrnym Globie w 2026 roku, a następnie założyć tam stację, chociaż ich program Artemis był już kilkakrotnie opóźniany. W USA naukowcy z University of Central Florida testują potencjalne własne cegły budowlane wykonane przy użyciu drukarek 3D. W międzyczasie Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła badania nad sposobem składania klocków w oparciu o strukturę Lego.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 listopada 2024