#RozmowyNajważniejsze  prof. Piotr ORLEAŃSKI: Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022?

Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022?

Photo of Prof. Piotr ORLEAŃSKI

Prof. Piotr ORLEAŃSKI

Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

zobacz inne teksty Autora

Photo of Emil GOŁOŚ

Emil GOŁOŚ

Sekretarz redakcji "Wszystko Co Najważniejsze", socjolog.

zobacz inne teksty Autora

Rok 2022 obfitował w odkrycia astronomiczne. Czy były to kolejne „małe kroki dla człowieka, ale wielkie dla ludzkości”? O tym Emil GOŁOŚ rozmawia z prof. Piotrem ORLEAŃSKIM.

.Uruchomienie i uzyskanie zdjęć z teleskopu Jamesa Webb’a, rozpoczęcie programu Artemis, zmiana trajektorii lotu orbity asteroidy oraz zbliżenie się sondy Solar Orbiter do słońca – to największe osiągnięcia światowej astronomii w 2022 r. Prof. Piotr ORLEAŃSKI – w rozmowie z Emilem GOŁOSIEM – wskazuje dlaczego odkrycia te są ważne i w jaki sposób rzutują na przyszłość człowieka.

Profesor wskazuje też na społeczny aspekt eksploracji kosmosu. W ubiegłym roku wystartowały pierwsze cywilne loty pasażerskie w kosmos. Czy oznacza to rozpoczęcie turystyki kosmicznej?

Na nowo również rodzi się rywalizacja w kosmosie. Tym razem pomiędzy USA a Chinami. Kto jako pierwszy zbuduje bazę na księżycu lub krążącą wokół niego?

Rozmawia: Emil GOŁOŚ

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o najważniejszych odkryciach naukowych, stosunkach międzynarodowych i wyzwaniach współczesności.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2023