Jesteście siłą, która się liczy - prezydent Andrzej Duda do Polonii w USA

Jesteście siłą, z którą Ameryka się liczy – powiedział do przedstawicieli Polonii w USA prezydent Andrzej Duda przemawiając 3 marca w Chicago z okazji Pulaski Day.
Spotkanie prezydenta z Polonią w Pulaski Day
.Dzień Kazimierza Pułaskiego zwany w USA Pulaski Day obchodzony jest zawsze na początku marca z okazji rocznicy urodzin generała, przypadającej 4 lub 6 marca. Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polakami mieszkającymi w USA odbyło się w Copernicus Center w Chicago – jednym z najważniejszych ośrodków kulturalno–społecznych amerykańskiej Polonii, ściśle związanym z polską emigracją.
Przemawiając do zgromadzonych na uroczystości Polaków prezydent dziękował za ich zaangażowanie w podtrzymywanie polskich tradycji na emigracji, ale również za trwające od początków polskich emigracji zaangażowanie w sprawy Polski. – Dziękuję za to, że nigdy nie zapomnieliście o Polsce, niesiecie polskość w sercu, przekazujecie ją i jesteście z niej dumni. Uczycie młodzież, co to znaczy, że warto być Polakiem – podkreślił prezydent.
Wspomniał również o zaangażowaniu Polaków w życie polityczne w Stanach Zjednoczonych, które zaczęło być dostrzegany przez amerykańskich liderów politycznych.
Chyba po raz pierwszy w historii na niezwykle ważnym zgromadzeniu, jakim jest CPAC, tutaj, w Ameryce, na spotkaniu środowisk konserwatywnych amerykańskich, gdzie obecna była wielka część amerykańskich elit – a przede wszystkim połowa Białego Domu i spora część Kongresu, i elity ze wszystkich stanów – Prezydent Stanów Zjednoczonych wyszedł i powiedział, że jest wdzięczny Polakom, bo zagłosowali na niego w 85 proc.; Wiecie, co to znaczy? To znaczy, że zaczęto się z Państwem liczyć! – powiedział prezydent Duda.
Dziękując poszczególnym grupom Polaków zaangażowanych społecznie na emigracji, szczególnie działaczom polonijnym i nauczycielom języka polskiego, prezydent apelował o dalsze ich zaangażowanie w sprawy ich polskiej ojczyzny.
Wspierajcie Rzeczpospolitą w tym, by nie dało się jej zepchnąć z drogi ambitnego rozwoju, na którą została wprowadzona, poczynając od 2016 de facto roku. To była naprawdę droga ambitna i wcale niełatwa. Ale Polska nią szła. Szła z powodzeniem, przechodząc przez pandemię koronawirusa, przechodząc przez kryzys energetyczny będący efektem ubocznym rosyjskiej agresji na Ukrainę. Inne gospodarki zapadały się, inne gospodarki popadały w recesję, a myśmy parli do przodu. Dlaczego? Bo była absolutna determinacja co do rozwoju Polski, co do tego, że nie można stracić ani jednego miesiąca, ani jednej chwili. Proszę, żebyście to wspierali, żebyście nie pozwolili spowolnić Polski – apelował.
W tym kontekście wspomniał o wspólnej polsko-amerykańskiej inwestycji, jaką jest budowa w Polsce pierwszej elektrowni atomowej. „Proszę, żebyście tego także i stąd, ze Stanów Zjednoczonych, pilnowali, żebyście nie pozwolili, by ona została w Polsce zniweczona, byście nie pozwalali na to, by była opóźniana” – powiedział.
Nawiązał również do obecnej sytuacji geopolitycznej, szczególnie do trwającej na Ukrainie wojny z rosyjskim agresorem i starań o jak najbardziej sprawiedliwy pokój w tym kraju.
„Dzisiaj Rosja wróciła do swoich imperialnych ambicji. Znowu chce zagarniać inne państwa i podporządkowywać sobie inne narody. Dzisiaj robi to na Ukrainie. Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej doprowadzić do pokoju i stabilizacji w naszej części Europy. […] Pokój, który zostanie zawarty, musi być takim pokojem, który będzie trwały i – z punktu widzenia Polski – będzie pokojem bezpiecznym. Co to znaczy? To znaczy: będzie takim pokojem, który będzie de facto gwarantował to, że Rosja nie napadnie kolejnego kraju, a przede wszystkim, że nie napadnie Polski. To ma fundamentalnie ważne znaczenie dla nas z punktu widzenia przyszłości, z punktu widzenia możliwości rozwijania się i przede wszystkim istnienia naszego kraju” – przekonywał prezydent Andrzej Duda.
Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe obywatelom Stanów Zjednoczonych Ameryki i Polakom zamieszkałym w Stanach Zjednoczonych Ameryki zasłużonym w działalności polonijnej. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki, za popularyzowanie polskiej kultury i tradycji narodowych Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskie odznaczeni zostali ks. Sławomir Kurc,
Kazimiera Murawska, Renata Rudnicki, Halina Urbaniak i ks. Wiesław Wójcik. Natomiast Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Barbara Chałko, Bożena Kowalczyk, Jan Król, Maria Majchrowska, Bogdan Ogórek, Dominic Pacyga, Eugeniusz Przytuła, Maria Rafacz, Krzysztof Wąsowicz i Krzysztof Żółtek.
„Wszystko zaczyna się od świadomości swojej tożsamości, do czego skłania wiele osób już samo mieszkanie za granicą kraju. Polskość w Polsce jest trochę jak powietrze – tak oczywista, że jej nie zauważamy. Gdy jednak jesteśmy za granicą, zaczynamy dostrzegać tę swoją polską tożsamość, pewien polski kod kulturowy” – pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Jan DZIEDZICZAK, w latach 2019 – 2023 pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą. Cały jego tekst: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/jan-dziedziczak-polonia/
ad/WszystkocoNajważniejsze