Kandydat PiS na prezydenta 2025 - jeden z dziesięciu
Komitet Polityczny PiS jest przed podjęciem decyzji, kto zostanie wskazany jako kandydat PiS na prezydenta 2025. Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2025 r., kandydat powinien zostać wskazany na tyle wcześnie, aby stał się kandydatem znanym dla wyborców. Kto kandydatem PiS w wyborach prezydenckich, co wiemy o „kandydatach na kandydatów”?
Kto kandydatem PiS na prezydenta?
.Komitet Polityczny PiS prowadzi szerokie badania sprawdzające postrzeganie kandydatów.
”Można w tej chwili powiedzieć o pięciu osobach” – zdradził ostatnio Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Testowanych i sondowanych jest jednak większa grupa potencjalnych kandydatów, nie tylko polityków Prawa i Sprawiedliwości. Kandydat PiS na prezydenta 2025 nie musi być posłem czy senatorem tego ugrupowania, PiS bowiem może wskazać także bezpartyjnego fachowca. Takie kandydatury także są testowane, niektóre w czołówce wskazań.
Powoli można już wskazać plusy i minusy każdego z potencjalnych kandydatów w wyborach prezydenckich 2025. Ostateczną decyzję podjąć będzie musiał osobiście Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja o tym, kto będzie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich – powinna zostać ogłoszona najpóźniej do początków 2025 roku.
1. Karol NAWROCKI – prezes Instytutu Pamięci Narodowej
PLUSEM: Dokonania w budowaniu tożsamości narodowej, prezencja, wiedza, waleczność, pozytywne konotacje wśród wyborców od umiarkowanego centrum do prawej flanki.
MINUSEM: Wysoka rozpoznawalność w środowiskach patriotycznych wymagałaby kampanii na rzecz zbudowania rozpoznawalności na poziomie ogólnokrajowym.
2. Mateusz MORAWIECKI – były premier
PLUSEM: Wysoka rozpoznawalność, prezencja, witalność, wiedza, doświadczenie – nie do pobicia przez innych kandydatów obozu PiS.
MINUSEM: Łatwość, z jaką można przypisać byłemu premierowi wszelkie błędy i pomyłki, także personalne, z czasów jego rządów.
3. Zbigniew BOGUCKI – były kandydat na prezydenta Szczecina
PLUSEM: Waleczność, sprawdzona w kampanii samorządowej w Szczecinie. Krótki polityczny życiorys utrudni znalezieniu na niego „haków” przez media niechętne PiS.
MINUSEM: Bardzo niska rozpoznawalność w skali krajowej, trudność z ustanowieniem kotwic narracyjnych, wokół których można by budować jego wizerunek.
4. Mariusz BŁASZCZAK – były minister obrony narodowej
PLUSEM: Wysoka rozpoznawalność i skojarzenie z ważnym, jeśli nie najważniejszym w trudnej sytuacji geopolitycznej, obszarem bezpieczeństwa narodowego.
MINUSEM: Łatwość, z jaką można przypisać byłemu szefowi MON wszelkie błędy i pomyłki, także personalne, z czasów jego urzędowania.
5. Tobiasz BOCHEŃSKI – były kandydat na prezydenta Warszawy
PLUSEM: Zbudowana rozpoznawalność dla mieszkańców Warszawy, z dużymi problemami w określeniu cech charakterystycznych dla szerszej publiczności.
MINUSEM: Niższa od innych kandydatów waleczność. Spokojna kandydatura na spokojne czasy.
6. Tomasz SZATKOWSKI – były polski ambasador przy NATO
PLUSEM: Dokonania w roli szefa przedstawicielstwa RP przy NATO. Prezencja. Wiedza i doświadczenie w istotnych kwestiach bezpieczeństwa. Bardzo głębokie sprawdzenie przez służby NATO.
MINUSEM: Niska rozpoznawalność. Jednowymiarowość kandydatury.
7. Kacper PŁAŻYŃSKI – poseł PiS z Gdańska
PLUSEM: Aktywne działania na rzecz tworzenia zaplecza społecznego dla PiS na Pomorzu. Aktywność poselska. Prezencja. Szerokie zainteresowania.
MINUSEM: Niska rozpoznawalność poza Pomorzem.
8. Arkadiusz MULARCZYK – były wiceszef MSZ
PLUSEM: Aktywność w domaganiu się reparacji od Niemiec. Wieloletnie „skanowanie” przez niechętne PiS media. Prezencja. Wiedza o polityce europejskiej.
MINUSEM: Niska rozpoznawalność poza wyborcami zainteresowanymi polityką
9. Dominik TARCZYŃSKI – europoseł PiS
PLUSEM: Pasja polemiczna. Waleczność w pozytywnym słowa znaczeniu.
MINUSEM: Pasja polemiczna. Niska rozpoznawalność poza „bańką” mediów społecznościowych.
10. Patryk JAKI – polityk Suwerennej Polski
PLUSEM: Sprawdzenie w wielu kampaniach wyborczych. Wiedza o mechanizmach polityki. Waleczność – jako pierwszy zgłosił gotowość w tym wyścigu.
MINUSEM: Zbyt skrajne pozycjonowanie, podczas gdy wybory wygrywa się pośrodku sceny.
Data wyborów prezydenckich w Polsce 2025
.Kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce w 2025 roku? Ile czasu ma PiS na wskazanie kandydata, a wcześniej ile czasu będzie miał kandydat PiS na prezydenta 2025 na działania promocyjne podczas pre-kampanii i kampanii wyborczej?
Data wyborów prezydenckich w Polsce w 2025 zostanie wskazana przez marszałka Sejmu – na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
Pierwsza tura wyborów Prezydenta RP to najprawdopodobniej 18 maja 2025 r. Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż 50% głosów, 1 czerwca 2025 r. a więc w dwa tygodnie po pierwszej turze, odbędzie się druga tura wyborów. W drugiej turze uczestniczą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z pierwszej tury. Jeżeli przed drugą turą kandydat umrze, utraci prawo wyborcze lub wycofa zgodę na kandydowanie, w jego miejsce do drugiej tury przejdzie kandydat, który otrzymał kolejną największą liczbę głosów wyborców w pierwszej turze. W takiej sytuacji datę wyborów odracza się o 14 dni. Inne możliwe daty do przeprowadzenia pierwszej tury wyborów to: 4 i 11 oraz 25 maja 2025 roku.
Oprac. AJ