Karol NAWROCKI co proponuje w swoim programie?

Co proponuje Karol NAWROCKI? Jeden z podstawowych punktów jego programu obejmuje rezygnacje z Zielonego Ładu. „Jako prezydent złożę wniosek do Sejmu o referendum w sprawie odrzucenia Zielonego Ładu” – zapowiedział 10 marca popierany przez PiS kandydat obywatelski na prezydenta Karol NAWROCKI.
Co proponuje Karol Nawrocki?
.Dnia 10 marca Karol NAWROCKI wziął udział w spotkaniu przedsiębiorców i konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze, w której odpowiedział na pytania przedsiębiorców i przedstawił swoje rozwiązania dotyczące reform gospodarczych. Jak powiedział Karol NAWROCKI, za polski sukces ostatnich 25 lat w dużej mierze odpowiadają przedsiębiorcy. „To polskim przedsiębiorcom zawdzięczamy dużą część wzrostu polskiego PKB w ostatnich 25 latach. Ich sukcesy często miały miejsce wbrew polityce rządzących” – ocenił.
Kandydat zobowiązał się do prowadzenia polityki, która będzie wspierać polskich przedsiębiorców. Jego zdaniem, do stworzenia lepszych warunków rozwoju polskiego biznesu konieczne są działania deregulujące gospodarkę. „Moja deregulacja rozpocznie się od prac z moim zespołem ekspertów – mam nadzieję, że Polskie Towarzystwo Gospodarcze również będzie chciało brać w nich udział. W ciągu kilku miesięcy będę chciał przestawić nowe ustawy o PIT i ZUS” – zapowiedział.
„Jako prezydent zaproszę różne środowiska, także środowisko przedsiębiorców, do tego, aby doprowadzić do procesów deregulacyjnych w tych ustawach i aby zawsze, to jest dla mnie fundamentalna zasada, kontrowersje rozstrzygać na korzyść podatnika” – dodał. Kandydat na prezydenta odpowiedział także na pytanie dotyczące wysokich cen energii, które są jednym z największych problemów dla przedsiębiorców. „Mamy złoża węgla kamiennego na kolejne dekady. Kłamstwem jest, że odnawialne źródła energii mogą wypełnić polskie zapotrzebowanie energetyczne. Żeby mieć niskie ceny energii elektrycznej, nie możemy zrezygnować z węgla” – podkreślił. Dodał, że Polska powinna korzystać z know-how polskich ekspertów, aby wydobycie w kopalniach było mniej emisyjne.
Fedrować, wydobywać, rozwijać Rzeczpospolitą Polską
.”Mam takie hasło, które wykorzystuję na wielu spotkaniach: mówię «fedrować, wydobywać, rozwijać Rzeczpospolitą Polską» i tak powinno zachowywać się państwo polskie. Powinniśmy korzystać z polskiego węgla w naszej drodze do energii atomowej. (…) Ręce precz od polskiego węgla” – oświadczył. Karol NAWROCKI zapowiedział, że gdy zostanie prezydentem, zwróci się do Sejmu z wnioskiem o referendum o odrzucenie Zielonego Ładu, którego jest przeciwnikiem. „Jestem przeciwnikiem ekoterroru i Zielonego Ładu, bo on niszczy polską gospodarkę” – ocenił. Innym postulatem, do którego zrealizowania będzie dążył, gdy zostanie prezydentem, jest obniżenie cen prądu o 33 proc.
W jego opinii, przedsiębiorcy potrzebują niskich, prostych, a także w obliczu wyzwań demograficznych, prorodzinnych podatków. „W obliczu depopulacji imigracja nie rozwiąże w pełni naszych problemów; w Wielkiej Brytanii nadmierna migracja doprowadziła do załamania w kraju. System podatkowy powinien wspierać polskie rodziny” – zaznaczył. Innym rozwiązaniem, które przedstawił Karol NAWROCKI, będzie wdrożenie planu masowej repatriacji Polaków.
Jak dodał, są sektory gospodarki, w których nie powinno się prywatyzować państwowych spółek i firm. „Jestem zwolennikiem tego, żeby nie prywatyzować polskich strategicznych firm i spółek. (…) W pozostałych sektorach natomiast powinniśmy dawać przedsiębiorcom jak najwięcej impulsów” – wskazał Karol NAWROCKI. Polskie Towarzystwo Gospodarcze jest ogólnokrajowym reprezentatywnym związkiem pracodawców zrzeszającym rodzimych przedsiębiorców. Organizacja wywodzi się z oddolnych inicjatyw mikro, małego i średniego biznesu. Jej działalność skupia się na wzmacnianiu potencjału ekonomicznego Polski, promowaniu odpowiedzialnej i konkurencyjnej gospodarki oraz wspieraniu pracodawców.
Kiedy wybory prezydenckie?
.Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Wiemy to od początków stycznia 2025 r., gdy decyzję w tej sprawie podjął marszałek Sejmu Szymon HOŁOWNIA, który także jest kandydatem w wyborach prezydenckich. Z przyjętego kalendarium wyborów prezydenckich wynika, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 18 maja 2025 roku, natomiast druga tura wyborów prezydenckich – w niedzielę 1 czerwca 2025 r.
Kolejnym ważnym punktem – już teraz określanym jako trzecia tura wyborów prezydenckich – będzie zaaprobowanie decyzji wyborów, lub brak tej aprobaty, przez Sąd Najwyższy zobowiązany do zatwierdzenia wyniku wyborów. Dla części polityków liberalno-lewicowych decyzja ta nie jest i nie będzie decyzją oczywistą.
Miejmy nadzieję, że mimo „trzeciej tury wyborów” przed Sądem Najwyższym, w dniu 6 sierpnia 2025 r. nowy prezydent Polski zostanie zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym, a więc połączonymi izbami Sejmu i Senatu.
Kadencja nowo wybranego Prezydenta Rzeczpospolitej, następcy Andrzeja Dudy, potrwa pięć lat. I na koniec ważne zastrzeżenie: najnowszy sondaż wybory prezydenckie 2025 wskazuje tendencje, trendy, wskazuje na szanse kandydatów, lecz jeszcze z uwagi na odległość czasową od dnia wyborów, wiele się jeszcze może zmienić.
Kim jest Karol NAWROCKI?
.Kandydat obywatelski Karol NAWROCKI jest historykiem, działaczem społecznym, popularyzatorem i obrońcą polskiej historii. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jednak najdłuższy czas w swojej pracy był związany z Instytutem Pamięci Narodowej. Jest jednym z bardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim świetnego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.
Karol NAWROCKI urodził się 3 marca 1983 r. w Gdańsku. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 r. uzyskał stopień doktora historii po tym jak obronił swoją rozprawę doktorską, której tematem był opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976–1989. Jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. Jest historykiem specjalizującym się także w tematach historii opozycji antykomunistycznej oraz historii sportu. W 2023 r. został absolwentem studiów podyplomowych.
.Z IPN-em Karol NAWROCKI jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola NAWROCKIEGO w strukturach instytucji, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Odpowiadał wówczas za kierowanie pracami zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na kilka lat rozstał się z tą instytucją państwową w 2017 r., kiedy to wybrano go na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dnia 28 maja 2021 Sejm większością głosów wybrał go na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Taką samą decyzję podjął 23 lipca 2021 Senat – od tego momentu sprawuje urząd prezesa tej instytucji.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ