Korea Północna organizuje letnie "obozy przyjaźni" dla rosyjskiej młodzieży

Około 250 uczniów z Rosji pojechało na „obozy przyjaźni” w Korei Północnej – poinformowało Radio Swoboda. Dzieci wezmą udział m.in. w zajęciach „wzmacniających przyjaźń między krajami”.

Zajęcia wzmacniające przyjaźń między krajami

.Uczniowie z różnych regionów Rosji będą przebywać na letnim obozie w Korei Północnej od 22 lipca do 2 sierpnia. Oprócz udziału w zajęciach wzmacniających „przyjaźń między krajami”, zaplanowano m.in. żeglowanie, taekwondo i malowanie. „Obozy przyjaźni” przewidzują też takie wydarzenia jak „Dzień Korei” i „Dzień Rosji”.

Obóz mieści się nad Morzem Japońskim. Informacje o organizacji wyjazdu do Korei Płn. pojawiły się po niedawnej wizycie Władimira Putina w Pjongjangu.

Do zbliżenia między Rosją i Koreą Płn. doszło na tle inwazji na Ukrainę. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy oskarżyli reżim w Pjongjangu o dostarczanie Rosji amunicji i pocisków na potrzeby wojny.

Obozy przyjaźni w państwie totalitarnym

.Generalnie niedocenianie Korei Północnej byłoby błędem. Od dziesięcioleci (bo już w latach 60. XX wieku) reżim północnokoreański zajmował się rozwojem broni jądrowej, inwestując w jej rozwój znaczne środki. Za czasów Kim Dzong Una Korea Północna jest potężniejsza i groźniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Północnokoreański dyktator przetestował dotychczas cztery razy więcej pocisków balistycznych niż jego ojciec i dziadek razem wzięci. Przeprowadził również cztery testy broni jądrowej.

Kim Dzong Una wspiera jego siostra Kim Jo Dzong, która jest jego zaufaną powierniczką i doradczynią. W 2020 roku, po przyjęciu kilku publicznych urzędów, jej rola stała się bardziej widoczna, co wskazuje, że brat ma do niej absolutne zaufanie. Kim Dzong Un przyznaje coraz więcej uprawnień swojej siostrze, prawdopodobnie aby zapewnić ciągłość reżimu, jeśli sam zachoruje lub stanie się niezdolny do pracy. Może też odgrywać rolę w wychowaniu dzieci Kim Dzong Una, które są zbyt małe, aby przejąć władzę.

Dynastia Kimów opiera swoją władzę na represjach i strachu. Rządzący Koreą Północną wykorzystują obozy pracy i obozy jenieckie oraz system nadzoru, aby utrzymać uległość mieszkańców kraju. Jednocześnie reżim nagradza tych, którzy wykazują największe oddanie i lojalność wobec przywódcy, przywilejami, luksusowymi przedmiotami oraz możliwościami edukacji i kariery, co wzmacnia system.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lipca 2024