Lekki absorber - nowy materiał na zderzaki i fotele lotnicze

absorber

Absorbery energii pochłaniają energię kinetyczną wypadków, zderzeń, upadków, by chronić pasażerów i pojazdy. W Warszawie opracowano lekki absorber z nowatorskich materiałów kompozytowych, które mogą posłużyć np. do budowy foteli lotniczych i podłóg samolotu oraz skrzyń zderzeniowych w samochodach.

Nowy lekki absorber

.Sposób na wytwarzanie absorberów energii uderzenia przy zastosowaniu kompozytu węglowego o spoiwie termoplastycznym opracował Adrian Lipkowski, związany obecnie z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa. Jego praca dyplomowa na ten temat – przygotowana w ramach studiów na Politechnice Warszawskiej – zajęła w grudniu pierwsze miejsce w konkursie Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych na najlepszą pracę dyplomową. O badaniach poinformowali w komunikacie przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz.

W recenzji pracy Krzysztof Pieńkowski z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych napisał, że absorbery wykonane z materiałów termoplastycznych „są znacznie lżejsze od szeroko stosowanych absorberów hydraulicznych czy tarciowych. Powoduje to zmniejszenie ciężaru obiektu biorącego udział w zderzeniu, co dodatkowo zmniejsza jego energię kinetyczną”.

Przedstawiciele Łukasiewicza mają nadzieję, że technologia zostanie wykorzystana w lotnictwie przy produkcji foteli lotniczych czy podłóg i podwozia samolotu, a także w motoryzacji, przede wszystkim przy przednich i tylnych skrzyniach zderzeniowych (umiejscowionych przed zderzakiem i mocowanych do podwozia) w samochodach.

Innowacyjna technologia

.Badania do pracy inżynierskiej zostały przeprowadzone w ramach projektu absorbera energii zderzenia czołowego dla pojazdu osobowego (CRASH-BOX), które sfinansowało Centrum Łukasiewicz. Liderem konsorcjum był Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który przeprowadzał badania zderzeniowe. W pracach brał udział także Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, którego eksperci specjalizują się w technologiach kompozytowych.

W komunikacie Łukasiewicza czytamy, że eksperci Łukasiewicz – ILOT opracowali innowacyjną technologię wykorzystania kompozytów termoplastycznych, które w odróżnieniu od klasycznych kompozytów termoutwardzalnych cechuje przede wszystkim szybkie tempo produkcji oraz możliwość wtórnego wykorzystania materiału (recyklingu).

„Kluczowe cechy tej technologii to oprócz redukcji masy także szybkie tempo produkcji, szeroki zakres dostępnych materiałów, dopasowana konstrukcja, odporność na korozję, integracja i wydajność produkcji, a także możliwość recyklingu” – podkreślają przedstawiciele Łukasiewicza.

Jak badania naukowe zmieniają nasz świat

.Profesor nauk technicznych, wiceprzewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), Andrzej JAJSZCZYK, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Trudno jest przecenić rolę badań naukowych w tym, co osiągnęła nasza cywilizacja. Wyniki pracy naukowców spowodowały, że żyjemy dziś znacznie dłużej niż jeszcze sto lat temu, głód stał się udziałem wyłącznie osób mieszkających w krajach upadłych i nękanych wojnami, podróże po całym świecie są już dostępne prawie dla każdego, przynajmniej w krajach bogatszych, a tania łączność zmieniła życie miliardów ludzi, nawet w najbiedniejszych zakątkach naszego globu. Dzięki badaniom naukowym nie tylko wiemy, jak żyli nasi przodkowie tysiące lat temu, ale także, jak funkcjonują rynki i co wpływa na nasze zbiorowe działania. Nauka służy także zaspokajaniu naszej zwykłej, ludzkiej ciekawości, przy okazji pozwalając odkrywać rzeczy, które dają szanse na zmianę naszego życia na lepsze. Co prawda nie zawsze chcemy czy umiemy skorzystać z tego, co nam podpowiada nauka, ale w krajach, które to potrafią, żyje się na ogół znacznie lepiej niż tam, gdzie badania naukowe się lekceważy”.

„Niestety, coś, co wielu nazywa postępem, ma też swoje ciemne strony. I jakkolwiek wyniki badań naukowych bywają używane także w złej wierze bądź ich niewłaściwe czy po prostu nierozumne zastosowanie prowadzi do opłakanych skutków, to nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje konieczności dalszego prowadzenia badań, chociażby po to, by walczyć ze wspomnianymi skutkami” – pisze prof. Andrzej JAJSZCZYK w tekście „Badania naukowe zmieniają nasz świat„.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 kwietnia 2024